Jak napsat esej?
31. prosinec 2014Napsat dobrou esej vyžaduje nemalé úsilí. Autor musí mít přehled, kreativní myšlení, vybrat vhodné téma a dobře a čtivě ho uchopit. Jak ale na to, aby esej čtenáře zaujala a dočetl ji až do úplného konce? Jak napsat dobrou esej?
ReklamaEsej
Co je to vlastně esej? Jedná se o žánr na rozhraní literatury a publicistiky. Autor eseje vyjadřuje vlastní názor, zamýšlí se nad problémy, porovnává s jinými názory, často klade otázky a hledá na ně odpovědi.
Tato úvaha bývá středního či kratšího rozsahu a téma hledá v oborech jako je politika, umění, společnost, filozofie, literatura, věda apod.
Vhodně zvolené téma!
Nejlepší je, pokud si téma můžete vybrat sami. Zvolte takové, které vás zajímá, obor, pro který jste zapálení a dokážete o něm mluvit neuvěřitelně dlouho. Čtenář vaše nadšení jistě v textu pozná.
Pokud vám je ale téma přiděleno, je nutné si o dané oblasti zjistit co nejvíce informací, zapátrat v knihách, odborných časopisem. Hledat je třeba i názory odborníků a pohledy laiků, ovšem věřte jen důvěryhodným zdrojům. To vše vám poskytne potřebný přehled. Jestliže máte na výběr mezi několika tématy, zvolte to, které vám je nejbližší.
Jak má esej vypadat?
Esej se skládá ze tří části – úvodu, hlavní části a závěru.
Název a úvod eseje
Název by měl být dobrý, trefný a měl by především donutit čtenáře, aby nezůstal jen u nadpisu, ale pokračoval ve čtení dál. A takový by měl být i celý úvod eseje. Kromě toho, že musí zaujmout, měl by vysvětlit proč jste toto téma vybrali, co bude následovat a předložit základní argument eseje. Poslední věta úvodu může být hlavní myšlenkou díla.
Hlavní část eseje
Tato část eseje je vlastním tělem eseje a bývá nejobsažnější. Autor zde vyjadřuje důkazy pro své tvrzení v úvodní části, klade jednotlivé argumenty. Je dobré používat metafory, příklady nebo různá srovnání. Text je díky tomu bohatší a lépe se čte.
Autor se zamýšlí nad názory jiných, v některých případech se snaží dokázat jejich chybnost.
Závěr eseje
Závěr shrnuje úvodní myšlenku, může nabídnout radu nebo nějakou předpověď do budoucna. Závěr má většinou jeden, dva odstavce. Autor může čtenáře vybídnout k zamyšlení nebo k otevření diskuze. Čtenář by se měl dočkat určitého rozuzlení.
Pár rad závěrem!
- Používejte velkou slovní zásobu, synonyma, neopakujte slovesa a nezapomínejte na bohatost českého jazyka!
- Hrubky a překlepy do eseje opravdu nepatří, proto text důkladně zkontrolujte.
- Snažte se o to, aby nový odstavec představoval novou myšlenku. Odstavce se snažte dobře propojit.
- Pokuste se o nadčasovost. Esej by měla nést jisté poselství i dalším generacím, a to i přesto, že reaguje na aktuální události ve společnosti.
- Eseje se nebojte a netrapte se tím, že jste skončili nakonec jinak, než jste původně plánovali.
- Psaní si užívejte a dopřejte si k tvoření eseje dostatek času a klidu, určitě díky tomu vznikne opravdu dobrá esej!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3.22 hvězdiček / Hodnoceno: 9x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!