verze pro tisk

Jak zajistit pohřeb?

25. duben 2016

Každého z nás během života čeká zařizování pohřbu blízké osoby. Ačkoliv se nejedná o zrovna příjemnou záležitost, je dobré vědět, jak vypadá celý postup kolem pohřbu, co je potřeba vykonat. V tomto článku se dozvíte základní kroky.

Reklama

Jak vybrat pohřební službu?

Důležitým bodem je už samotný výběr pohřební služby. Ideální je, pokud si zvolíte některou ze společností, která je členem Sdružení pohřebnictví. Tato organizace sdružuje férové a spolehlivé firmy, na které se můžete bez obav obrátit.

Postup

Zemře-li váš příbuzný v nemocnici, což je nejčastější případ, začíná po úmrtí běžet lhůta v délce 96 hodin, během ní je potřeba pohřeb zajistit. Pokud během této lhůty k zajištění pohřbu nedojde, musíte informovat obec, která zajistí sociální pohřeb.

Co je potřeba ke sjednání pohřbu

  • Váš občanský průkaz
  • Občanský průkaz zemřelé osoby
  • Rodný a oddací list zemřelé osoby
  • List o prohlídce zemřelého

List o prohlídce zemřelého není zapotřebí ve chvíli, kdy zemřel při úmrtí v nemocnici a ta jej již předala pohřební službě při odvozu mrtvého.

Pohřební službě, se kterou jste domluvení na pohřbu, je dále vhodné předat také oblečení pro zemřelého a jeho fotografii, která se pak použije na vytisknutí parte.

Jaké jsou možnosti pohřbení mrtvého?

Jako osoba, která zajišťuje pohřeb, si můžete zvolit některý ze zákona povolených způsobů pohřbení.

  • Uložení rakve s pozůstatky do hrobu
  • Zpopelnění s obřadem – pozůstalí se s mrtvým rozloučí v obřadní síni, poté je tělo zpopelněno
  • Zpopelnění bez obřadu

V obou případech je možné tělo zemřelého před pohřbením vystavit, a to do 7 dnů od jeho úmrtí. Vystavení je možné v otevřené rakvi.

Jaké budou náklady?

Pohřeb je poměrně nákladnou záležitostí. Pokud si objednáte pohřební službu, zaplatíte minimálně kolem 20 tisíc korun.

Pokud se rozhodnete pro uložení ostatků či urny do hrobu, je nutné jej mít k dispozici. Nejčastější formou je pronájem hrobového místa, který uzavřete přímo s provozovatelem pohřebiště, nikdy ne s pohřební službou. Smlouva o nájmu pohřebního místa se uzavírá na dobu minimálně 10 let.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se obléci na pohřeb?

Jak se obléci na pohřeb?

Na některé události v životě se zkrátka netěšíme a u pohřbu to platí dvojnásob. Na pohřeb přicházíme dát poslední sbohem někomu blízkému, vyjádřit mu úctu a upřímnou soustrast pozůstalým. K takové příležitosti je nutné zalovit v šatníku a najít něco velmi slušného. Víte, co je vhodné a jak se správn…

Jak si rychle a snadno zajistit rezervaci ve vaší oblíbené restauraci?

Jak si rychle a snadno zajistit rezervaci ve vaší oblíbené restauraci?

Určitě jste už někdy zažili situaci, kdy jste se společně s přáteli či partnerem chystali navštívit některou z restaurací ve vašem městě, ale po příchodu do ní jste zjistili, že jsou všechny stoly obsazené a museli jste buď dlouho čekat, nebo odejít. Dnes už si ale vše můžete pojistit, a to velmi sn…


Jak si zajistit stálý příjem pramenité vody? Stačí si pořídit automat na vodu

Jak si zajistit stálý příjem pramenité vody? Stačí si pořídit automat na vodu

Mnozí z vás jsou jistě zvyklí pít čistou vodu rovnou z kohoutku. To se dá pohodlně dělat doma v soukromí. Hůře to jde ale v okamžiku, kdy jste třeba v kanceláři, kde přeci jen mezi kolegy musíte dodržovat určité zásady chování. Voda z kohoutku navíc nemusí být vždy tak kvalitní. Co tedy dělat, abyst…

Jak se obléci k soudu?

Jak se obléci k soudu?

Každá příležitost si žádá to své, a tak pokud vás v dohledné době čeká soud, je lepší se nad oblečením, v kterém půjdete, zamyslet už teď. Najdete v šatníku něco vhodného pro soudní jednání? Určitě ano, jen je třeba důkladně promyslet, co se hodí a co ne. Jak se tedy obléci k soudu?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!