Jak si vyrobit bezinkovou šťávu?
20. únor 2014Už naše babičky říkávaly, že černý bez ač plevel, je velmi léčivý. A každou zimu si na ně určitě vzpomeneme. Na komoru plnou láhví nažloutlé bezinkové šťávy, která nám tak moc chutnala. Co si ji tentokrát připravit sami?
ReklamaSběr květů
Černý bez je keř, dosahuje výšky 7-10m a roste volně na světlých i polostinných místech, na loukách i v lese, u cest, velmi hojně na venkově na plotech, u domů a na zahradách. Kvete v bohatých soukvětích v květnu až červenci. Květy mají žlutobílou barvu v odstínech slonové kosti, sbírají se za suchého počasí a nejlépe před jejich úplným rozvitím.
Na přípravu 3 l bezinkové šťávy budete potřebovat cca 40 velkých květenství černého bezu.
Ingredience
40 ks květů černého bezu
80 g kyseliny citronové
3 – 4 ks citronu v biokvalitě
1,5 – 2 kg cukru krupice
Příprava
Květy opatrně opláchněte pod studenou tekoucí vodou tak, abyste z nich neomyli všechen pyl.
Svařte 3 l vody a poté nechte vychladnout. Do vychladlé vody ponořte celé květy a jeden na plátky nakrájený citron a dejte vyluhovat do chladu na 24 hod.
Pokud chcete, můžete ke květům černého bezu přidat i pár lístků máty nebo meduňky a získáte tím velmi zajímavou obměnu této šťávy.
Po 24 hodinách výluh přeceďte přes sítko vyložené plátnem či gázou do hrnce, ideálně nerezového nebo smaltovaného, aby nedošlo ke ztrátě vitamínů. K výluhu přidejte 1,5 – 2 kg cukru krupice (může být i třtinový, sirup pak bude tmavší), přeceděnou šťávu ze zbylých citrónů a 80 g kyseliny citronové.
Celý výluh pomalu zahřívejte tak, aby se cukr úplně rozpustil. Pokud se vám na povrchu začne tvořit bílá pěna, tak ji naběračkou či lžící sesbírejte. Ve chvíli, kdy ze dna hrnce začnou k hladině stoupat bublinky, šťávu z plotny odstavte.
Do láhví
Horkou tekutinu ihned vlijte do předem umytých a sterilizovaných láhví. Na vršek sirupu a do víčka kápněte pár kapiček tvrdého alkoholu (vodka či slivovice), uzavřete a láhve dnem vzhůru nechte vychladnout.
Po vychladnutí láhev otočte a uskladněte na tmavém a chladném místě, třeba v komoře či ve sklepě.
Neotevřený sirup vydrží po celý rok, po otevření ho však musíte skladovat v ledničce a maximálně do týdne vypít.
Co s ní
Sirup je výborný v létě do osvěžujících nápojů, v zimě k dochucení do bylinných či ovocných čajů, k běžné konzumaci naředěním vodou na šťávu, ale jako u všech léčivých bylinek platí staré známé přísloví „všeho s mírou“.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Barbora Římalová
Autorka žije v Mělníku, momentálně na rodičovské dovolené se 2 dětmi. Kromě péče o rodinu ji baví zařizování interiérů, vaření, práce na zahradě a fitness. Kontaktovat ji můžete přes Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!