verze pro tisk

Jak si vyrobit bezinkovou šťávu?

20. únor 2014

Už naše babičky říkávaly, že černý bez ač plevel, je velmi léčivý. A každou zimu si na ně určitě vzpomeneme. Na komoru plnou láhví nažloutlé bezinkové šťávy, která nám tak moc chutnala. Co si ji tentokrát připravit sami?

Reklama

Sběr květů

Černý bez je keř, dosahuje výšky 7-10m a roste volně na světlých i polostinných místech, na loukách i v lese, u cest, velmi hojně na venkově na plotech, u domů a na zahradách. Kvete v bohatých soukvětích v květnu až červenciKvěty mají žlutobílou barvu v odstínech slonové kosti, sbírají se za suchého počasí a nejlépe před jejich úplným rozvitím.

Na přípravu 3 l bezinkové šťávy budete potřebovat cca 40 velkých květenství černého bezu.

Ingredience

40 ks květů černého bezu

80 g kyseliny citronové

3 – 4 ks citronu v biokvalitě

1,5 – 2 kg cukru krupice

Příprava

Květy opatrně opláchněte pod studenou tekoucí vodou tak, abyste z nich neomyli všechen pyl.

Svařte 3 l vody a poté nechte vychladnout. Do vychladlé vody ponořte celé květy a jeden na plátky nakrájený citron a dejte vyluhovat do chladu na 24 hod.

Pokud chcete, můžete ke květům černého bezu přidat i pár lístků máty nebo meduňky a získáte tím velmi zajímavou obměnu této šťávy.

Po 24 hodinách výluh přeceďte přes sítko vyložené plátnem či gázou do hrnce, ideálně nerezového nebo smaltovaného, aby nedošlo ke ztrátě vitamínů. K výluhu přidejte 1,5 – 2 kg cukru krupice (může být i třtinový, sirup pak bude tmavší), přeceděnou šťávu ze zbylých citrónů a 80 g kyseliny citronové.

Celý výluh pomalu zahřívejte tak, aby se cukr úplně rozpustil. Pokud se vám na povrchu začne tvořit bílá pěna, tak ji naběračkou či lžící sesbírejte. Ve chvíli, kdy ze dna hrnce začnou k hladině stoupat bublinky, šťávu z plotny odstavte.

Do láhví

Horkou tekutinu ihned vlijte do předem umytých a sterilizovaných láhví. Na vršek sirupu a do víčka kápněte pár kapiček tvrdého alkoholu (vodka či slivovice), uzavřete a láhve dnem vzhůru nechte vychladnout.

Po vychladnutí láhev otočte a uskladněte na tmavém a chladném místě, třeba v komoře či ve sklepě.

Neotevřený sirup vydrží po celý rok, po otevření ho však musíte skladovat v ledničce a maximálně do týdne vypít.

Co s ní

Sirup je výborný v létě do osvěžujících nápojů, v zimě k dochucení do bylinných či ovocných čajů, k běžné konzumaci naředěním vodou na šťávu, ale jako u všech léčivých bylinek platí staré známé přísloví „všeho s mírou“.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Barbora Římalová

Autor: Barbora Římalová

Autorka žije v Mělníku, momentálně na rodičovské dovolené se 2 dětmi. Kromě péče o rodinu ji baví zařizování interiérů, vaření, práce na zahradě a fitness. Kontaktovat ji můžete přes Google+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vyrobit kostým čarodějnice

Jak vyrobit kostým čarodějnice

Pomalu, ale jistě, se blíží 30. dubna a s ním čarodějnice. A k tomu neodmyslitelně patří lampionové průvody a pálení ohňů. Hlavně pro děti jsou tu pak různé soutěže a průvody v maskách čarodějnic a vy možná přemýšlíte, jaký kostým pořídit, aby vaše dítko bylo originální. Nejlepší je vyrobit si kostý…

Jak vyrobit šperky z pryskyřice?

Jak vyrobit šperky z pryskyřice?

Rádi se zdobíte originálními šperky? Pak si takový můžete vyrobit, není na tom nic složitého. Šperky z pryskyřice jsou originální a můžete jimi obdarovat i své blízké. Můžete vyrobit náušnice, přívěsek na krk nebo brož. A jak takový šperk vyrobit?


Jak vyrobit vánoční ozdoby?

Jak vyrobit vánoční ozdoby?

Patříte k těm, kteří mají jednu sadu vánočních ozdob a ty používáte každý rok stále dokola nebo rádi výzdobu obměňujete? Jestli i vy rádi zdobíte svůj dům nebo byt, zkuste si sami vyrobit originální vánoční ozdoby. Jak na to? Možností je mnoho.

Ptačí krmítka, jak vyrobit?

Ptačí krmítka, jak vyrobit?

Venku napadl sníh, teplota je pod bodem mrazu a ptáčkové marně shánějí potravu. Udělejte dobrý skutek a vyrobte ptáčkům krmítko. To nejjednodušší zvládnete vyrobit za pár minut a jste-li šikovní, můžete vyrobit i klasické dřevěné krmítko. Možností je mnoho, tak se pojďte podívat, jak na to.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!