verze pro tisk

Jak seřídit plastová okna?

15. prosinec 2014

Plastová okna najdeme dnes ve většině bytů či rodinných domků. Jsou k dostání téměř v jakémkoliv dekoru, barvě, různých rozměrů a tvarů. Často se o plastových oknech mluví jako o bezúdržbových. Není to tak ale úplně pravda. I o tento druh oken je potřeba se starat. A co dělat, když okno špatně dovírá nebo drhne? V takovém případě je nutné okno seřídit. Víte, jak seřídit plastová okna?

Reklama

Proč nechat okna seřídit?

Dobří výrobci plastových oken a další odborníci se shodují na tom, že okna je třeba nechat seřídit minimálně jednou, lépe však dvakrát ročně a to ideálně na jaře a na podzim.

Na okna působí během roku nejen různorodé počasí a teplotní změny, ale i časté zatěžování kování nebo nešetrné zacházení. Tím, že okna budou dobře sedět, tak prodloužíte nejen jejich životnost, ale postaráte se i o menší únik tepla. A tím rodinný rozpočet jistě potěšíte! Na další tipy a rady ohledně údržby plastových oken se podívejte na článek Romana Beneše!

Seřizování plastových oken

Při montáži jsou okna firmou důkladně seřízeny. I další seřízení může samozřejmě provést odborná firma. Následující seřízení kování po předání zakázky ale již není předmětem reklamace.

Plastová okna však zvládne hravě seřídit člověk i průměrně manuálně zručný. Stranové a výškové seřízení křídla vůči rámu je možné vykonat seřizovacími šrouby v horním a dolním závěsu imbusovým klíčem číslo 4 a zavíracími body na křídle. Horní závěs se seřizuje v otevřené poloze okna.

Jak tedy postupovat při seřízení křídla v rámu?

  • posun křídla ve svislé ose tzn. pohyb nahoru a dolů – je nutné použít stavěcí šroub, který se nachází v dolním závěsu (roh křídla) a je k němu přístup shora. Otáčením šroubu po směru hodinových ručiček se křídlo posouvá směrem nahoru, otáčením na druhou stranu se křídlo posouvá dolů.

Takto seřídíte křídlo drhnoucí v horní nebo dolní části.

  • posun spodní části křídla ve vodorovné ose tzn. do stran – k tomuto účelu slouží stavěcí šroub v dolním závěsu. Přístup k tomuto šroubu je z boku. Otáčením šroubu ve směru hodinových ručiček se křídlo posouvá směrem k závěsu, otáčením opačným směrem se křídlo posouvá od závěsu.

Takto seřídíte okno s problémy po stranách v dolní části křídla.

  • posun horní částí ve vodorovné ose tzn. posun křídla směrem do stran – k tomuto záměru slouží stavěcí šroub v horním závěsu. Přístup k tomuto šroubu je z boku po otevření křídla. Otáčením šroubu ve směru hodinových ručiček se křídlo posouvá směrem k závěsu, otáčením opačným směrem se křídlo posouvá od závěsu.

Tak seřídíte okno s problémy po stranách v horní části křídla.

Kombinací vodorovných seřizovacích prvků můžete křídlo různě natáčet.

  • uzavírací body – otáčením tělem uzavíracího bodu lze snižovat a zvyšovat přítlak křídla na rám – používá se v případě netěsnosti okna. Seřízení přítlaku těsnění mezi křídlem a rámem bývá nastaveno výrobcem oken na optimální hodnotu.

Jestliže si ale přece jen na seřízení oken netroufáte, není nic jednoduššího, než si na pomoc zavolat odborníky!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.44 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak umýt okna stěrkou?

Jak umýt okna stěrkou?

Konečně jste se pustili do velkého úklidu a poslední, co vám zbývá udělat, je umýt okna? Pak si rozhodně pořiďte stěrku. Bez ní totiž strávíte mytím oken několik hodin, zatímco se stěrkou máte okno zvládnuté za pouhých pár minut.

Jak zabezpečit byt proti zloději?

Jak zabezpečit byt proti zloději?

Často nad večerními zprávami kroutíte hlavou, když vysílají reportáž o zlodějích, kteří vykrádají byty za bílého dne? Říkáte si, že to se vám přece nemůže stát. Ale tím si opravdu nemůžete být tak jistí… Pokud nemáte byt či dům dostatečně zabezpečen, může se příště mluvit o vašem vykradeném domě. Ja…


Jak reklamovat dovolenou?

Jak reklamovat dovolenou?

Celý rok se těšíte na dovolenou a když konečně nadejde ta chvíle a vy přijedete na místo, čeká vás zklamání, protože bydlíte jinak než jste chtěli a na pláž musíte chodit 2 km daleko. Pak se nedejte a proti skutečnostem, se kterými nejste spokojeni se ohraďte a poskytované služby reklamujte. Pokud r…

Postup krok za krokem, jak vyrobit vánoční svícen

Postup krok za krokem, jak vyrobit vánoční svícen

K adventu patří i vánoční výzdoba a příjemnou předvánoční atmosféru dokreslí i rozsvícený vánoční svícen. Můžete si ho samozřejmě koupit, ale vlastnoručně vyrobený vám bude dělat větší radost. Vyrobit ho není nic složitého a s trochou snahy to zvládne každý. Jak vánoční svícen vyrobit?
Vložit komentář

Komentáře

Oldřich

čtvrtek, 2. duben 2015
17:56

Vážení,potřebuji poradit ohledně seřízení plastových oken.Při současném větrném a deštivém počasí-bydlím v 8. patře paneláku - mi zatéká voda v pravém rohu křídla u pantu.Potřeboval bych poradit, kterým šroubem otočit, aby se křídlo okna přitačilo k těsnění rámu. Děkuji za radu. S pozdravem Oldřich


Napsal: Oldřich [Odpovědět]

Vladislav Pokorný

čtvrtek, 21. leden 2016
08:18

Dobrý den,okno uprostřed mezi závěsyy netěsní.Po přitlačení rukou se hluk i netěsnost sníží. Děkuji Pokorný


Napsal: Vladislav Pokorný [Odpovědět]