Komunální volby, jak volit?
15. září 2014Již několik měsíců před volbami se všude začínají objevovat plakáty jednotlivých politických stran a hnutí. Stejně tak je tomu i před komunálními volbami, které se konají vždy jednou za čtyři roky. Víte jak můžete v komunálních volbách volit a co vlastně volíte?
ReklamaCo a kdy budeme volit?
Komunální volby se budou konat 10. a 11. října 2014 a budeme volit členy zastupitelstev obcí a krajů. Členové zastupitelstev jsou voleni na čtyřleté funkční období. Spolu s nimi proběhne také první kolo voleb do Senátu.
Kdo může jít k volbám?
Volit může každý občan České Republiky starší 18 let a to v místě svého trvalého bydliště.
K volbám mohou přijít také státní příslušníci členských států Evropské unie, kteří mají trvalý pobyt na území České republiky. Předtím ale musí požídat o zápis do dodatku stálého seznamu voličů v příslušné obci.
Jak můžeme volit
V komunálních volbách máte několik možností jak budete volit. Nejdůležitější informací pro vás, je počet zastupitelů, který se volí ve vaší obci. Tolik "hlasů" totiž máte k dispozici a můžete je libovolně rozdělit mezi kandidáty. Pak záleží na vás jakou možnost rozdělení hlasů si vyberete a podle toho také musíte správně vyplnit hlasovací lístek.
Volím jednu stranu
Toto je nejjednodušší způsob jak hlasovat. Vyberete si jednu stranu a tu na hlasovacím lístku zakřížkujete. Vaše hlasy budou přiděleny kandidátům strany podle pořadí v jakém jsou napsáni na hlasovacím lístku.
Volím vybrané kandidáty strany
Vybrali jste si stranu, ale chcete zvolit konkrétní osoby. Pak zakřížkujte jen ty osoby, kterým chcete dát svůj hlas, ale neoznačujte celou stranu. Zakřížkujte přesný počet kandidátů, který má být ve vašem městě zvolen. Označit můžete také menší počet kandidátů, ale všechny vaše zbylé hlasy "propadnou". Pokud označíte více kandidátů než je ve vašem městě voleno, lístek bude neplatný.
Volím konkrétní kandidáty z různých stran
Můžete také zvolit kandidáty z různých stran. V tom případě označte všechny vámi vybrané kandidáty bez ohledu na to, za kterou stranu kandidují. Dejte si pozor, abyste označili správný počet kandidátů, označíte-li více lidí, lístek bude neplatný.
Volím stranu i kandidáty z různých stran
Poslední možností jak volit je vybrat konkrétní kandidáty z různých stran a zbytek hlasů přidělit konkrétní straně. V tom případě zakřížkujte vybranou stranu i ostatní kandidáty z jiných stran. Vámi vybraná strana získá tolik hlasů, kolik zbývá do celkového počtu volených členů zastupitelstva.
Kdy je má volba neplatná
Váš hlasovací lístek bude označen za neplatný vždy, když zakřížkujete vyšší počet kandidátů, než má být zvoleno. Také pokud označíte několik stran. Neplatné jsou také prázdné a poškozené hlasovací lístky, pokud nejsou vložené do úřední obálky nebo je v úřední obálce lístků více.
Hlasovací lístky
Nejpozději tři dny před konáním voleb dostane každý volič do schránky hlasovací lístek i s instrukcemi jak hlasovat.
Na každém lístku je uveden název obce a počet členů zastupitelstva obce, který se má zvolit. Hlasovací lístek je jen jeden a jsou na něm vypsány všechny strany a kandidáti. Lístky mohou být tištěny oboustranně. Na konci hlasovacího lístku je razítko příslušného úřadu.
Pokud hlasovací lístek ztratíte, nebo bude poškozen, můžete požádat volební komisi o lístek nový.
Volební místnost
Informaci o adrese volební místnosti dostanete společně s hlasovacími lístky. Ve volební místnosti musí být na viditelném místě hlasovací lístek s nápisem "vzor", informace o kandidátech, kteří se vzdali své kandidatury nebo byli odvoláni. Dále informace o případných tiskových chybách na hlasovacích lístkách. K nahlédnutí musí být k dispozici také zákon o volbách do zastupitelstev obcí.
Průběh volby
Při vstupu do volební místnosti je třeba prokázat platným občanským průkazem svou totožnost. K tomu lze využít i platný cestovní pas. Cizí státní příslušníci se prokáží průkazem o povolení k pobytu a prokáží svou totožnost a státní příslušnost. Člen volební komise si vás zapíše a předá vám úřední obálku s razítkem příslušného úřadu.
Poté se odeberete do prostoru pro úpravu hlasovacích lístků, kde můžete hlasovací lístek upravit podle jednoho z výše uvedených způsobů. Lístek vložíte do úřední obálky a po opuštění prostoru pro úpravu lístku jej vhodíte do volební schránky.
Každý hlasuje osobně a sám za sebe. Jestliže nemůžete z důvodu, například. tělesné vady, lístek upravit sami, může s vámi do prostoru pro úpravu lístků jiný volič, který vám s volbou pomůže. Nesmí to být ale nikdo z volební komise.
Je jen na vás, koho budete v komunálních volbách volit. Pamatujte, že účast ve volbách není povinná, ale je vaše právo spolurozhodovat o dění kolem nás.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!