verze pro tisk

Komunální volby, jak volit?

15. září 2014

Již několik měsíců před volbami se všude začínají objevovat plakáty jednotlivých politických stran a hnutí. Stejně tak je tomu i před komunálními volbami, které se konají vždy jednou za čtyři roky. Víte jak můžete v komunálních volbách volit a co vlastně volíte?

Reklama

Co a kdy budeme volit?

Komunální volby se budou konat 10. a 11. října 2014 a budeme volit členy zastupitelstev obcí a krajů. Členové zastupitelstev jsou voleni na čtyřleté funkční období. Spolu s nimi proběhne také první kolo voleb do Senátu.

Kdo může jít k volbám?

Volit může každý občan České Republiky starší 18 let a to v místě svého trvalého bydliště.

K volbám mohou přijít také státní příslušníci členských států Evropské unie, kteří mají trvalý pobyt na území České republiky. Předtím ale musí požídat o zápis do dodatku stálého seznamu voličů v příslušné obci.

Jak můžeme volit

V komunálních volbách máte několik možností jak budete volit. Nejdůležitější informací pro vás, je počet zastupitelů, který se volí ve vaší obci. Tolik "hlasů" totiž máte k dispozici a můžete je libovolně rozdělit mezi kandidáty. Pak záleží na vás jakou možnost rozdělení hlasů si vyberete a podle toho také musíte správně vyplnit hlasovací lístek.

Volím jednu stranu

Toto je nejjednodušší způsob jak hlasovat. Vyberete si jednu stranu a tu na hlasovacím lístku zakřížkujete. Vaše hlasy budou přiděleny kandidátům strany podle pořadí v jakém jsou napsáni na hlasovacím lístku.

Volím vybrané kandidáty strany

Vybrali jste si stranu, ale chcete zvolit konkrétní osoby. Pak zakřížkujte jen ty osoby, kterým chcete dát svůj hlas, ale neoznačujte celou stranu. Zakřížkujte přesný počet kandidátů, který má být ve vašem městě zvolen. Označit můžete také menší počet kandidátů, ale všechny vaše zbylé hlasy "propadnou". Pokud označíte více kandidátů než je ve vašem městě voleno, lístek bude neplatný.

Volím konkrétní kandidáty z různých stran

Můžete také zvolit kandidáty z různých stran. V tom případě označte všechny vámi vybrané kandidáty bez ohledu na to, za kterou stranu kandidují. Dejte si pozor, abyste označili správný počet kandidátů, označíte-li více lidí, lístek bude neplatný.

Volím stranu i kandidáty z různých stran

Poslední možností jak volit je vybrat konkrétní kandidáty z různých stran a zbytek hlasů přidělit konkrétní straně. V tom případě zakřížkujte vybranou stranu i ostatní kandidáty z jiných stran. Vámi vybraná strana získá tolik hlasů, kolik zbývá do celkového počtu volených členů zastupitelstva.

Kdy je má volba neplatná

Váš hlasovací lístek bude označen za neplatný vždy, když zakřížkujete vyšší počet kandidátů, než má být zvoleno. Také pokud označíte několik stran. Neplatné jsou také prázdné a poškozené hlasovací lístky, pokud nejsou vložené do úřední obálky nebo je v úřední obálce lístků více.

Hlasovací lístky

Nejpozději tři dny před konáním voleb dostane každý volič do schránky hlasovací lístek i s instrukcemi jak hlasovat.

Na každém lístku je uveden název obce a počet členů zastupitelstva obce, který se má zvolit. Hlasovací lístek je jen jeden a jsou na něm vypsány všechny strany a kandidáti. Lístky mohou být tištěny oboustranně. Na konci hlasovacího lístku je razítko příslušného úřadu.

Pokud hlasovací lístek ztratíte, nebo bude poškozen, můžete požádat volební komisi o lístek nový.

Volební místnost

Informaci o adrese volební místnosti dostanete společně s hlasovacími lístky. Ve volební místnosti musí být na viditelném místě hlasovací lístek s nápisem "vzor", informace o kandidátech, kteří se vzdali své kandidatury nebo byli odvoláni. Dále informace o případných tiskových chybách na hlasovacích lístkách. K nahlédnutí musí být k dispozici také zákon o volbách do zastupitelstev obcí.

Průběh volby

Při vstupu do volební místnosti je třeba prokázat platným občanským průkazem svou totožnost. K tomu lze využít i platný cestovní pas. Cizí státní příslušníci se prokáží průkazem o povolení k pobytu a prokáží svou totožnost a státní příslušnost. Člen volební komise si vás zapíše a předá vám úřední obálku s razítkem příslušného úřadu.

Poté se odeberete do prostoru pro úpravu hlasovacích lístků, kde můžete hlasovací lístek upravit podle jednoho z výše uvedených způsobů. Lístek vložíte do úřední obálky a po opuštění prostoru pro úpravu lístku jej vhodíte do volební schránky.

Každý hlasuje osobně a sám za sebe. Jestliže nemůžete z důvodu, například. tělesné vady, lístek upravit sami, může s vámi do prostoru pro úpravu lístků jiný volič, který vám s volbou pomůže. Nesmí to být ale nikdo z volební komise.

Je jen na vás, koho budete v komunálních volbách volit. Pamatujte, že účast ve volbách není povinná, ale je vaše právo spolurozhodovat o dění kolem nás.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se obléci na pohřeb?

Jak se obléci na pohřeb?

Na některé události v životě se zkrátka netěšíme a u pohřbu to platí dvojnásob. Na pohřeb přicházíme dát poslední sbohem někomu blízkému, vyjádřit mu úctu a upřímnou soustrast pozůstalým. K takové příležitosti je nutné zalovit v šatníku a najít něco velmi slušného. Víte, co je vhodné a jak se správn…

Jak výhodně koupit vysokozdvižný vozík a manipulační techniku

Jak výhodně koupit vysokozdvižný vozík a manipulační techniku

Nákup vysokozdvižných vozíků a jiné manipulační techniky může být náročný, a to hlavně pro vysokou pořizovací cenu zařízení. Využijete-li nákup v bazaru, ušetříte vysoké finanční částky a k dispozici budete mít vysoce kvalitní a precizně seřízené stroje. Společnost Semat HB s.r.o. nabízí komplexní s…


Jak vybrat palivové dřevo

Jak vybrat palivové dřevo

Vytápění interiéru stavby lze dnes řešit různými způsoby, přičemž stále více lidí se vrací ke kotlům na palivové dřevo, krbům nebo krbovým kamnům. Není se čemu divit, jelikož ekonomika tohoto druhu vytápění hovoří jasně. Jedná se i o ekologickou variantu. Každý z nás jistě potvrdí, že teplo jdoucí o…

Jak se zbavit zápachu z lednice?

Jak se zbavit zápachu z lednice?

Každý se určitě někdy potýkal s nelibou vůní, která se najednou linula z lednice. Nemusí to ihned znamenat, že se v lednici nachází nějaké zkažené potraviny. Důvodů pro nepříjemný zápach z lednice může být hned několik. Jak zjistit, o co se jedná? A jak se zápachu z lednice zbavit?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!