verze pro tisk

Návod na vázání kravaty

16. leden 2015

Kravata je módním doplňkem, který patří do každého obleku. Někteří muži ji nosí skoro každý den, protože to vyžaduje jejich zaměstnání, jiní si berou kravatu jen při vyjímečné příležitosti, např. na svatbu nebo ples. Způsobů jak kravatu uvázat je mnoho. V tomto článku najdete návod na uvázání dvou nejčastěji používaných uzlů - Windsor a poloviční Windsor.

Reklama

Správný výběr kravaty

Kravata nemá sama o sobě žádnou funkci a slouží jen jako doplněk. Každý muž by měl mít ve svém šatníku alespoň jednu kravatu. Ti co ji nosí častěji, by jich měli mít tolik, aby mohli vždy zvolit tu vhodnou s ohledem na košili.

Jak vypadá správně uvázaná kravata?

Správně uvázaná kravata by měla svým koncem dosahovat k opasku u kalhot. Mezi kravatou a opaskem by neměla být žádná mezera, zároveň by kravata neměla zasahovat do zipu u kalhot.

Kravata by neměla být nijak pomačkaná, neměla by být příliš utažená, ale uzel by neměl být ani příliš volný.

Uzel Windsor

Windsorský uzel, neboli Windsor, je mohutný a symetrický uzel trojúhelníkovitého tvaru. Hodí se ke košilím se širokým límcem a je vhodný na slavnostnější příležitosti.

Návod na vázání

 1. Pověste si kravatu na krk tak, aby silnější konec byl u levé ruky a byl asi o 40 cm delší než užší konec kravaty. Při vázání uzlu zůstává užší konec kravaty stále ve stejné poloze a pracuje se s širokým koncem kravaty. Aby byl výsledný uzel úhledný, v průběhu vázání vznikající uzel stále dostatečně utahujte.
 2. Nejprve překřižte široký konec kravaty přes užší a protáhněte ho zadem okem kravaty tak, abyste ho vrátili na stejné místo.
 3. Nyní široký konec veďte zadem kolem uzlu ve vodorovném směru.
 4. Poté ho protáhněte předem skrz oko kravaty a veďte ho tak, aby směřoval šikmo dolů doleva. Nyní je široký konec svoji spodní stranou směrem od vašeho těla.
 5. Nyní položte zepředu na uzel dva prsty pravé ruky a přes ně veďte silnější konec kravaty směrem zleva doprava. Mezi prsty a uzlem kravaty vám vznikne prostor, který využijete za chvíli.
 6. Nyní široký konec kravaty prostrčte zadem skrz oko kravaty a zvrchu ho protáhněte prostorem, který vymezují vaše prsty.
 7. Uzel utáhněte pomocí silnějšího konce kravaty a také zatažením za obě části kravaty, které vedou z uzlu směrem ke krku. Pak uzel posuňte nahoru ke krku na své místo.

Uzel poloviční Windsor

Tento uzel je jednodušší variantou Windsorského uzlu. Jde také o uzel trojúhelníkovitého tvaru, který je lehce asymetrický. Hodí se ke košilím s úzkým a středně širokým límcem.

Návod na vázání

 1. Pověste si kravatu na krk tak, aby silnější konec byl u levé ruky a byl asi o 30 cm delší než užší konec kravaty. Při vázání uzlu zůstává užší konec kravaty stále ve stejné poloze a pracuje se s širokým koncem kravaty.
 2. Nejprve překřižte široký konec přes užší a zadem ho přehněte nazpět kolem užšího konce ve vodorovném směru.
 3. Nyní široký konec protáhněte zepředu okem kravaty, tak aby směřoval šikmo dolů doleva. Nyní je konec svoji spodní stranou směrem od vašeho těla.
 4. Vzniklý uzel utáhněte a pokračujte ve vázání kravaty.
 5. Položte zepředu na uzel dva prsty pravé ruky a přes ně veďte silnější konec kravaty směrem zleva doprava. Mezi prsty a uzlem kravaty vám vznikne prostor, který využijete za chvíli.
 6. Nyní široký konec kravaty prostrčte zadem okem kravaty a zvrchu ho protáhněte prostorem, který vymezují vaše prsty.
 7. Nyní uzel utáhněte zatažením za silnější konec kravaty a poté ho posuňte nahoru ke krku na své místo.

Správně uvázat kravatu chce trochu cviku, ale není na tom nic složitého a po pár pokusech nebudete potřebovat ani návod.

Chcete-li se podívat i na jiné návody, podívejte se například na tento článek.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Návod, jak zrychlit internet

Návod, jak zrychlit internet

Zdá se vám, že rychlost vašeho internetu není taková, jaká by měla být? Koho by také bavilo stále čekat, než se mu načte požadovaná stránka. Chyba ale nemusí být jen na straně internetového připojení. Pojďte se podívat, jak je možné zrychlit internet.

Jednoduchý návod, jak vyrobit lampion

Jednoduchý návod, jak vyrobit lampion

Jak se na podzim začne brzy stmívat, konají se v některých městech lampionové průvody pro děti. Takový lampion si můžete koupit za pár korun, ale větší radost vám udělá, když si ho sami vyrobíte. Není na tom nic složitého a do práce můžete zapojit i svoje děti. I ty nejmenší zvládnou vyzdobit a poma…


Návod, jak zjistit rychlost internetu

Návod, jak zjistit rychlost internetu

Každý, kdo pracuje s internetem, někdy zažil chvíle, že musí čekat, než se mu načte požadovaná stránka nebo se spuštěné video stále zasekává. V takových chvílích začnete pochybovat o rychlosti internetu. Pojďte se podívat, jak zjistit rychlost vašeho připojení.

Návod, jak správně servírovat alkohol

Návod, jak správně servírovat alkohol

Chystáte oslavu nebo sváteční oběd a budete podávat i alkohol? I když nejde o oficiální společenskou akci, je dobré, když víte jak alkohol správně naservírovat. V tomto článku se nebudeme zabývat podáváním piva, vína či šampaňského, ale zaměříme se na destiláty a likéry. Jak tedy podávat alkohol?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!