verze pro tisk

Kdy začít péct vánoční cukroví?

6. prosinec 2014

Vanilkové rohlíčky, pracny, perníčky a linecká kolečka jsou tradičním vánočním cukrovím. V dnešní uspěchané době lze na svátky cukroví jednoduše objednat. Někdo si ale tu pravou vánoční atmosféru nedokáže bez předvánočního pečení představit a dávno před začátkem adventu plánuje,  jaké druhy letos vyzkouší  a kolik jich napeče. Jak si na přípravu rozvrhnout čas? Kdy začít péct cukroví?

Reklama

Každý druh má svůj čas!

A to doslova. Jednotlivé druhy cukroví byste měli péct s ohledem na to, jak dlouhou dobu potřebují na to, aby se dobře rozležely a perfektně se spojily chutě i vůně. Jiné cukroví je zase třeba dělat na poslední chvíli, aby se nezkazilo. Jak tedy postupovat při pečení?

Tři týdny pilné práce!

S pečením vánočního pečiva se obvykle začíná začátkem adventu a postupuje se popořadě tak, aby suché cukroví mělo čas na změknutí a na Štědrý den bylo co možná nejlepší.

Tři týdny až měsíc před svátky:

Zadělejte a upečte těsto na perníčky, zázvorky, rohlíčky, kokosové cukroví, medvědí tlapky a další sušší a tvrdší cukroví.

Dva týdny do Vánoc:

Můžete připravit cukroví z lineckého těsta, jak ze světlého tak i z tmavého, a další druhy, které nevyžadují dlouhou dobu na rozležení, ale přesto nehrozí, že by se zkazily.

Týden před Štědrým dnem:

Nyní se můžete vrhnout na marokánky, nepečené cukroví, cukroví z bílku. Cukroví naplňte nejdříve v tuto dobu, nejlépe však 3 -4 dny před Vánoci.

Rozvrhněte si čas!

Toužíte letos upéct patnáct druhů cukroví, ale nevíte, jak si naplánovat čas? Rozvrhněte si, kdy je třeba jednotlivé druhy upéct, naplnit, polít polevou. Určitě potom vše zvládnete!

Nejvíce vás bude zdržovat hledání receptů, proto je dobré, když si dopředu vyzkoušené recepty opíšete a shromáždíte na jedno místo. Když si ještě potom sepíšete, co vše je třeba nakoupit a sehnat, aby vám během přípravy nic nechybělo, bude pro vás letošní pečení doslova hračka!

Pár osvědčených rad!

  • Připravte si najednou více druhů těst, ty pak uložte do lednice a postupně pečte podle svých časových možností!
  • Cukroví pečte v dobře vyhřáté troubě, a pokud máte horkovzdušnou, využijte toho! Práce vám půjde rychleji od ruky, když budete péci na více plechách. A pozor, ať na cukroví v troubě nezapomenete!
  • Je vaše dítě nebo vy alergické na běžné potraviny? Přizpůsobte tomu i obsah surovin v cukroví. O tom, že lze připravit cukroví i pro alergiky se můžete přesvědčit v tomto článku. Najdete zde i různé tipy, čím alergen v pečivu nahradit a to určitě stojí za přečtení!
  • Co s těstem na perníčky, které né a né spojit? Jestli vás láká přidat vodu nebo mléko, raději zadržte! Perníčky by byly tvrdé. Pro snadné spojení přidejte med.
  • A ještě jednou perníčky. Víte, jak připravit ideální polevu na zdobení perníčků? Moučkový cukr několikrát pečlivě prosejte jemným sítem, aby byl dokonale jemný. Každá hrudka bude dělat problémy.
  • Hotové cukroví skladujte na chladném místě nejlépe v plechových dózách. Nepečené cukroví uchovávejte raději v lednici.

Ať už budete mít upečených dvacet druhů cukroví nebo třeba jenom pět, podstatné je, že se vám povede a bude vám chutnat!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak upéct vánoční cukroví pro alergiky?

Jak upéct vánoční cukroví pro alergiky?

Vánoce se blíží a s nimi i doba, kdy většinu domácností provoní vanilka, skořice a prvním vánoční cukroví. Oblíbené perníčky, slepovaná kolečka, vanilkové rohlíčky nebo vosí hnízda, ale nemůže jíst každý. Pro člověka, který trpí potravinovou alergií, může být pohled na všechny ty zakázané dobroty d…

Jak vyrobit vánoční ozdoby?

Jak vyrobit vánoční ozdoby?

Patříte k těm, kteří mají jednu sadu vánočních ozdob a ty používáte každý rok stále dokola nebo rádi výzdobu obměňujete? Jestli i vy rádi zdobíte svůj dům nebo byt, zkuste si sami vyrobit originální vánoční ozdoby. Jak na to? Možností je mnoho.


Jak na vánoční výzdobu domu nebo bytu?

Jak na vánoční výzdobu domu nebo bytu?

S příchodem adventu se z mnoha domácností stává místo, kde je cítit ta pravá předvánoční atmosféra. Světla svíček, vůně prvního cukroví a těšení se na Štědrý den. Čím a jak ale domov vyzdobit, aby dekorace působily příjemně, místo rozjasnily a přitom nebránily běžnému provozu domácnosti? Jak na váno…

Postup krok za krokem, jak vyrobit vánoční svícen

Postup krok za krokem, jak vyrobit vánoční svícen

K adventu patří i vánoční výzdoba a příjemnou předvánoční atmosféru dokreslí i rozsvícený vánoční svícen. Můžete si ho samozřejmě koupit, ale vlastnoručně vyrobený vám bude dělat větší radost. Vyrobit ho není nic složitého a s trochou snahy to zvládne každý. Jak vánoční svícen vyrobit?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!