verze pro tisk

Jak ukončit pracovní poměr okamžitě?

22. září 2014

Vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem je upraven v Zákoníku práce.  Udává,  jaké mají jednotlivé strany práva, ale i povinnosti, kdy a jak vzniká pracovní vztah a kdy zaniká. V Zákoníku je uvedeno více druhů ukončení pracovního poměru. Víte ale, že pracovní poměr lze ukončit okamžitě?

Reklama

Kdo může okamžitě zrušit pracovní poměr?

Ukončit pracovní poměr okamžitě může jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec. Pracovní poměr fakticky  končí okamžitě, tím pádem neběží po ukončení pracovního poměru žádná výpovědní doba. Tento druh výpovědi se používá jen výjimečně a to jen v případech, které udává zákon.

Okamžitou výpověď je nutné podat písemnou formou, a včasně doručit druhé straně. Je třeba, aby zde bylo popsáno přesné skutkové vymezení důvodu okamžitého zrušení  pracovního poměru. Uvedený důvod nesmí být dodatečně měněn.

Kdy může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr?

Tuto pravomoc má zaměstnavatel pouze ve dvou případech:

  • Jestliže byl zaměstnanec odsouzen za úmyslný trestný čin nejméně na dobu více jak 1 rok, nebo je pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně šesti měsíců
  • porušil-li zaměstnanec pracovní kázeň zvlášť hrubým způsobem

Podmínkou přitom ale je, že zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu dověděl, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

Kdy nesmí zaměstnavatel ukončit pracovní poměr okamžitým zrušením?

V případě, že se jedná  o  těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, které jsou na mateřské dovolené a také zaměstnance, kteří jsou na rodičovské dovolené  nesmí  zaměstnavatel ukončit pracovní poměr okamžitě.

Kdy může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr?

A jaké jsou důvody pro okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance?

  • Zaměstnanec může okamžitě odstoupit, jestliže dále nemůže vykonávat uloženou práci bez vážného poškození svého zdraví a  zaměstnavatel jej nepřevedl do 15 dnů od předložení lékařského posudku na jinou, pro zaměstnance vhodnou práci
  • Zaměstnavatel nevyplatil mzdu, či náhradu mzdy do 15 dnů od data splatnosti.

I zde platí, že lze zrušit pracovní poměr okamžitě, jen ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději ale do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

Zaměstnanec má v tomto případě nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za výpovědní dobu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se platí pracovní úraz?

Jak se platí pracovní úraz?

Při nástupu do zaměstnání jste jistě prošli školením o bezpečnosti práce. Někdy se ale může stát, že i přes dodržování bezpečnostních pravidel, dojde ke zranění. Toto zranění může být jen drobného charakteru, ale také může dojít k vážnějšímu zranění, které vás na dlouhou dobu vyřadí z pracovního pro…

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Hledáte už delší dobu práci, ale pokaždé, když slyšíte o pracovním pohovoru, vstávají vám vlasy hrůzou? Bojíte se, že se u pohovoru totálně znemožníte? Nemějte strach, stačí dodržet několik zásad a příští měsíc možná nastoupíte na vysněné pracovní místo!


Jak se obléci na pracovní pohovor: Oblečení může přispět k získání zaměstnání

Jak se obléci na pracovní pohovor: Oblečení může přispět k získání zaměstnání

V momentě, kdy se ucházíte o nové zaměstnání, vás pravděpodobně čeká osobní pracovní pohovor v místě zaměstnavatele. Kromě dobré přípravy a sepsání životopisu byste neměli zapomenout ani na vzhled. Právě ten může při osobním setkání hrát velmi významnou roli. Často rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. …

Jak napsat výpověď?

Jak napsat výpověď?

Už delší dobu jste v práci nespokojeni, nebo máte jiný důvod odejít z dosavadního zaměstnání? K tomu, aby vše proběhlo, tak jak má, je nutné učinit jisté kroky. Jak má výpověď vypadat, co by měla obsahovat a jaký stylem má být předána? Jak napsat výpověď?
Vložit komentář

Komentáře

Petra

sobota, 11. listopad 2017
21:29

doplnila tam svoje údaje, datum a podpis a pak to jen odevzdala zaměstnavateli. Horší bylo to vyřizování potom, úřady a tak podobně, ale taky to nebylo nic, co by se nedalo zvládnout. Když tak doporučuji přečíst přiložený článek - všechno je tam pěkně popsané, tak ať dopředu víte, s čím počítat. https://www.hardyn.cz/vypoved-z-pracovniho-pomeru


Napsal: Petra [Odpovědět]