verze pro tisk

Jak a kdy vyměnit občanský průkaz?

15. červen 2014

Povinnost vlastnit tento doklad má každý občan trvale žijící v České republice a je starší 15 let. Během života nám ale může nastat mnoho změn v údajích zapsaných v dokladu, skončí doba splatnosti nebo nám je průkaz odcizen. V tu dobu se musíme postarat o výměnu občanského průkazu. Ale jak?

Reklama

Typy občanských průkazů

  • Občanské průkazy se strojově čitelnými údaji s čipem nebo bez čipu
  • Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů ( omezená platnost)

Kam se obrátit?

Žádost o výměnu občanského průkazu podáváte u obecního úřadu s rozšířenou působností.

Kdy je čas na výměnu OP a jaké doklady sebou?

  • Skončení doby platnosti nebo náhrada za dosud platný průkaz.

Je třeba předložit dosavadní občanský průkaz.

  • Změna údajů na občanském průkazu

Předložíte dosavadní OP a doklad o změně nebo doklad, který potvrzuje onu změnu. Může jít o oddací list, registrované partnerstvá, potvrzení o změně místa trvalého bydliště, pravomocné rozhodnutí soudu o rozvodu, pravomocné rozhodnutí o omezení způsobilosti k právním úkonům atd.

  • Vydání dokladu za ztracený, odcizený a poničený OP

Předložte jiný doklad totožnosti ( cestovní pas, zbrojní pas, řidičský průkaz, příp. rodný list) Při ohlášení ztráty, odcizení či zničení průkazu je vydán náhradní doklad Potvrzení o občanském průkazu, který rovněž předložíte u žádosti o nový OP.

  • Ukončení trvalého pobytu v cizině nebo získání českého státního občanství.

Pokud nežádáte o první OP hned po udělení českého státního občanství, budete potřebovat rodný list. Dále pak další dokumenty osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění zjištěných rozporů. A ještě doklad o státním občanství!

Vyřízení žádosti!

Jestliže máte všechny doklady připravené, můžete se vydat na úřad. Zde nevyplňujete žádost, pouze předložíte doklady. Úředník žádost se všemi údaji vytiskne a vy podepíšete.

Je vaše digitalizovaná fotografie a podpis v evidenci cestovních dokladů nebo evidenci občanských průkazů a neuplynul od té doby více jak rok? Pak můžete žádat i díky elektronickému formuláři.

Lhůta na vyřízení průkazu se strojově čitelnými údaji s čipem či bez je 30 dní, bez strojově čitelných údajů 15 dní.

Za doklad s čipem zaplatíte 500,-. Bez čipu zaplatíte 100,- a děti do 15 let pouze 50,-.

Fotografie sebou?

A jak je to s fotografiemi? U občanských průkazů se strojově čitelnými údaji s čipem či bez vás vyfotografuje na místě úředník, nebo fotograf, který úzce spolupracuje s úřadem a vaši fotku elektronicky dodá vyřizujícímu úředníkovi.

U občanských průkazů bez strojově čitelných údajů si musíte vzít sebou 2 fotografie.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.2 hvězdiček / Hodnoceno: 15x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vyměnit strunu u sekačky?

Jak vyměnit strunu u sekačky?

Máte velkou zahradu a rádi na ní udržujete anglický trávník? Sekačka trávy patří k základní výbavě každého majitele zahrady, ale co s místy, kam se klasická sekačka nedostane? Řešením je sekačka strunová! A víte, jak u ní strunu vyměnit?

Jak vyměnit písek ve filtraci od bazénu?

Jak vyměnit písek ve filtraci od bazénu?

Každý vlastník bazénu, touží po tom, aby v něm po celou dobu byla jen křišťálově čistá voda. Kdo si ale myslí, že napuštěním vody do bazénu veškerá péče končí, je na velké omylu. K udržování čistého bazénu i vody je nutné používat filtraci. A víte, jak vyměnit písek ve filtraci?


Jak změnit trvalé bydliště?

Jak změnit trvalé bydliště?

Každý občas České republiky musí mít místo trvalého pobytu. Někdo zůstává celý život na jednom místě v rodném kraji. Jiní se stěhují za prací do jiného města, vdají se nebo ožení mimo rodnou obec a v tom případě musí změnit trvalé bydliště. Jak ale postupovat?

Jak zajistit pohřeb?

Jak zajistit pohřeb?

Každého z nás během života čeká zařizování pohřbu blízké osoby. Ačkoliv se nejedná o zrovna příjemnou záležitost, je dobré vědět, jak vypadá celý postup kolem pohřbu, co je potřeba vykonat. V tomto článku se dozvíte základní kroky.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!