verze pro tisk

Jak pečovat o knihy?

19. únor 2014

Dnešní mladá generace čte velmi málo. Odpočinek u dobré knihy nahradilo sezení u počítače, surfování na sociálních sítích, navazování virtuálních přátelství.  Je to velká škoda, vždyť knihy nás obohacují, rozvíjejí, vzdělávají…

Reklama

Pokud i přes veškeré moderní vymoženosti zůstáváme knihám věrni, můžeme si gratulovat, protože jak už Jan Amos Komenský řekl : „ Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem. “ Jak se o ně ale správně starat?

Kam s nimi

Skladování knih v ložnici, stejně jako v dětském pokoji, není žádoucí kvůli prachu, který se na knihách usazuje a my jej určitě nechceme vdechovat.

V kuchyni je zase vlhko a i když používáme při vaření digestoř a často větráme, tak to pro knihy není nejideálnější prostředí. Nejvhodnějším umístěním knihovny je tedy obývací pokoj čí jídelna.

Péče o knihy

I knihy si zaslouží naši péči. Čas od času bychom si měli dát tu práci a celou knihovnu vystěhovat. Police vytřeme vlhkým hadříkem a necháme důkladně vyschnout. Poté knihu po knize zbavíme prachu, který na ně postupem času usedá, ať už máme knihovnu otevřenou či zavřenou.

Nepoužíváme prachovku,  kterou bychom prach jen rozvířili a ten by pak postupně opět usedal na knihy a naše práce by přišla vniveč. Zvolíme raději vysavač a velmi lehce a šetrně knihy prachu zbavíme.

Jak zacházet s knihami

  • Rozečtenou knihu nikdy neotáčíme hřbetem vzhůru, protože se ničí vazba. Raději použijeme záložku.
  • Do knih nepíšeme, případné poznámky si raději zaznamenáváme na papír.
  • Nad knihou nejíme, což se možná může zdát jako rada úsměvná, nicméně ruku na srdce, kdo z nás se touto radou řídí? Alespoň jednou za čas si každý u napínavé knihy nějakou tu dobrotu dáme.
  • Listy v knize obracíme citlivě, čistýma rukama.

Závěrem stojí za zmínku citát dalšího moudrého muže, jehož význam je v dnešní uspěchané přetechnizované době hoden zamyšlení.

„Dům bez knih je jako tělo bez duše.“ Julius Zeyer

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vyčistit žehličku?

Jak vyčistit žehličku?

Žehlení patří k pravidelným domácím pracem, bez kterých se neobejdeme. Někdo žehlí rád, někdo žehlení přímo nesnáší. Ale nedá se nic dělat, chcete-li chodit upravení a čistí, musíte své oblečení vyprat a poté vyžehlit, aby nebylo zmačkané. Práci si můžete ulehčit kvalitní žehličkou, která bude dlouh…

Jak si vyrobit domácí pleťovou masku?

Jak si vyrobit domácí pleťovou masku?

Ne každá z vás má čas a peníze na to, aby mohla pravidelně chodit do kosmetického salonu a nechat si v něm zkrášlovat svoji pleť. Pokud nechcete mít v brzkém věku vrásky a naopak hodláte zamezit tomu, aby vaše pleť byla svěží a čistá, můžete o ni pečovat i doma. Dokonce i pomocí nanášení pleťových m…


Jak si usnadnit stěhování?

Jak si usnadnit stěhování?

PR. Čeká vás v brzké době stěhování do nového bytu a máte obavy, jak celou akci zvládnete z logistického hlediska? Pak se vám jistě budou hodit následující rady.

4 rady, jak si udržet přátelství

4 rady, jak si udržet přátelství

Člověk je tvor společenský a proto často a rád vyhledává společnost dalších lidí. Ať už se jedná o rodinné příslušníky, kolegy z práce nebo spolužáky. Když si pak dva lidé „padnou do noty“, může mezi nimi vzniknout přátelství, které je na celý život a může být i silnější než tzv. pokrevní pouto.




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!