verze pro tisk

Jak skladovat brambory?

11. leden 2015

Bramboráky, zapečené francouzské brambory, hranolky a další a další bramborové pokrmy jsou u nás velmi oblíbené. A není se čemu divit, brambory jsou levnou surovinou, že které se dá vykouzlit vždy něco jiného. Máte k dispozici brambory vypěstované doma nebo plánujete koupit brambory do zásoby? Dobrým uskladněním prodloužíte jejich životnost. Jak tedy správně brambory skladovat?

Reklama

Brambory? Velmi hodnotná potravina!

Brambory v našem jídelníčku vévodí a jen těžko si můžeme představit, že bychom je v dnešní době neměli. Brambory ale nejsou jen oblíbenou a chutnou potravinou, jsou zároveň i potravinou velmi hodnotnou. Obsahují totiž celou řadu nutričně významných látek, například jsou bohaté na minerály, jako je vápník, hořčík, fosfor a další, ale i na vitamín C a některé z vitamínů skupiny B.

Oproti tomu mají ale minimální obsah tuku, jsou totiž z 80% tvořeny vodou, proto mají brambory nízkou energetickou hodnotu. Jsou tedy vhodné při redukčních dietách, jen je třeba dávat pozor na jejich přípravu. Bramborová kaše ředěná pouze mlékem, či brambory vařené jsou během diety vhodnou přílohou.

Výběr vhodných odrůd k uskladnění

V obchodní síti se můžeme setkat se třemi kategoriemi konzumních brambor. Jedná se o:

  1. Brambory nové - dovoz do ČR se uskutečňuje převážně z Egypta, Maroka, Španělska, Řecka a Itálie
  2. 2. Brambory rané - jsou u nás sklízené od půlky května zhruba do začátku prázdnin.  Mnozí z nás si rané brambory pěstují na zahrádkách, ale brambory rané nejsou vhodné pro celoroční uskladnění.
  3. 3. Brambory konzumní ostatní - konzumní pozdní brambory jsou sklízeny od 1.července  a jsou určené pro letní, podzimní a zimní konzum, tedy pro dlouhodobé skladování až do jarních měsíců.

Dobrý sklep je základem!

Jestliže se odhodláváte k nákupu většího množství brambor k uskladnění třeba z nedaleké farmy, či obchodu, je třeba zvážit, zda k tomu máte vhodné prostory. V zimním období je nutné mít takové místo, které umožňuje udržet teplotu nejlépe v rozmezí 4-6 ° C a relativní vlhkosti vzduchu kolem 93 – 98%.

Při nižších teplotách brambory ,,sládnout“ a při teplotách pod 0° C může dojít k nevratnému poškození hlíz. Naopak při vyšších skladovacích teplotách hlízy předčasně klíčí a dochází k snížení nutriční hodnoty.

Máte tedy vyhovující tmavý, čistý a chladný sklep nebo jiné vhodné místo? Pak neváhejte a brambory do něj můžete beze strachu uskladnit!

Nechte brambory vydýchat!

Máte-li brambory z vlastního pozemku, potom je nutné ihned po sklizni před vlastním uložením hlíz k dlouhodobému skladování zajistit osušení hlíz. Brambory je proto třeba nechat tzv. vydýchat v dobře větrané stodole nebo v teplém sklepě, kde se teplota pohybuje okolo 15° C. Hlízy dokonale oschnou, zahojí se i případná drobná poranění.  Významně tím snížíte vznik plísní.

A šup s nimi do sklepa!

Po oschnutí je čas na to, aby byly brambory řádně uskladněny. Brambory skládejte do bedýnek a lísek. Ve větším množství je možné brambory uložit do ohradových palet.

Přebírejte pečlivě, brambor nahnilý, napadený plísní či jinou chorobou do sklepa nepatří. Zelený konzumní brambor též neukládáme, obsahuje solanin, který může vyvolat zažívací potíže!

Pokud ale skladované brambory mají sloužit příští rok jako sadbové, brambory s nazelenalou slupkou jsou pro sadbu zdravější.

Výborné až do jara!

Během celého skladování je třeba brambory kontrolovat a v případě, že zjistíte výskyt plísně a hniloby, okamžitě brambor odstraňte a překontrolujte i zbytek sklizně.

Dobře uskladněné brambory vydrží 6 – 8 měsíců a tak si i na jaře budete pochutnávat na výborných bramborách!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Kdy a jak správně sázet brambory?

Kdy a jak správně sázet brambory?

Brambory patří k oblíbeným přílohám. I když je koupíte v téměř každém obchodě, není nad ty doma vypěstované a čerstvě vykopané. Tak jestli máte tu možnost, zkuste si vypěstovat svoje vlastní brambory. A jak na to?

Jak správně skladovat ryby?

Jak správně skladovat ryby?

Většina lidí bude souhlasit, že čerstvě chycené ryby mají nejvyšší kvalitu a nejlepší chuť. Způsob, jak zajistit čerstvost, je naporcovat a uvařit rybu, jakmile vyjde z vody. Existuje několik jednoduchých a efektivní kroků, které zachovávají kvalitu čerstvých ryb a umožní dočasné skladování.


Krém s jablkem a zázvorem – jak na to?

Krém s jablkem a zázvorem – jak na to?

Zázvor pochází z jižní Asie, ale dnes se už pěstuje ve všech tropických oblastech. Jako koření se používá buď loupaný oddenek – zázvor bílý, nebo jen očištěný s kůrou – zázvor černý. Výrazně voní a má palčivou chuť. Spolu s pepřem je nejdéle používaným kořením. Jistě znáte čaj se zázvorem, ale dokáž…

Jak správně uskladnit ovoce?

Jak správně uskladnit ovoce?

Žijeme ve světě, kde je možné si v jakémkoliv ročním období nakoupit téměř jakékoliv čerstvé ovoce. Melouny, jahody a hroznové víno v zimě, pomeranče, mandarinky a banány v létě. Jak to ale udělat, aby ovoce zůstalo co nejdéle čerstvé i v domácích podmínkách?




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!