verze pro tisk

Jak uplést pomlázku?

29. březen 2014

Chození s pomlázkou a na pomlázku patří v našich zemích k nejstarším velikonočním obyčejům. Uplést pomlázku tehdy patřilo k nezbytným povinnostem každého chlapce. V dnešní době už není problém pomlázku koupit. Seženeme pomlázky nejrůznějších druhů a velikostí. Neudělá nám ale přece jen největší radost ta, kterou si doma vlastnoručně vyrobíme?

Reklama

Jak začít?

Na pletení pomlázky jsou nejvhodnější vrbové proutky, protože jsou dost pružné, nelámavé a dostatečně dlouhé. Vrba bílá roste často podél potoků a řek, má ráda mokrá místa. Můžeme použít proutí i z jiné vrby, jen vrbu smuteční vynechejte, ta má proutí příliš měkké.

Vypravit se pro materiál musíme do doby, než vrba začne rašit! Pokud jsou Velikonoce v březnu, stačí nám natrhat proutky týden dopředu, jestli až v dubnu, vydejte se pro ně o tři týdny dřív. Proutky řežeme ostrým nožem a třídíme podle délky a tloušťky. Nejdelší se nechávají na omotávání rukojeti. Vybereme si 15 hladkých a rovných proutků a toto množství nám vystačí  prakticky na každý způsob pletení. Před samotným pletením je dobré vrbku namočit nejméně na 30 minut do studené vody.

Pletu, pleteš, pleteme!

Nejjednodušší pomlázka, kterou zvládnou i děti, je za tří prutů. Složitější je pak ze čtyř a více proutků. Nejoblíbenější pomlázka bývá klasická čtyřhranná hodovačka z osmi proutků.

Začneme tím, že si pečlivě vybrané proutky stejné velikosti svážeme v místě rukojeti na dvou místech režnou nití. Potom rozštípneme nejdelší proutek a ovážeme s ním rukojeť.

Proutky rozdělíme na čtyři pravé a čtyři levé prameny. Horní prut z pravé ruky se proplete středem levého pramene a vrátí se jako spodní na pravou stranu. Horní z levé strany se proplete středem pravého pramene a vrací se zpět jako spodní na stranu levou. Stejným způsobem pokračujeme stále dokola.

Pokud se budeme držet postupu, bude pomlázka opravdu čtyřhranná. Nezapomínejte při pletení proutek palcem ohýbat a vždy silně přimáčknout a utáhnout. Asi 5 cm před ukončením pomlázky, vložíme mezi proutky pevný provázek, dopleteme do konce a ovážeme nejprve pevným provázkem a potom ozdobnou stuhou.

Na kterou si troufnete?

Samozřejmě můžete uplést kulatou pomlázku z šesti či osmi prutů, pomlázku z devíti, nebo dokonce z šestnácti proutků. Ta ukazuje na opravdovou zručnost vyhotovitele pomlázky. Pletou se různě veliké, od těch nejmenších kapesních, až po obrovské pomlázky.

Možná vaše první pomlázka nebude úplně dokonalá, ale důležitější je to, že jste si ji vyrobili sami. Příští rok bude určitě zase o něco hezčí!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se plete vánočka?

Jak se plete vánočka?

Vůně té pravé české domácí vánočky je nezaměnitelná. Voní po vanilce, a když se podaří dobře uplést, nejenže se rozplývá na jazyku, ale i báječně vypadá. Receptů je mnoho a každá rodina může mít ten oblíbený. Kynuté těsto a následné zaplétání může být pro začínající hospodyňky jistým strašákem, ale…

Jak upéct vánoční cukroví pro alergiky?

Jak upéct vánoční cukroví pro alergiky?

Vánoce se blíží a s nimi i doba, kdy většinu domácností provoní vanilka, skořice a prvním vánoční cukroví. Oblíbené perníčky, slepovaná kolečka, vanilkové rohlíčky nebo vosí hnízda, ale nemůže jíst každý. Pro člověka, který trpí potravinovou alergií, může být pohled na všechny ty zakázané dobroty d…


Jak upéct velikonočního beránka? 3 osvědčené recepty, které musíte zkusit

Jak upéct velikonočního beránka? 3 osvědčené recepty, které musíte zkusit

Ačkoliv řada lidí považuje za nejkrásnější a nejvýznamnější svátky v roce ty vánoční, z křesťanského hlediska jsou jimi svátky jara – Velikonoce. Velký pátek je potom považován za svátek vůbec největší a nejdůležitější, byť je v našem kalendáři opomíjen.Vložit komentář

Komentáře

karolína

neděle, 27. březen 2016
19:14

dekuji za navod fakt moc.


Napsal: karolína [Odpovědět]