verze pro tisk

Jak se dostat na humanitní obory?

31. květen 2014

Humanitní obory patří na vysokých školách k nejčastěji vyhledávaným. Na tyto obory se dostane asi polovina zájemců, záleží na zvoleném oboru a místě studia. Lámete si hlavu s tím, jak zvýšit vaši šanci na přijetí? Jak se dostat na humanitní obory?

Reklama

Oblíbenost humanitních oborů

V Čechách jsou humanitní obory opravdu velmi oblíbené. Někdo to přisuzuje atraktivnosti oborů, jiný tomu, že se dají lehko zvládnout. Ať je to jakkoliv, absolventi těchto škol mají výhodu v širším všeobecném základu studia a mohou se tak prosadit na trhu práce ve více oborech.

Které obory patří do těch humanitních?

Mezi humanitní obory patří historie, filozofie, sociologie, politologie, sociální politika a všechny obory, na kterých se studují jazyky (tlumočnictví, lingvistika). Dále pak všechny obory zaměřené na pedagogiku, právnické fakulty různého typu.

Jedná se i o obory studující problémy světa z hlediska světové populace, včetně politických otázek současnosti.

Souhrnně jde tedy o obory vyučované na filosofických, sociálních, pedagogických fakultách univerzit.

Přijímací zkoušky na humanitní obory

Přijímací zkoušky se liší dle jednotlivých fakult, oborů i studijních programů. Probíhají v jednom či ve dvou kolech. První kolo může být písemné nebo ústní, dvoukolové přijímačky bývají písemné s pohovorem.

Písemné testy se zaměřují na předměty související s vybraným oborem a ověřují studijní předpoklady a orientaci ve zvoleném oboru.

Ústní zkouška se spíše zaměřuje na uchazečovu motivaci a oborové poznatky. Tento styl zkoušky je typický pro jazykové obory.

Podmínkou k přijetí můžou ale být i Národní srovnávací zkoušky nebo praktické či talentové zkoušky.

 

Národní srovnávací zkoušky

NSZ nepatří zrovna mezi lehké přijímací testy, a proto se vyplatí na ně dobře připravit. NSZ probíhají šestkrát ročně na mnoha místech a můžete se na ně zapsat kdykoliv během roku. Přihlášku podáte nezávisle na přihlášce na vysokou školu. S jedním, tím nejlepším, výsledkem, se můžete dostat na desítky fakult.

 

Jak se na ně připravit?

Vhodnou přípravou na zkoušky je absolvování přípravného kurzu, který se přímo zaměřuje na NSZ. Vyberte takový kurz, který vám poskytne individuální přístup, a pomůže s nácvikem přijímacích pohovorů  a testových úloh.

Lze se připravovat samozřejmě i doma pomocí zkušebních testů umístěných na internet, to od vás ale vyžaduje velkou dávku odhodlání.

Navštivte Informační den univerzity!

Tradiční setkání zástupců fakult s uchazeči o studium pořádá například Karlova Univerzita. Tato jednodenní akce představí všechny fakulty UK a s jejich pracovníky mohou uchazeči probrat vše, co je zajímá. Zástupci fakult s vámi proberou nejen požadavky na přijímací řízení, ale poskytnou vám i cenné rady, jak u zkoušek uspět.

A to se hodí, nemyslíte?

Přečtěte si doporučenou literaturu!

K některým zkouškám může být vypsána i doporučená literatura. Snažte se publikace sehnat a prostudovat je. Jsou to především základy společenských věd od různých autorů nebo vám může pomoci třeba dvoudílná kniha Chcete se dostat na filozofickou, pedagogickou fakultu? (Sokrates, P. Kotlán).

Podejte více přihlášek!

Jde sice o starou, ale zaručeně osvědčenou a fungující radu. Více přihlášek znamená větší šance na úspěch. Ale pozor! Obory vybírejte pečlivě a s rozmyslem. Právě humanitní obory nabízejí mnoho zaměření, které potom bohužel nemají v praxi velké uplatnění a vy musíte hledat mimo obor.

Při vyplňování přihlášky na to proto berte zřetel!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se dostat na technické fakulty?

Jak se dostat na technické fakulty?

Studium na technických fakultách je považováno za velice náročné, a proto je zájem o technické obory menší, než třeba u fakult humanitních. Ubývá tak kvalitních techniků a zaměstnavatelé jsou ochotni přijmout i čerstvého absolventa. Proto, jestli si pohráváte s myšlenkou podat si přihlášku na techn…

Přípravné kurzy na VŠ – jak vybrat ten nejvhodnější?

Přípravné kurzy na VŠ – jak vybrat ten nejvhodnější?

Na vysoké školy a obzvlášť na některé obory, je doslova tlačenice. Konkurence je veliká, každý by chtěl u přijímaček uspět, ale to se podaří jen těm nejlepším. Možností, jak zvýšit svoje šance u přijímacího řízení je mnoho a mezi ně patří i absolvování přípravného kurzu. Jak ale vybrat ten nejvhodně…


Jak a proč cestovat na vlastní pěst?

Jak a proč cestovat na vlastní pěst?

Nejhodnotnější, co můžeme od života dostat, nejsou hmotné věci, ale zážitky a poznání. Věci se okoukají, opotřebují, rozbijí, ale zážitky a vzpomínky nám nikdo nevezme. Zůstanou nám v paměti a v srdci navždy.

10 opravdu romantických valentýnských sms přání

10 opravdu romantických valentýnských sms přání

Svátek svatého Valentýna se blíží a vy už jistě přemýšlíte nad tím, jak vyjádřit své drahé polovičce to, že ji máte rádi. Jestli nechcete utrácet za dárky a přáníčka, zkuste poslat alespoň valentýnskou smsku. A jakou? Nejlépe nějakou romantickou, v tomto článku najdete hned deset takových.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!