Jak správně uskladnit ovoce?
19. únor 2014Žijeme ve světě, kde je možné si v jakémkoliv ročním období nakoupit téměř jakékoliv čerstvé ovoce.
ReklamaMelouny, jahody a hroznové víno v zimě, pomeranče, mandarinky a banány v létě. Jak to ale udělat, aby ovoce zůstalo co nejdéle čerstvé i v domácích podmínkách?
Chemicky ošetřené ovoce
Pokud nemáte možnost čerstvé ovoce vypěstovat na zahrádce nebo koupit přímo od farmáře, pravděpodobně kupujete ovoce v obchodních řetězcích.
Je potřeba si uvědomit, že takové ovoce s největší pravděpodobností bylo trháno v nějaké vzdálené zemi ještě nezralé, následně chemicky ošetřeno proti dozrávání během přepravy a poté znovu chemicky ošetřeno k rychlému dozrání, a také aby mělo správnou barvu a chuť při prodeji.
Všechny tyto chemikálie jsou pak v ovoci přítomny, i když pouze v malém množství, a díky tomu ovlivňují dozrávání i jiných druhů ovoce. Proto je vždy lepší jednotlivé druhy ovoce skladovat zvlášť.
Ovoce, které jste si sami vypěstovali na zahrádce nebo koupili od místních farmářů, nebývá takto chemicky ošetřené a většinou ho můžete skladovat obvyklým způsobem. V chladnější místnosti jako je komora, sklep či garáž, nebo zmrazením či zavařením, záleží na druhu.
Pro uskladnění se ale hodí jen takové ovoce, které má stopku a je suché. Pryč dejte plody otlačené, deformované, bradavičnaté nebo napadené chorobami či škůdci.
Jablka, hrušky
Jablka a hrušky je dobré skladovat mimo ostatní ovoce a zeleninu. Vylučují totiž etylen, který urychluje dozrávání a tím škodí ostatním druhům. Potřebují chladnější místnost s konstantní teplotou 4-6°C a optimální vlhkostí kolem 80%, ideální je proto sklep nebo komora. Úplně nejlépe uděláte, pokud jablka rozložíte na dřevěné police nebo do lísek, jablka stopkami nahoru, hrušky stopkami dolů.
Pokud chcete skladovat pouze menší množství jablek či hrušek zakoupené v supermarketu, tak postačí jejich uzavření do těsnící dózy, vždy v jedné vrstvě, a jejich uskladnění v lednici.
Bobuloviny
Bobuloviny, jako jsou jahody, švestky, borůvky atd. lze skladovat jen krátkodobě a to pouze v lednici.
Ideálně v plastové nebo keramické misce, papírová vanička naopak skladování zkracuje, protože z ovoce odvádí vlhkost a tím je vysušuje. Bobulové ovoce před skladováním nikdy nemyjte, opět tím zkrátíte jeho trvanlivost, omyjte je až těsně před konzumací.
Čerstvé jahody se skladují ideálně při teplotě 1-5°C, a měly by se spotřebovat do 3 dnů od utržení, maximálně 2 dny od zakoupení, dlouhodobě skladovat pouze mrazením, zavařením nebo usušením.
U borůvek je doba skladování ještě kratší, spotřebovat by se měly do 24 hod.
Švestky vydrží v lednici čerstvé až jeden týden.
Citrusy
Citrony, pomeranče, mandarinky a limetky dozrávají v období naší zimy. V této době jsou nejčerstvější a nejchutnější. Patří mezi chemicky nejvíce ošetřované ovoce, nákup citrusů v bio kvalitě se rozhodně vyplatí, zvlášť pokud jejich kůru využíváte při vaření a pečení, nebo dáváte plátky citronu do nápojů.
Citrusy je nejvhodnější skladovat v lednici, kde vydrží nejdéle. Při pokojové teplotě se totiž velmi rychle kazí. Před samotným uskladněním je nikdy nemyjte, na slupce totiž mají ochrannou vrstvu, která se po umytí ztratí, a plody se pak začnou kazit.
Tropické ovoce
Mezi nejčastější druhy tropického ovoce, které se u nás dá koupit, patří ananas, banán, mango a avokádo. Všechny tyto druhy ale většinou kupujeme nezralé. Pokud chcete, aby vám dozrály rychleji, pak je nejlepší dát je společně s jablkem do papírového pytlíku. Při pokojové teplotě vám za pár dnů dozrají.
Při nákupu ananasu se nenechte zmást jeho barvou, některé ananasy jsou při dozrání nažloutlé, oranžové nebo naopak zelené. Spíš než jeho barvou se řiďte jeho celkovým vzhledem – stopka by neměla být plesnivá, listy nesmí odpadávat ani při jemném zatáhnutí. Ananas po převozu domů nechte ještě 2-3 dny dozrávat při pokojové teplotě. V případě, že ananas po rozkrojení celý nezkonzumujete, dejte zbytek do lednice a spotřebujte nejpozději do 2 dnů.
Banány by se naopak do lednice dávat neměly, teploty pod 12°C jsou pro ně naprosto nevhodné. Jestliže projdou chladem, jejich slupka zhnědne a změní chuť i konzistenci. Banány nejlépe dozrávají při pokojové teplotě za 2-3 dny. Zralost banánu poznáme podle malých hnědých teček na slupce, ty jsou známkou toho, že je v nich již dotvořen jednoduchý ovocný cukr vhodný pro naše tělo.
Pokud naopak chcete zrání banánů zpomalit, dejte je do igelitového pytlíku na tmavé a chladné místo s optimální teplotou kolem 13-14°C.
Méně je někdy více
Rozhodně ale nejlepším řešením, jak se vyhnout problémům se skladováním ovoce, zvláště toho v supermarketu kupovaného, je kupovat menší množství ovoce častěji. Velmi rychle jsme si zvykli na velkoobjemové nákupy jednou za týden či čtrnáct dní, a automaticky, ale naprosto nelogicky, požadujeme dlouhou kvalitu i u plodin, u kterých to přirozeně není možné.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x
Autor: Barbora Římalová
Autorka žije v Mělníku, momentálně na rodičovské dovolené se 2 dětmi. Kromě péče o rodinu ji baví zařizování interiérů, vaření, práce na zahradě a fitness. Kontaktovat ji můžete přes Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!