verze pro tisk

Jak si vyrobit papírového draka?

29. září 2014

S podzimem přichází také čas na pouštění draků. V současné době si draka můžete koupit za pár korun, ale když vzlétne vlastnoručně vyrobený a namalovaný drak udělá to mnohem větší radost. Zkuste si také vyrobit toho svého papírového draka. Není na tom nic složitého, navíc si s dětmi užijete spoustu zábavy už při výrobě draka.

Reklama

Co budete potřebovat?

Nejprve si sežeňte v papírnictví materiál, který budete na draka potřebovat.

  • arch hedvábného papíru
  • dvě lehké dřevěné tyčky
  • tenký provázek na kostru draka
  • 15-20 m motouzu
  • krepový papír

K výrobě budete dále potřebovat lepidlo, nůžky a temperové barvy, případně i nožík.

Pracovní postup

Nyní přizvěte děti a můžete začít s výrobou. Podle věku a šikovnosti dětí je můžete zapojit do jednotlivých činností.

Kostra draka

Stavět draka začněte od jeho kostry. Připravte si dvě tyčky dlouhé 60 a 40 cm. Chcete-li většího draka, můžete si připravit delší tyčky, ale vždy tak aby jejich délka byla v poměru 3:2. Na kratší tyčce si vyznačte její střed a na delší si udělejte značku v jejích dvou třetinách - v našem případě tedy 20 cm od kraje. Tyčky překřižte tak, aby ve vyznačených bodech svíraly pravý úhel, a svažte je provázkem. Provázek můžete ještě zakápnout lepidlem.

Nyní je třeba po obvodu draka natáhnout provázek, aby se kříž z tyček zpevnil. Aby provázek lépe držel, vytvořte si na krajích tyček malé zářezy. Pak obmotejte provázkem tyčku v místě zářezu a natáhněte ho k vedlejší tyčce, kde ho zase obmotejte a takto pokračujte postupně dokola. Provázek by měl být řádně napnutý a dejte pozor, aby tyčky mezi sebou stále svíraly pravý úhel.

Obličej draka

Nyní položte kostru draka na hedvábný papír a obkreslete jeho obrys. Na každé straně přidejte asi 1,5cm a draka vystřihněte. Teď je ten správný čas zapojit i nejmenší děti, aby draka hezky pomalovaly. Nejlepší je k tomu použít temperové barvičky, ale můžete použít jakékoliv jiné barvy. Dejte pozor, abyste hedvábný papír neprotrhli, protože je velmi jemný.

Když budou barvy zaschlé, přiložte kostru k papíru a přesahující papír v rozích nastřihněte. Nyní přehněte přesah kolem obvodového provázku a pečlivě ho přilepte. Papír by měl být pěkně vypnutý a přilepený po celém obvodu.

Ocas draka

Správný drak musí mít také ocas, proto si připravte z krepového papíru menší mašličky, takže papír přeskládáte do harmoniky a přivážete je v pravidelných rozestupech k provázku. Dejte pozor, aby provázek vedl středem mašliček, aby byl drak pěkně vyvážený. Ocas by měl být dlouhý asi 1-2 metry a když ho máte hotový, upevněteho ke spodní části draka.

Ovládací provaz

Teď už zbývá jen k drakovi navázat motouz na pouštění a bude hotovo. Připravte si dva provázky, které budou o něco delší než použité tyčky. Tyto provázky přivažte ke koncům tyček. Nyní provázky chytněte jednou rukou a najděte bod ve kterém se kříží a v tomto místě je svažte. Sem také přivažte vodící motouz. Motouz mějte nejlépe namotaný na cívce, ale můžete použít také obyčejný klacík nebo kousek tyčky, která vám zbyla z kostry draka.

Aby drak pěkně létal

Při výrobě draka postupujte pečlivě a snažte se být co nejvíce přesní. Aby drak pěkně létal, je třeba, aby byl pěkně vyvážený a kostra musí být souměrná.

Protože je drak vyrobený z jemného papíru, dejte pozor na příliš silný vítr, který by ho mohl potrhat. Z bezpečnostních důvodů draka nikdy nepouštějte v blízkosti drátů elektrického vedení.

Pokud se budete držet tohoto návodu a rad, uvidíte, že drak krásně poletí a podzim bude hned veselejší.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak vyrobit vánoční ozdoby?

Jak vyrobit vánoční ozdoby?

Patříte k těm, kteří mají jednu sadu vánočních ozdob a ty používáte každý rok stále dokola nebo rádi výzdobu obměňujete? Jestli i vy rádi zdobíte svůj dům nebo byt, zkuste si sami vyrobit originální vánoční ozdoby. Jak na to? Možností je mnoho.

Jak vyrobit kostým čarodějnice

Jak vyrobit kostým čarodějnice

Pomalu, ale jistě, se blíží 30. dubna a s ním čarodějnice. A k tomu neodmyslitelně patří lampionové průvody a pálení ohňů. Hlavně pro děti jsou tu pak různé soutěže a průvody v maskách čarodějnic a vy možná přemýšlíte, jaký kostým pořídit, aby vaše dítko bylo originální. Nejlepší je vyrobit si kostý…


Jak vyrobit šperky z pryskyřice?

Jak vyrobit šperky z pryskyřice?

Rádi se zdobíte originálními šperky? Pak si takový můžete vyrobit, není na tom nic složitého. Šperky z pryskyřice jsou originální a můžete jimi obdarovat i své blízké. Můžete vyrobit náušnice, přívěsek na krk nebo brož. A jak takový šperk vyrobit?

Ptačí krmítka, jak vyrobit?

Ptačí krmítka, jak vyrobit?

Venku napadl sníh, teplota je pod bodem mrazu a ptáčkové marně shánějí potravu. Udělejte dobrý skutek a vyrobte ptáčkům krmítko. To nejjednodušší zvládnete vyrobit za pár minut a jste-li šikovní, můžete vyrobit i klasické dřevěné krmítko. Možností je mnoho, tak se pojďte podívat, jak na to.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!