verze pro tisk

Jak se naučit hrát na hudební nástroj?

17. únor 2014

Každý máme své sny. Jedním z nich může být i to, že se naučíme hrát na klavír, kytaru, housle, nebo saxofon. Je to i vaše touha? Nebo chce začít s hudbou vaše dítě? Chybí vám dobrý hudební sluch a třeba se stydíte, že jste nezačali dřív?

Reklama

Pro hru na hudební nástroj je kromě talentu podstatná ještě jedna věc. Láska k hudbě. Většina úspěšných hudebníků tvrdí, že talent je důležitý, ale více je potřeba píle a vytrvalost. Takže jestli hudbu milujete, není co řešit! Na nic nečekejte a vrhněte se do toho! Ale vytrvejte!

Jaký nástroj vybrat?

Pokud se vám zdá, že vaše dítě má hudební talent a samo by si přálo vzdělávat se v hudbě, navštivte hudební školu, kde mohou provést test muzikálnosti dítěte. Učitel hudby posoudí, jaký nástroj je pro vaše dítě vhodný podle stavby těla, mentality nebo povahových vlastností dítěte.

Uvědomte si, že zálibou v hudebním nástroji dítě jen získá. Dítě zabaví, zvyšuje mu IQ, přispívá k rozvoji a vytváření si silných vlastností, jako cílevědomost, trpělivost, koncentrace.

Rozhodnutí by ale mělo vzejít od dítěte, není dobré dítě do hraní nutit. Když už se do toho pustí, měli bychom dítě podporovat, obstarat mu kvalitní nástroj a dohlédnout na domácí cvičení. Někteří dospělí vzpomínají na své dětství, kdy nad nimi rodiče stáli a dokud nezahráli zadanou skladbu bez chyby, nesměli ven. Tehdy to považovali za nesmírnou ,,buzeraci“, nyní jsou rádi, že rodiče vydrželi, bez nich by teď nehráli, tak jak hrají.

A kdy dítě začít posílat do ,,hudebky“? Záleží na nástroji, například u kytary je nejlepší začít kolem osmého roku věku dítěte.

Chce to čas!

Všichni muzikanti začínali od nuly a rozhodně ne každý v útlém věku. Tak proč nezačít v patnácti, třiceti nebo čtyřiceti? Třeba z vás nebude světoznámý umělec, ale co na tom záleží? Důležité je, že vás to bude bavit.

Je jen na vás, zda se vydáte cestou samouka nebo se pokusíte najít učitele. Ten vám pomůže s prstokladem, s rytmem. I pokud jste samouci, není na škodu, domluvit si konzultace. Stačí třeba jednou týdně.

Odborník vám poradí, co dělat jinak a lépe. Efektivnější bude, pokud budete cvičit denně půl hodiny, než jednou za týden hodiny dvě. Ze začátku může učení i bolet, například při hře na kytaru a housle si prsty nejdříve musí zvyknout. Po čase ale prsty ztvrdnou a bolet přestanou. Buďte trpěliví, skladbu hodnou známého hudebníka jednou jistě zahrajete!

Vydejte se pro kvalitní nástroj!

Pokud dítě teprve začíná, je vhodné se poradit ve škole umění, jestli je možné nástroj půjčit na určitou dobu. Teprve potom, co se osvědčí a dítě u hraní zůstane, bylo by dobré malému hudebníkovi nástroj koupit.

S výběrem pro vás nebo vaše dítě vám nejlépe poradí prodavač v kamenném obchodě, většinou se totiž jedná o muzikanta každým coulem. Takový prodavač obyvkle umí i na několik hudebních nástrojů, dokáže vám na ně zahrát, naladit je. Ukáže vám několik druhů, vše můžete hned na místě vyzkoušet. Pro začátek nemusíte mít ten nejdražší značkový nástroj, stačí jiný kvalitní, který pořídíte o hodně tisíc levněji.

 

Ať už je za vaši hrou na hudební nástroj opravdový talent nebo vytrvalost a chuť, jedno je jisté. Při hraní se dá skvěle relaxovat, člověk si odpočine, zapomene na každodenní stres. A o to jde především. Dobře zahraná skladba je úplným balzámem na duši! A proč vy ještě nehrajete?

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak hrát bowling?

Jak hrát bowling?

Dostali jste pozvání na bowling nebo vás čeká firemní večírek s bowlingem? Jenže vy jste ho ještě nehráli a víte jen, že jde o nějaké kuželky. Ničeho se nebojte, bowling zvládne hrát v podstatě každý. Je to především zábava a pokud shodíte jen pár kuželek, nic se neděje. A jak bowling hrát?

Základní pravidla, jak hrát stolní tenis

Základní pravidla, jak hrát stolní tenis

Stolní tenis, ping-pong nebo také pinec, je velmi oblíbená hra, která se hraje na profesionální úrovni, ale také jen tak rekreačně. Pokud hrajete stolní tenis jen pro zábavu, není třeba žádné velké fyzické kondice a hrát ho může skoro každý. Víte, jaká jsou pravidla stolního tenisu?


Jak naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě smrkat?

Rýma přepadne čas od času každého z nás. I když je to někdy velmi nepříjemné, dospělí si s ní většinou bez problémů poradí. Potíže ale nastávají u dětí, které ještě neumí dobře smrkat. To může přinést komplikace, jakými je třeba zánět středního ucha. Jak tedy naučit dítě smrkat?

Jak naučit dítě číst

Jak naučit dítě číst

Čtení, psaní a počítání patří mezi základní znalosti lidí v civilizovaném světě. Však hned po nástupu do školy se malé děti učí číst. Jde o součást základního vzdělávání. Některé děti zvládnou čtení rychle, některé pomaleji a je třeba je ve čtení více podporovat. Víte jak dítě naučit číst a jak mu p…
Vložit komentář

Komentáře

Lucie

středa, 16. březen 2016
11:23

Na mem webu si muzete zdarma stahnout eBook ktery Vam odpovi na vsechny Vase otazky tykajici se zacatku hry na nastroj http://www.luciedittrichova.cz/sample-page-sidebar/


Napsal: Lucie [Odpovědět]

Ivana

pátek, 29. září 2017
13:20

Ono to je nejlepší, když se dítě naučí hrát už jako malé. Vím to z vlastní zkušenosti, vždycky jsem chtěla na něco hrát, jenže v té dospělosti si hold člověk už těžko hledá čas. Naší malé jsme proto už pár jednoduchých nástrojů, nebo spíš hudebních hraček, koupili, a to konkrétně odtud:https://hrackyzadobrekacky.cz/interaktivni-a-naucne-hracky Určitě super cesta, jak v dětech probudit lásku k hudbě


Napsal: Ivana [Odpovědět]