
Jak vyčistit žehličku?
4. červenec 2014Žehlení patří k pravidelným domácím pracem, bez kterých se neobejdeme. Někdo žehlí rád, někdo žehlení přímo nesnáší. Ale nedá se nic dělat, chcete-li chodit upravení a čistí, musíte své oblečení vyprat a poté vyžehlit, aby nebylo zmačkané. Práci si můžete ulehčit kvalitní žehličkou, která bude dlouho sloužit, když o ni budete dobře pečovat. Ale může se stát, že se žehlička připálí nebo se vytvoří v žehličce vodní kámen a pak ji musíte vyčistit. Jak na to?
ReklamaZáleží na povrchu žehličky
Žehlička může být dobrým pomocníkem, ale je třeba o ni pečovat. Moderní žehličky mají spoustu funkcí a různé nepřilnavé povrchy, ale při nešetrném zacházení i tuto žehličku můžete připálit nebo se časem zanese vodním kamenem.
Pokud se vám na povrch přiškvaří nečistoty, je třeba je odstranit, aby nedošlo k ušpinění dalšího prádla. Zanese-li se vaše žehlička vodním kamenem, musí se také vyčistit, jinak nebude dál žehlit tak jak má.
Nechce se Vám žehlit? Vyzkoušejte službu žehlení prádla Praha od Nažehleno.cz. Vaše prádlo vyžehlí a doručí do 48 hodin.
V každém návodu k žehličce najdete doporučený postup jak ji správně čistit a pečovat o ni. U moderních žehliček je lepší držet se doporučení výrobce a k čištění používat speciální prostředky dle návodu, ale starší nerezovou žehličku můžete zkusit vyčistit i pomocí prostředků, které běžně používáte v domácntnosti.
Speciální přípravky pro čištění žehličky
Pro čištění moderní žehličky si raději pořiďte speciální čistící prostředek, který seženete například v drogerii, a držte se při čištění doporučení výrobce. Tyto prostředky jsou šetrné k žehlící ploše a nehrozí, že si žehličku poškrábete.
Čištění běžně dostupnými prostředky
Tyto postupy rozhodně nedoporučují výrobci žehliček, ale u uživatelů jsou velmi oblíbené. Je na vás jestli je vyzkoušíte nebo budete kupovat speciální přípravky, které mohou mít stejný účinek.
Zubní pastou
Máte-li žehličku s nerezovým povrchem, můžete na vyčištění lehké připáleniny použít obyčejnou zubní pastu. Pastu naneste na hadřík a krouživými pohyby jemně přejíždějte připálená místa. Poté z žehlící plochy studenou vodou omyjte pastu i zbytky nečistot.
Jestli připálenina na žehličce stále zůstává, vyzkoušejte ocet.
Octem
Ocet je asi nejvíce používaným prostředkem k čištění žehličky. Nejenže s ním můžete odstranit připáleniny, ale také vodní kámen.
Pro odstranění připálenin namočte hadřík do octa, jemně ho vyždímejte a položte ho na ručník nebo jiný suchý hadřík na žehlící prkno a horkou žehličkou po něm přejíždějte. Tímto způsobem odstraníte špínu a připáleniny z povrchu žehlící plochy.
Ocet pomůže také s odstraněním vodního kamene, který se vytvořil v nádržce na vodu. Smíchejte vodu s octem v poměru 1:1 a nalijte do nádržky. Žehličku s touto směsí nechte asi pět minut napařovat a poté směs vody a octa vylijte a žehličku nechte vyschnout. Stejný postup několikrát opakujte s čistou vodou, aby jste žehličku zbavili zbytků octa.
Solí
K odstranění odolných připálenin lze použít i kuchyňskou sůl. U tohoto postupu je veliké riziko, že dojde k poškrábání žehlící plochy, proto k němu přistupujte jen v krajním případě.
Na žehlící prkno rozložte hadřík, na který nasypte jemně mletou sůl. Tu velmi opatrně přejíždějte rozpálenou žehličkou. Dávejte pozor, aby se sůl nedostala do napařovacích otvůrků, jinak by mohlo dojít k poškození žehličky. Sůl připáleninu odstraní podobně jako smirkový papír.
Samočistící funkce žehličky
Jestli máte doma moderní žehličku a budete o ni správně pečovat, neměli by vás připáleniny ani vodní kámen trápit. Tyto žehličky mají povrch, na který se při správném používání žádné nečistoty nepřipálí. Navíc mají samočistící funkci, díky které odstraníte vodní kámen bez použití speciálních přípravků. Stačí žehličku zahřát na nejvyšší teplotu a poté do nádržky nalít studenou vodu. Tak se vytvoří pára, která vodní kámen odstraní. Takže jestli máte žehličku s touto funkcí, jednou za čas ji použijte.
Předcházení vodnímu kameni
I u žehličky bez samočistící funkce můžete vodnímu kameni předcházet. Stačí když budete používat destilovanou vodu a po žehlení z nádobky zbytek vody vylijete.
Takže pamatujte, že i žehlička si zaslouží vaši péči, aby dlouho a dobře sloužila.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 12x

Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!