verze pro tisk

Jak na šperky z FIMA?

15. červen 2014

Nosíte rádi šperky všeho druhu? V poslední době jsou velmi oblíbené šperky vyrobené z Fima - náušnice, korálky, náhrdelníky, prsteny, brože a jiné. Tento materiál má obrovské možnosti a dají se s ním vytvářet zajímavé kousky. A navíc, je práce s Fimem jednoduchá a můžete si vlastní šperk vyrobit i vy sami. A jak na to?

Reklama

Co je FIMO?

Fimo je polymerová modelovací hmota, ze které můžete vymodelovat prakticky cokoliv. Po krátkém hnětení se hmota stává měkkou a podajnou a pracuje se s ni stejně jako s modelínou nebo moduritem. Hotové výrobky se vytvrzují v pečící troubě aniž by změnily tvar nebo barvu.

Fimo hmotu seženete v papírnictví, výtvarných potřebách nebo na internetu. Můžete si vybrat z široké palety barev. Hmota se provádá ve třech řadách - Fimo Classic, Fimo Soft a Fimo Effect. Fimo Soft je měkkčí než Classic a lépe se s ní pracuje, Fimo Effect obsahuje různé příměsy, např. třpytky nebo je transparentní. Na trhu je spousta dalšího materiálu a pomůcek pro práci s Fimem - od pudrů, laků, rollerů, extrudérů, a dalších. Například pudr dodá Fimu zlatý, stříbrný nebo bronzový odstín. Při práci se dají použít i různé metalické plátky a jiné.

Práce s hmotou

Práce s Fimo hmotou je velmi jednoduchá. Nejprve je nutné ji pořádně propracovat, aby změkla. Lze ji tvarovat rukama, vyválet, vykrajovat pomocí vykrajovátek, atd. Pro výrobu šperků jsou vhodné pomůcky jako je roller na tvorbu korálků nebo extrudér. V nabídce jsou i různé komponenty pro tvorbu šperků. Jednotlivé barvy lze míchat dohromady, dokud nevznikne nový odstín.

Extrudér je tlačná pistole, která se používá pro vytváření "nudliček" o různém profilu. Tyto nudličky se skládají k sobě, čímž vznikne širší váleček, který má ve svém průřezu různobarevné motivy. Této metodě se říká "tisíc květů" a dají se s ní tvořit doslova kouzla. Válečky můžete dál kroutit, tvarovat a skládat na sebe. Výsledný váleček se krájí a můžete si tak vytvořit knoflíky, brože, náhrdelníky, náušnice, ale i korálky.

Pro výrobu korálků se používají rollery, díky kterým vytvoříte stejně veliké korálky různých tvarů - oválky, hranaté korálky, trojkorálky, a jiné.

Pro výrobu šperku vám stačí rozmyslet si, jak by měl výsledný výtvor vypadat a pak si hrát a tvořit. Práce s hmotou je opravdu jednoduchá a s trochou fantazie a zručnosti si jakýkoliv šperk zvládne vyrobit každý.

Kde se práci s Fimo hmotou naučit?

Máte několik možností, jak se naučit výrobu šperků z Fima. Přihlašte se na tvořící kurz ve vašem městě, kupte si knížku o modelování s Fimem anebo, jste-li zruční a nebojíte se, jednoduše si Fimo kupte a vyzkoušejte si práci sami třeba podle návodů na internetu. Tam najdete velké množství nápadů, inspirací i videí s detailními popisy jak konkrétní šperk vyrobit.

Můžete si koupit speciální sady na tvorbu šperků, kde najdete návod a potřebný materiál.

Pečení

Máte-li výrobek hotový, stačí ho dát do předehřáté trouby na 110°C a péct ho asi 30 minut. Doba pečení je závislá na velikosti předmětu, který vytvrzujete. Nepřekračujte doporučenou dobu pečení, protože můžete hmotu připálit, ale také nepečte moc krátce, protože by výsledný výrobek neměl dostatečnou pevnost a lámal by se.

Konečné úpravy

Konečná úprava vytvrzeného výrobku mu může dodat úplně jiný rozměr. Vytvrzené Fimo lze dál vrtat, brousit, malovat, leštit, atd.

Na malování jsou vhodné akrylové barvy. Pokud použijete lak na Fimo, výrobek dostane porcelánový vzhled.

Broušením odstraníte případné nerovnosti na povrchu. Brousí se pod vodou za použití smirkového papíru pro broušení pod vodou. Dál je dobré výrobek vyleštit pomocí džínoviny nebo flanelu, aby se pěkně leskl a vynikla jeho krása.

Tak s chutí do práce, uvidíte, že je to opravdu jednoduché.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vyrobit šperky z pryskyřice?

Jak vyrobit šperky z pryskyřice?

Rádi se zdobíte originálními šperky? Pak si takový můžete vyrobit, není na tom nic složitého. Šperky z pryskyřice jsou originální a můžete jimi obdarovat i své blízké. Můžete vyrobit náušnice, přívěsek na krk nebo brož. A jak takový šperk vyrobit?

Jak vyčistit zčernalé stříbro?

Jak vyčistit zčernalé stříbro?

Máte v oblibě stříbrné šperky, ale občas se vám stane, že váš prsten, náušnice nebo náramek zčerná? Tomu se bohužel nedá zabránit a pak je čas stříbro vyčistit, aby získalo zpátky svůj lesk. Pokud zvolíte správný způsob čištění, bude váš šperk dlouho vypadat jako nový. A jak tedy vyčistit zčernalé s…


7 rad, jak vyčistit zlato

7 rad, jak vyčistit zlato

Alespoň jeden zlatý šperk má doma každý z nás. Zlato má oproti stříbru tu výhodu, že nepodléhá vnějším vlivům a máte-li ho správně uložené, nečerná. Pokud zlaté šperky nosíte, časem můžou ztratit svůj lesk a do záhybů se dostane špína a mastnota. Jak zlato vyčistit, aby opět vypadalo jako nové? Přin…

Jak začít s korálkováním?

Jak začít s korálkováním?

Líbí se vám šperky z drobných korálků? Jestli jste alespoň trošičku zruční, můžete si takový šperk zkusit vyrobit sami. Pro začátek budete potřebovat především trpělivost a pevné nervy. A pokud přijdete korálkování na chuť, pak budete časem schopni si vyrobit i složitější šperky. A jak s korálkování…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!