verze pro tisk

Jak vyplnit cestovní příkaz?

14. říjen 2014

Cestovní příkaz, lidově zvaný ,,cesťák“, je formulář k vyúčtování služební cesty. I vy jste vysláni na služební cestu a cestovní příkaz, na kterém má být vše dokonale vypsáno, jste v životě neviděli? Žádný strach, vypsání cestovního příkazu není nic složitého. Jak ho tedy správně vyplnit?

Reklama

K čemu slouží cestovní příkaz?

Jak už bylo řečeno výše, nejdůležitější funkcí cestovního příkazu je snadné a přehledné vyúčtování služební cesty, kam je zaměstnanec vyslán. Další, neméně důležitým úkolem je to, že díky tomuto formuláři má zaměstnavatel přehled o služebních cestách a může tak zpětně cokoliv dohledat.

Jak správně vyplnit cestovní příkaz?

Před odjezdem

Na vyplnění cestovního příkazu musí zaměstnanec myslet ještě před plánovanou jízdou. Na formuláři je nutné uvést jméno a příjmení, bydliště se vypisuje v případě, že cesta začíná i končí v jeho místě. Počátkem cesty může být ale nejen zmiňované bydliště, ale také pracoviště, nebo jiné předem smluvené místo. Z místa konkrétně určeného náleží zaměstnanci úhrada jízdného (může zahrnovat i MHD z nádraží nebo na nádraží). Toto pravidlo platí i pro konec cesty.

Nutno vyplnit i místo jednání a účel vaší cesty.

Dopravní prostředek

Pod formulářem dole najdete zkratku pro vámi zvolený dopravní prostředek a vypíšete do rámečku k tomu určenému. V případě, že používáte svůj vlastní vůz (AUV), musí být před použitím sjednána úhrada cestovních náhrad za použití, (cena za kilometr plus pohonné hmoty dle spotřeby) nebo může být sjednána náhrada v částce obvyklé ceny vlakové či autobusové jízdenky.(Na formuláři zaškrtněte, zda se jedná o částku za jízdné vlakem nebo autobusem)

Pracovník, který chce použít vlastní auto, musí ale splnit některé podmínky a potvrdit je podepsáním čestného prohlášení. Pracovník tedy může AUV použít tehdy, jestliže absolvoval školení pro řidiče, vozidlo má uhrazené povinné ručení a uzavřenou a uhrazenou havarijní pojistku.

Na formuláři musí být před cestou ještě vyplněno číslo úkolu, ze kterého bude cesta hrazena a dále pak datum a příslušné podpisy – pracovníka oprávněného k povolení cesty, popř. pracovníka evidující cestu.

Co je třeba po návratu z cesty?

Po příjezdu z cesty je třeba předat cestovní příkaz odpovědnému pracovníkovi, který potvrdí, že pracovní cesta proběhla a může být vyúčtována.

Nyní je třeba ještě doplnit údaje do oddílu Vyúčtování  pracovní cesty. Tyto informace se vyplňují v tabulce pod sloupce 1 až 6.

  • Průběh cesty – popíše se začátek, průběh i konec cesty po jednotlivých dnech včetně časových údajů – den, hodina, místo počátku cesty, pobyt na cestě, den hodina, místo ukončení
  • Dopravní prostředek – použijete zkratku dle legendy pod formulářem. Při jízdě osobním vlakem, rychlíkem nebo autobusem je třeba doložit jízdní doklad, popř. jízdenku MHD u místního jízdného. Při jízdě vlastním autem je potřeba doložit doklad o nákupu pohonných hmot, kopii technického průkazu dokazující spotřebu vozu
  • Vzdálenost v kilometrech – vyplňuje se jen v případě vlastního vozu
  • Počet hodin strávených na pracovní cestě – od začátku do konce cesty
  • Poskytnuté bezplatné stravování – je třeba zaškrtnout, pokud pracovník obdržel nějaké hlavní jídlo
  • Nocleh a vedlejší výdaje – nutno doložit dokladem

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.31 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Rádce, jak vyplnit složenku typu A

Rádce, jak vyplnit složenku typu A

Jestli nemáte účet v bance a chcete někomu zaslat peníze na jeho účet, můžete využít služeb České pošty a zaslat peníze složenkou. Existuje několik typů složenek a každá slouží k jinému účelu. Pojďme se podívat na to, jak a kdy použít složenku typu A.

Jak vypadá platný cestovní pas?

Jak vypadá platný cestovní pas?

Chystáte se do zahraničí a nejste si jistí, jestli je váš cestovní pas stále platný a zda vás s ním pustí za hranice? Tak si ho řádně zkontrolujte a hned uvidíte, jestli budete muset žádat o nový. Jak vypadá platný cestovní pas?


Jak a proč si sjednat cestovní pojištění?

Jak a proč si sjednat cestovní pojištění?

Ať už cestujeme organizovaně s cestovní kanceláří či zvolíme dobrodružnější variantu a vydáme se na vlastní pěst, určitě bychom ani v jednom případě neměli zapomínat na cestovní pojištění. Jen tak si můžeme být jisti, že se nám v případě potřeby dostane plnohodnotné zdravotní péče. Chystáme-li se na…

Jak zařídit rychlopas?

Jak zařídit rychlopas?

Zlákala vás cena zájezdu do zahraničí na poslední chvíli a až po jeho zakoupení jste zjistili, že máte propadlý cestovní pas? Přestaňte vyndávat věci z kufru, ještě není nic ztraceno! Je tu možnost, vyřídit si tak zvaný rychlopas! O co se jedná, za jak dlouho bude vystaven a co je třeba zařídit?
Vložit komentář

Komentáře

Ludmila Macková

úterý, 11. srpen 2015
12:38

Mám prosbu.Chtěla jsem vyúčtovat cestovní příkaz za cestu na zpívání ženských sborů do určitého místa.Protože jsme sdružení,tak mi bylo sděleno,že nesmí nikdo,kdo není členem účtovat cestovní příkaz.Musíme k tomu doložit zelenou kartu,velký technický průkaz a doklad o zaplacení silniční daně.Prosím o sdělení zda je toto všechno nutnost a nebo co ještě je zapotřebí k vyúčtování cestovního příkazu.Děkuji!


Napsal: Ludmila Macková [Odpovědět]