
Jak se naučit cizí jazyk?
17. únor 2014Je to už několik let, co jste si nakoupili hromadu slovníků a učebnic cizího jazyka s touhou vzdělat se a naučit se jiné řeči? Přestali jste chodit na hodiny angličtiny již po dvou lekcích z důvodu lenosti? A zatímco na stůl s knihami padá další vrstva prachu, vaše touha a odhodlání je na bodu mrazu.
ReklamaMáte ale tak trochu špatné svědomí. Zase jste to nedotáhli do konce. Tak to nevzdávejte! Na příští dovolené už můžete mluvit plynule rodným jazykem vybrané země! Jak ale na to?
Dobrý důvod se najde vždy!
Nejprve je potřeba, odpovědět si na otázku:,,Proč?“ Nutí vás ke studiu v zaměstnání? Chcete jet pracovně do zahraničí nebo se toužíte domluvit na dovolené? A proč vaše snaha pokaždé ztroskotá? Kde děláte chybu? Pokud vám není jedno, že ztrácíte motivaci ke studiu jazyka, ještě není vše ztraceno!
Ke studiu je zapotřebí velká dávka odhodlání a trpělivosti. Jestli máte zájem o jazyk jen z donucení, pak vaše snaha opravdu nemusí být trvalá. Ovšem, když směřujete ke studiu kvůli vlastnímu sebevzdělávání a činí vám to potěšení, jste na nejlepší cestě. Musíte znovu získat motivaci, která je v tomto ohledu hnacím pohonem.
Ale jak se učit?
Pokud zvažujete návrat ke studiu jazyka nebo jste již pevně odhodláni, nezapomínejte, že se jedná o dlouhodobou a usilovnou práci.
Stanovte si určitý rozvrh, kterého se budete držet. Pevně zakotvený čas využijte opravdu ke studiu, brzy si na tuto dobu zvyknete a nebude vám dělat problém. Zpočátku to může být 15 – 20 min večer před spaním, časem můžete dobu prodloužit, podle toho, jak vám to bude vyhovovat. Během určené doby si vytyčte cíl, co chcete stihnout a držte se ho.
Jednotlivá slova a oblíbené fráze jsou základem každého jazyka a tak se je snažte, co nejlépe zapamatovat. Nezapomínejte na gramatiku, bez ní nepostavíte smysluplnou větu.
Samostudium nebo lektor?
Jen málokdo zvládne naučit se cizí jazyk doma, bez pomoci učitele. Lektor dokáže kdykoli cokoliv vysvětlit, pokud jde o rodilého mluvčího, můžeme odposlouchat i přízvuk a výslovnost.
Studium s lektorem v učebně se stále považuje za nejúčinnější. Není pravdou, že pokud chodíte na hodiny, doma se tomu již nemusíte věnovat. Opak je pravdou! Měli byste pokaždé zopakovat probranou látku.
Poslouchejte, komunikujte
Nenechte se svázat jen učebnicemi! Sledujte zahraniční filmy v originále nebo s titulky, poslouchejte hudbu v jazyce, kterému se učíte. Pokud vám není něco jasné, není nic jednoduššího, než se na další hodině zeptat vyučujícího. Komunikujte s ním, nestyďte se, pokud něčemu nerozumíte, je tam pro vás!
Máte možnost vyjet na víkend za hranice? Sbalte kufry a nasávejte atmosféru země. Pokud s vámi jede člověk, který danému jazyku rozumí víc než vy, neschovávejte se za něj. Zkuste se domluvit a spoléhejte na to, co jste se již naučili!
Mám krizi, končím!
Po čase aktivního studia může přijít krize. Vynecháte hodinu s lektorem, nebo přerušíte na několik dní samostudium a neštěstí je na světě. Už to vypadá, že opět odložíte knihy na hromadu a zase se z nich stanou lapače prachu. A není to škoda?
Zabojujte a vraťte se zpět do zajetých kolejí, protože, až se vás zase nějaký cizinec zeptá na cestu, nebudete jen zmateně lovit základní slovíčka, ale s jistotou a plynule ho navedete na místo. Určitě na sebe budete pyšní, že jste to nakonec přece jen nevzdali!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!