verze pro tisk

Jak se stát živnostníkem?

30. září 2014

Nebaví  vás být zaměstnancem, chodit na dlouhé směny, vydělat si pár korun a přitom dělat práci, která vás nebaví a nenaplňuje? Jestliže máte v hlavě nápad, nebojte se  a začněte podnikat!  Být dobrým živnostníkem není lehká práce, ale kdo by nechtěl být svým pánem? Kam by měly směřovat první vaše kroky a co je třeba zařídit? Jak se stát živnostníkem?

Reklama

Podmínky získání živnostenského oprávnění

Vrtá vám hlavou, zda i vy se můžete pustit do podnikání? Pokud splňujete tyto podmínky, nemusíte mít strach, že byste živnostenské oprávnění nedostali:

 • Žadatel musí být starší 18-ti let
 • Způsobilost k právním úkonům
 • Bezúhonnost

Na některé živnosti se pak vztahují zvláštní podmínky.

Druhy živností

 1. Živnosti volné - musí být splněny pouze všeobecné podmínky provozování živnosti (plná svéprávnost)
 2. Živnosti řemeslné – Žadatel musí splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti a dále se požaduje odborné vzdělání v oboru a praxe. Při vzdělání v příbuzném oboru stačí 1 rok praxe, bez vzdělání v oboru, ale s praxí v oboru stačí šest let praxe nebo rekvalifikace s jednoroční praxí.
 3. Živnosti vázané - je nutno splňovat všeobecné podmínky spolu s příslušným vzděláním a praxí, které jsou uvedeny k jednotlivým živnostem v příloze č. 2 živnostenského zákona
 4. Živnosti koncesované – žadatel musí splňovat všeobecné podmínky současně s příslušným vzděláním a praxí, které jsou uvedeny k jednotlivým živnostem v příloze č. 3 živnostenského zákona

Kde a jak zažádat o živnostenské oprávnění?

Ohlášení živnosti lze uskutečnit na kterémkoliv Živnostenském úřadě v České Republice, prostřednictvím kanceláře Czech POINT a můžete žádost podat i elektronicky, pokud máte vyřízený  elektronický podpis.

Po získání živnostenského oprávnění se z vás stává osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Jako OSVČ si musíte sami platit zdravotní a sociální pojištění, též platit daně. Jednotný živnostenský formulář vám tedy umožní:

 • Ohlásit živnost
 • Registraci na dani z příjmu fyzických osob ( Finanční úřad)
 • Registraci na sociální a zdravotní pojištění
 • provést registraci na plátce DPH (daň z přidané hodnoty), silniční daň, nemocenské pojištění, daň z nemovitosti

Poplatek za vyřízení  živnostenského oprávnění je stanoven na 1000Kč.

Jaké další doklady vzít sebou?

Občan ČR musí předložit další tiskopisy, jedná se o :

 • občanský průkaz
 • výpis z rejstříku trestů
 • prohlášení odpovědného zástupce (je-li ustanoven), že souhlasí s ustanovením do funkce, podpis na prohlášení musí být úředně ověřen, neučiní-li odpovědný zástupce prohlášení osobně před živnostenským úřadem
 • doklad prokazující odbornou způsobilost podnikatele, popř. jeho odpovědného zástupce, pokud to zákon vyžaduje
 • doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž fyzická osoba umístila místo podnikání, liší-li se od bydliště ohlašovatele
 • doklad o přidělení identifikačního čísla (bylo-li již přiděleno)
 • doklad o zaplacení správního poplatku

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Přehled dávek státní sociální podpory

Přehled dávek státní sociální podpory

Dávky státní sociální podpory jsou poskytovány jedincům, ale především rodinám ve specifických životních situacích. Pomáhají zvládnout zvýšené životní náklady v rodině s dětmi. Tyto dávky jsou poskytované státem, ze státního rozpočtu a jsou projevem státem organizované solidarity.

Jak udělat kvásek?

Jak udělat kvásek?

Na pultech je v dnešní době nepřeberné množství různých druhů chleba, rohlíků, bulek, slaného i sladkého kynutého pečiva. Stále častěji ale pečeme doma. Co takhle křupavý chléb právě vytažený z trouby s bylinkovým máslem vlastní výroby? Kdo by odolal? Základem celého chlebu je kvásek, který byl v do…


Jak se bránit exekuci?

Jak se bránit exekuci?

Každý, kdo si někdy půjčil nějaký finanční obnos, se může dostat do situace, že své dluhy nebude moci splácet. Potom se může stát, že na něho bude uvalena exekuce. Jak se exekuci bránit a co dělat, když je uvalena na někoho ze společné domácnosti?

Jak naučit dítě mluvit?

Jak naučit dítě mluvit?

Vaše miminko už není tak malé a všichni jeho vrstevníci už začínají s prvními slůvky, jen to vaše stále nic? Zkoušíte, všechno možné, aby jste už konečně slyšeli "máma"? Nevěšte hlavu, při správném vedení začne i vaše dítko, pokud je jinak po zdravotní stránce v pořádku, brzy mluvit. Jak tedy podpoř…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

donlabuznik

pondělí, 29. říjen 2018
23:58

Velmi dobrý informativní článek, určitě založení živnosti doporučuji. Je to totiž skvělý pocit, když pracujete na nečem, za co máte plnou zodpovědnost a vidíte v tom nějaký smysl. Já už takto podnikám několik let, letos jsem udělal docela zásadní krok a to založení offshore společnosti přeshttps://www.ioffshore.cz/ Díky tomu teď moje firma bude moct expandovat po celém světě.


Napsal: donlabuznik [Odpovědět]

Miloš

středa, 6. únor 2019
19:11

Já myslím, že skvěle napsaný článek. Jako dlouholetý podnikatel bych ale měl pro všechny ty, kteří teprve začínají jeden tip: Nebojte se investovat do reklamy. Tisíckrát se vám to vrátí. Podnik totiž nemůže být úspěšný pokud o něm nebudou lidé vědět. Skvělá a levná forma takové reklamy jsou například reklamní plachty.


Alena

neděle, 17. únor 2019
20:28

Tak tomu říkám užitečný článek! Díky mockrát. Já osobně už delší dobu uvažuji nad tím, že bych si založila svůj vlastní eshop s kosmetickými přípravky. Nejspíš bych si jej nechala od někoho udělat přes prestashop. Zajímala by mě ale jedna věc. Stačí na provozování eshopu živnostenský list nebo si musím rovnou založit s.r.o.? Díky mockrát.


Napsal: Alena [Odpovědět]

Ladislav

úterý, 19. březen 2019
07:08

Na živnostenský list podnikám už pomalu tři roky a docela začínám uvažovat nad tím, že bych si založil vlastní s.r.o. Jediné, co mě od toho odrazuje je všechna ta byrokracie, která je s tím spojená. Naštěstí jsem ale před nějakou dobou zjistil, že založení firmy nemusí být až tak složité. Existují totiž různí zprostředkovatelé, kteří se o vše postarají za vás. :-)


Ferda

neděle, 24. březen 2019
16:02

Jojo, také jsem začínal jako živnostník. Pak nás s kamarádem napadlo, že bychom si mohli založit s.r.o. Ze začátku to fungovalo, ale po nějaké době mezi k námi došlo k neshodám a on se rozhodl z firmy udejít. S tím bohužel byla spojena spousta problémů, jako například změna společenské smlouvy. Proto si rozhodně dávejte pozor na to, s kým si firmu zakládáte.


Napsal: Ferda [Odpovědět]

Yvette

pátek, 5. duben 2019
13:56

It's an remarkable piece of writing for all the internet viewers; they will
take benefit from it I am sure.


Jamison

pondělí, 8. duben 2019
00:26

Very soon this web site will be famous amid all blogging visitors, due to it's good content


Petr

úterý, 23. duben 2019
19:18

Já jsem toho názoru, že začít dnes s podnikáním je jednodušší, než kdy dříve. Osobně mi ale příjde, že spousta mladých podnikatelů dost zapomíná na jednu velmi důležitou věc - aby jejich firma byla vidět. Přitom způsobů jak propagovat své podnikání dnes existuje celá řada. Mně se v tomto ohledu například velmi osvědčily světelné projektory na projekce loga firmy. Díky nim si alespoň mé firmy každý všimne.


Napsal: Petr [Odpovědět]

Simone

sobota, 1. červen 2019
04:40

I think the admin of this web page is in fact working hard in support of his web page, as
here every data is quality based information.


Lelia

sobota, 20. červenec 2019
09:18

Good post. I'm dealing with some of these issues as well..


Napsal: Lelia [Odpovědět]

Helene

pátek, 26. červenec 2019
09:21

Greetings! Very helpful advice within this article!
It is the little changes which will make the most
significant changes. Thanks a lot for sharing! natalielise plenty of fish


Roman

pondělí, 5. srpen 2019
22:24

Stát se živnostníkem dnes naštěstí není až tak složité. Ovšem třeba takové založení společnosti s ručením omezeným už je o dost náročnější proces. Právě z tohoto důvodu je podle mě skvělé, že dnes je možné si už založenou společnost koupit. Třeba přes https://www.ceska-ready-made.cz/ Díky tomu si lze ušetřit celkem dost starostí. Celkem škoda, že něco takového neexistovalo, když jsem si svoji společnost zakládal já.


Napsal: Roman [Odpovědět]

Lindsey

sobota, 12. říjen 2019
13:49

If some one desires to be updated with most up-to-date technologies therefore he must be pay
a quick visit this web site and be up to date daily.


Blaine

neděle, 17. listopad 2019
23:08

Thanks for finally writing about >Jak se stt ivnostn kem?


Teresa

středa, 1. leden 2020
05:20

Greetings! Very useful advice within this post! It is the little
changes which will make the biggest changes. Thanks for sharing!


Russell

neděle, 19. leden 2020
02:02

Hey very interesting blog!


Radka

pondělí, 2. únor 2015
16:30

Týkají li se uvedené informace i cizinců (učím česky jednoho Ukrajince, chce si udělat ŽL)? A je li potřeba po jeho obdržení se ihned všude zaregistrovat a tím pádem odvádět daně? Jde o to, že výjezd ze země je na základěn víta a může se stát, že pracovní nedostane včas a bude muset nějakou chvíli zůstat v zemi.Budu vám vděčná za odpověď, jsem lektorka češtiny, ale leckdy musím studentům odpovídat i na takovéto otázky. V cizině jim nikdo neporadí


Napsal: Radka [Odpovědět]