verze pro tisk

Jak vyrobit vánoční ozdoby?

5. prosinec 2015

Patříte k těm, kteří mají jednu sadu vánočních ozdob a ty používáte každý rok stále dokola nebo rádi výzdobu obměňujete? Jestli i vy rádi zdobíte svůj dům nebo byt, zkuste si sami vyrobit originální vánoční ozdoby. Jak na to? Možností je mnoho.

Reklama

Papírové ozdoby

Papír nabízí spoustu možností - od nejjednodušších ozdob vystřižených z tvrdého kartonu až po složitější ozdoby. Vyzkoušejte z karotnu vystříhat hvězdičky, stromečky nebo vánoční koule a zavěsit je na stuhu nebo je navázat na provázek a vytvořit tak řetěz. Použít můžete jednobarevný karton, vlnitou lepenku nebo čtvrtku s různými motivy. Z papírových proužků lze skládat různé hvězdičky nebo vytvořit papírové koule. Děti rády pomohou s výrobou klasického papírového řetězu z proužků barevného papíru.

Papírové vločky

Zajímavé jsou ozdoby vyrobené metodou quilling. Ta spočívá v tom, že se slabé proužky papíru natáčí na špejli, konce se fixují lepidlem. Vzniknou tak malé kroužky, které se dál vytvarovávají do malých kapiček apod. Tyto dílky se k sobě dál lepí lepidlem. Výsledkem jsou papírové vločky nejrůznějších tvarů.

Ozdoby z filcu a látkové ozdoby

V poslední době jsou velmi oblíbené ozdoby z filcu. Na jejich výrobě není nic složitého a zvládne je každý. Z filcu se vystřihnou jednotlivé tvary a ty se k sobě dál lepí nebo přišívají. Ozdoby se zavěšují na stuhu nebo bavlnku. Kdo umí šít, může vánoční ozdoby ušít z látky, která se vyplňuje polyesterovou výplní.

Vánoční stromeček z filcu

Z filcu můžete vyrobit napříkrad vánoční stromeček - ze zeleného filcu vystřihněte stromek a na něj nalepíte malinké ozdobičky z filcu jiné barvy, můžete na něj přišít třeba korálky nebo flitry. Když si vystřihnete stromečky dva, vyplníte je polyesterovou výplní nebo vatou a sešijete je k sobě, získá stromeček na objemu.

Ozdoby z přírodních materiálů

Klasikou jsou ozdoby z přírodních materiálů. Stačí na stuhu zavěsit šišku, sušené ovoce nebo třeba hvězdičky vystřižené z březové kůry. Na ozdoby lze použít i obyčejné dřevěné polínko, které nařežete na tenká kolečka. Do kolečka vyvrtáte dírku na zavěšení a pomocí pájky do něj vypálíte vánoční motivy dle vaší fantazie (hvězdičky, vločky, atd.).

Pečené ozdoby

Jestli rádi pečete a zdobíte perníčky, i ty se dají využít jako vánoční ozdoby na stromeček a v kombinaci s ozdobami z přírodních materiálů vypadají moc dobře. Jen při pečení perníčků nezapomeňte na dírky pro zavěšení.

Ozdoby z keramiky nebo polymerové hmoty

Spoustu možností přináší keramická nebo polymerová hmota (např. FIMO). Když z hmoty vyválíte plát asi 0,5cm silný, můžete pomocí vykrajovátek na cukroví vykrájet velké množství tvarů. Do ozdob můžete vyrýt různé motivy nebo do nich otisknout například látku nebo smrkovou větvičku. Pak stačí podle použitého materiálu ozdoby vypálit nebo upéct v troubě. Můžete je nechat v přírodní barvě nebo je pomalovat akrylovými barvami.

Kreativní sady

Na trhu se dají koupit i kreativní sady na výrobu vánočních ozdob - např. koule z papírových proužků, ozdoby z filcu, atd. Výhodou těchto sad je, že obsahují podrobné návody a všechen potřebný materiál.

Hledáte-li další inspiraci, internet je plný dalších návodů a postupů jak vyrobit vánoční dekorace. Tak s chutí do práce.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Postup krok za krokem, jak vyrobit vánoční svícen

Postup krok za krokem, jak vyrobit vánoční svícen

K adventu patří i vánoční výzdoba a příjemnou předvánoční atmosféru dokreslí i rozsvícený vánoční svícen. Můžete si ho samozřejmě koupit, ale vlastnoručně vyrobený vám bude dělat větší radost. Vyrobit ho není nic složitého a s trochou snahy to zvládne každý. Jak vánoční svícen vyrobit?

Jak na vánoční výzdobu domu nebo bytu?

Jak na vánoční výzdobu domu nebo bytu?

S příchodem adventu se z mnoha domácností stává místo, kde je cítit ta pravá předvánoční atmosféra. Světla svíček, vůně prvního cukroví a těšení se na Štědrý den. Čím a jak ale domov vyzdobit, aby dekorace působily příjemně, místo rozjasnily a přitom nebránily běžnému provozu domácnosti? Jak na váno…


Jak upéct vánoční cukroví pro alergiky?

Jak upéct vánoční cukroví pro alergiky?

Vánoce se blíží a s nimi i doba, kdy většinu domácností provoní vanilka, skořice a prvním vánoční cukroví. Oblíbené perníčky, slepovaná kolečka, vanilkové rohlíčky nebo vosí hnízda, ale nemůže jíst každý. Pro člověka, který trpí potravinovou alergií, může být pohled na všechny ty zakázané dobroty d…

Kdy začít péct vánoční cukroví?

Kdy začít péct vánoční cukroví?

Vanilkové rohlíčky, pracny, perníčky a linecká kolečka jsou tradičním vánočním cukrovím. V dnešní uspěchané době lze na svátky cukroví jednoduše objednat. Někdo si ale tu pravou vánoční atmosféru nedokáže bez předvánočního pečení představit a dávno před začátkem adventu plánuje, jaké druhy letos vy…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!