verze pro tisk

Jak batikovat kalhoty?

17. červen 2014

Všimli jste si, že se v obchodech opět objevují batikované kalhoty? Není to ovšem ta batika, kterou si pamatujete z 90. let, tedy barevné kruhy na tričkách, současná batika je mnohem jemnější. S batikovaným vzorem najdete džíny nebo legíny, ale také turecké kalhoty. Pokud tyto kousky doplníte jednobarevným topem nebo tílkem, vytvoříte skvělý model. A nejlepší na tom je, že si takové kalhoty můžete vyrobit sami. A jak na to?

Reklama

Barvy na batikování

Barvy na batikování koupíte v drogerii nebo i ve výtvarných potřebách. Nejznámější jsou klasické barvy na textil značky DUHA a Iberia. Barvy jsou práškové a dle návodu na obalu se vytvoří barvící lázeň. Při práci s barvami buďte opatrní, aby se vám nevysypaly, protože pár zrníček barvy může natropit paseku a obarvit kde co.

Jaké materiály batikovat?

Pro batikování se nejlépe hodí 100% bavlna, ale také len, hedvábí nebo viskóza. Pokud bude oblečení, které chcete batikovat, obsahovat příměs elastanu nebo jiného materiálu, nemusí barva rovnoměrně chytnout. Většinou se batikuje oblečení bílé barvy nebo jakékoliv světlé odstíny. Na barvě na batikování je vždy uvedeno pro jaké materiály je určená.

Co budete potřebovat?

Než začnete s batikováním, připravte si vše potřebné:

  • kalhoty, které budete barvit
  • barvy na textil
  • provázky nebo obinadla
  • nůžky
  • větší hrnec, nejlépe nepoužívaný
  • sůl
  • ocet
  • kbelík
  • starou dřevěnou vařečku nebo třevěnou tyčku na míchání

Také budete potřebovat sporák, na kterém budete kalhoty v barvící lázni vařit.

Postup batikování

Batika funguje tak, že daný kus oblečení pevně ovážete provázkem a dáte ho obarvit. Tam kde je provázek pevně zavázaný, se barva nedostane a zůstane tam původní barva oblečení. Provázek je nutné důkladně utahovat, aby se nová barva nedostala k látce. Můžete vázat kruhy, proužky, nebo ovázat nepravidelně jak vás napadne. Pamatatujte, že ne vždy dopadne výsledný vzor, tak jak jste si představovali.

Před tím, než se pustíte do práce, si udělejte dostatek místa a ukliďte z dosahu vše co nechcete zašpinit. Ideální je pracovat jen v kuchyni a koupelně. Začít musíte v kuchyni, protože budete potřebovat sporák. Až kalhoty nabarvíte, nechte je v hrnci a ten přeneste do koupelny, nejlépe do vany, a až poté je vyndejte. Vymáchání a ustálení barvy je nejlepší dělat přímo ve vaně, abyste si nikde nepocákali zeď nebo nábytek.

Příprava kalhot

Pro kalhoty se nejlépe hodí "mišmaš" vzor. Připravte si dostatečně dlouhý provázek a kalhoty zmuchlejte a všelijak kolem nich omotejte provázek. Pevně utáhněte. Tam kde je provázek, zůstane původní barva.

Barvení

V hrnci si připravte roztok s barvou podle instrukcí na obalu barvy. Přiveďte ho k varu a přidejte lžičku soli, díky které barva lépe chytne, a zamíchejte. Nyní do hrnce ponořte kalhoty a za občasného míchání vařte asi 20 minut. Čím déle budou kalhoty v barvící lázni, tím bude barva tmavší a sytější. Poté kalhoty opatrně vyjměte a důkladně je oplachujte pod tekoucí vodou. Kalhoty by měly přestat pouštět barvu - většinou ji ale trochu pouští i dál, ale to nevadí. Kalhoty ještě nerozvazujte.

Batikujete-li s více barvami, postupujte od nejsvětlejší barvy k nejtmavší. Po obatikování v jedné barvě kalhoty důkladně promáchejte a zavažte provázky na dalších místech (ty původní nesundávejte) a pak pokračujte v barvení další barvou. Postup opakujte podle počtu barev a až nakonec přejděte k ustálení barev.

Ustálení barvy

Do kbelíku si nalijte vodu a přidejte ocet v poměru 1:20 (ocet:voda). Opláchnuté kalhoty v této vodě máchejte asi 15 minut, aby se barva ustálila. Kalhoty nakonec ještě jednou přemáchněte v obyčejné vodě a nyní je můžete rozvázat a podívat se na výsledek. Ještě vlhké je přežehlete a nechte je doschnout. A máte hotovo.

Údržba a praní batikovaného oblečení

Batikované oblečení neperte s ostatním prádlem, protože i dál trochu pouští barvu. Ideální je kalhoty prát v ruce ve středně teplé vodě.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se obléct do fitka?

Jak se obléct do fitka?

Chcete chodit do fitka a nevíte co na sebe? Pro začátek není nutné kupovat žádné speciální oblečení, ale klidně si vezměte tričko, legíny nebo tepláky, ve kterých chodíte doma nebo do přírody.

Jak se obléci k soudu?

Jak se obléci k soudu?

Každá příležitost si žádá to své, a tak pokud vás v dohledné době čeká soud, je lepší se nad oblečením, v kterém půjdete, zamyslet už teď. Najdete v šatníku něco vhodného pro soudní jednání? Určitě ano, jen je třeba důkladně promyslet, co se hodí a co ne. Jak se tedy obléci k soudu?


Jak odstranit skvrny od krve?

Jak odstranit skvrny od krve?

Každý z nás to zná. Spustí se nám krev z nosu nebo se při krájení masa nešikovně řízneme do prstu a najednou je všude kolem plno krve. Snažíme se ji rychle něčím zastavit a často si přitom umažeme své oblíbené tričko, kalhoty a někdy i koberec nebo jiný textil. Na trhu je nepřeberné množství drahýc…

Jak se obléci na pohřeb?

Jak se obléci na pohřeb?

Na některé události v životě se zkrátka netěšíme a u pohřbu to platí dvojnásob. Na pohřeb přicházíme dát poslední sbohem někomu blízkému, vyjádřit mu úctu a upřímnou soustrast pozůstalým. K takové příležitosti je nutné zalovit v šatníku a najít něco velmi slušného. Víte, co je vhodné a jak se správn…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!