verze pro tisk

Jak na čištění semišových bot?

12. červen 2014

Koupili jste si semišové boty a hned jste v nich zmokli a zašpinili si je od bláta? Pak je musíte vyčistit, aby si zachovaly svůj pěkný vzhled. Jakou údržbu semišové boty potřebují a jak je vyčistit?

Reklama

Semiš

Semiš je označení pro broušenou kůži, která se rozlišuje podle toho, zda byla broušená z rubové (velur) nebo lícové strany (nubuk). Používá se pro výrobu obuvi, ale také kabátů nebo sak.

Jde o velmi choulostivý materiál, který vyžaduje svou pravidelnou péči. Je oblíbený zejména pro dobrou odolnost vůči vlhkosti a pro svoji dlouhou životnost.

Jak znečištění předcházet?

Protože se semiš velmi snadno zašpiní, je třeba dát obuvi dostatečnou péči. Základem této péče je pravidelná impregnace, která boty chrání před vodou a zašpiněním.

Ještě před prvním použitím boty naimpregnujte přípravkem určeným na semiš a impregnaci opakujte pravidelně 1x týdně. Díky tomu budou boty odolnější vůči nečistotám a vy si ulehčíte práci s případným čištěním.

Čištění semišových bot

Pokud jste boty pravidelně impregnovali, bude čištění velmi snadné. Jestli jste péči o boty zanedbávali, budete se jim muset věnovat o trochu déle.

Co budete potřebovat?

Pokud máte ve vašem botníku semišové boty, měli byste si pořídit následující:

  • kartáček na čištění semiše - gumová strana se používá k odstranění nečistot, druhá strana k česání
  • čistící gumu na semiš - je šetrnější než kartáč a používá se na větší nečistoty
  • čistící pěnu na semiš - pro odstranění velkých nečistot
  • renovační sprej na semiš - chrání barvu před předčasným vyblednutím a vyživuje semiš

Vše byste měli sehnat v obchodech s obuví.

Jak postupovat?

Na lehké zašpinění třeba od bláta bude stačit kartáček. Boty nechte uschnout a poté skvrnu lehce vykartáčujte. Jde-li o odolnější skvrnu, použijte speciální gumu na semiš, která na sebe nečistoty naváže a následně ještě botu lehce přejeďte kartáčkem, abyste semiš učesali.

Na silně znečištěné boty nebo boty, které jste neimpregnovali, použijte čistící pěnu. Pěnu naneste na boty a krouživými pohyby, pomocí kratáče, boty vyčistěte a nechte je důkladně uschnout.

Jestli se vám zdá semiš zašlý a vybledlý, naneste na suché a důkladně vyčištěné boty renovační sprej, který semiš oživí.

Nakonec na vyčištěné a vysušené boty naneste impregnaci. Semišové boty nikdy nesmíte nakrémovat! Nezapomeňte boty impregnovat pravidelně každý týden.

Další péče o boty

Aby boty co nejdéle sloužily a dobře vypadaly, je nutné se řídit těmito zásadami.

Jestliže potřebujete boty vysušit, nikdy je nevystavujte prudkému zdroji tepla nebo přímému slunečnímu záření. Boty nesušte na topení ani u přímého ohně, ale vycpěte je novinami, které pohltí vlhkost, a dejte je na větrané místo vyschnout.

Když boty nemáte na nohou, používejte napínáky, aby si držely svůj tvar. Při obouvání používejte obouvací lžíci, abyste nezničili opatek. Nenoste každý den stejné boty, ale dejte jim čas odpočinout si. Používejte antibakteriální osvěžovač ve formě spreje nebo speciálních vložek do bot.

Teď už víte, jak o semišové boty správně pečovat, tak ať vám slouží co nejdéle.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak na čištění kožených bot?

Jak na čištění kožených bot?

Kožená obuv má tu vlastnost, že je hodně odolná a vydrží vám tak spoustu let. Ani kůže však není nezničitelná a čas od času se tak musíte připravit na to, že bude povrch bot nutný ošetřit. Dá se použít několik postupů.

Jak na čištění nábytku? Pomůže mikrohadřík z revolučního materiálu

Jak na čištění nábytku? Pomůže mikrohadřík z revolučního materiálu

Stírání prachu z nábytku je nezbytnou rutinou, které se nevyhne žádná poctivá domácí hospodyňka. Při použití klasických hadříků se však stává, že prach se nesetře tak snadno a dokonale, navíc na nábytku vznikají skvrny, někdy dokonce i drobné škrábance. Problém vyřešíte v okamžiku, kdy si pořídíte n…


Jak vyčistit skvrny ze sedačky?

Jak vyčistit skvrny ze sedačky?

Sedačka je nejpoužívanějším a nejnamáhanějším kusem nábytku v obývacím pokoji. Při jejím užívání se nevyhnete občasným skvrnám, obzvlášť jestli máte děti nebo psa nebo kočku. Jak si poradit, když se skvrna na sedačce objeví?

Jak vyčistit koberec?

Jak vyčistit koberec?

Dnešní nabídka podlah je velmi rozmanitá. Mezi nejrozšířenější patří bezesporu plovoucí podlahy či lina. Jedná se o velmi praktické povrchy, které se snadno udržují, nicméně nezahřejí.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!