verze pro tisk

Jak založit s.r.o.?

30. srpen 2014

Rozhoupat se a založit svoji firmu chce notnou dávku odhodlání, chuť do práce a také pevné nervy. Rozhodli jste se pro společnost s ručením omezeným a ještě tak trochu tápete, kde vlastně začít, který úřad oběhnout jako první, a kdy bude vše vyřízeno? Jak tedy založit s.r.o.?

Reklama

Společnost s ručením omezeným

Jedná se o jednu z forem obchodních společností. V České Republice je tento druh podnikání jednoznačně nejoblíbenější, a to převážně u malých a středních podnikatelů. Patří mezi kapitálové společnosti, což znamená, že základní kapitál společnosti je tvořen vklady společníků. Společníci kapitálové společnosti se nemusí přímo podílet na činnostech firmy, ale mají povinnost majetkové účasti.

Co zvážit před založením společnosti?

Než půjdete vše vyřizovat na úřady, je třeba mít některé věci dobře promyšlené:

 1. Název společnosti – výběr názvu společnosti bývá oříšek – musíte vybrat takový název, který ještě není zapsán v Obchodním rejstříku, a tudíž ho žádná společnost nevyužívá. Nesmí být lehce zaměnitelný, klamavý a nesmí být ani výslovnostně stejný nebo podobný.
 2. Sídlo společnosti – každá společnost musí mít zapsáno v Obchodním rejstříku sídlo firmy – virtuální nebo fyzické. Virtuální sídlo je často využíváno a může být vlastně úplně jinde, než je správa firmy. Fyzické sídlo musí odpovídat povaze podnikání. Může být zapsán klidně váš byt, pokud se nenarušuje klid v domě. Lze zapsat i provozovnu, sklady, haly a prodejní místa a to klidně na jiné místo, než je sídlo. Nutností je, úředně ověřený souhlas vlastníka nemovitosti, který není starší 3 měsíců.
 3. Předmět podnikání - zakládáte svoji firmu,určitě víte, v čem budete podnikat. Založit živnost můžete na základě Živnostenského oprávnění anebo licence či jiného povolení.
 4. Jednatelzastupuje společnost a je statutárním orgánem. Kdo může být jednatelem? Osoba trestně bezúhonná a svéprávná starší 18 ti let, která splňuje podmínky k provozu živnosti, souhlasí se zapsáním do Obchodního rejstříku a nevede se proti ní žádné insolvenční řízení, konkurz apod.
 5. Společník – za společnost nejedná, minimální výše vkladu jednoho společníka je 1,- Kč.
 6. Počáteční (základní) kapitál společnosti – minimální výše jednoho společníka je 1,- Kč, pokud se společnost skládá jen z jednoho majitele, uhradí částku před zapsáním do Obchodního rejstříku, pokud je více vlastníků požaduje se alespoň 30 % základního kapitálu a do 5 ti let doplatit rozdíl. Peníze jsou uloženy na účet k tomu zřízený.
 7. Živnostenské oprávnění – ještě před zápisem do Obchodního rejstříku nechte předmět podnikání zapsat na Živnostenském úřadě.

Jak postupovat krok za krokem?

Schůzka s notářem

S notářem se sejděte na ustanovující valné hromadě, na které dojde k sepsání zakladatelského dokumentu formou notářského zápisu. Buď Zakladatelské listiny – pokud jste jen jeden společník, nebo Společenské smlouvy u více společníků.

 

Jaké podklady sebou?

 • Návrh na zapsání společnosti do Obchodního rejstříku
 • Čestné prohlášení jednatele s ověřeným podpisem
 • Výpis z rejstříku trestů jednatele
 • Souhlas vlastníka nemovitosti (u sídla firmy, ověřený podpis a maximálně 3 měsíce starý)
 • Prohlášení správce vkladu
 • Výpis z Živnostenského rejstříku
 • Průkaz totožnosti

Zajděte na živnostenský úřad

Zde musíte předložit Notářský zápis o založení společnosti, souhlas vlastníka nemovitosti, doklad totožnosti, správní poplatek 1000,- Kč.

Po vyplnění potřebných listů můžete za týden až měsíc očekávat výpis z Živnostenského rejstříku.

Cesta do banky

Po vydání výpisu z Živnostenského úřadu vezměte Notářský zápis o založení společnosti, doklad totožnosti a splaťte základní kapitál společnosti. Banka vystaví Potvrzení o splacení základního kapitálu. Uschovejte, budete ho potřebovat jako přílohu k Návrhu na zápis společnosti do Obchodního rejstříku.

Návrh na zápis do Obchodního rejstříku

Všechny získané a ověřené dokumenty doložíte příslušnému rejstříkovému soudu, a to podle sídla společnosti, kterou zakládáte. Jedná se o jeden z krajských soudů, který obchodní rejstříky spravují. Zaneste na podatelnu obchodního soudu, který přísluší vašemu bydlišti. Zde zaplatíte 6000,- Kč za kolek, dostanete razítko s datem přijetí, počtem potvrzení a příloh.

Jestliže je vše v pořádku, soud je povinen společnost do 5 ti dnů zapsat do Obchodního rejstříku.

Konečně!

Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku a teprve nyní existuje!

Věc je konečně u konce a vaši živnost můžete naplno rozjet!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 6 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak založit firemní profil na Facebooku?

Jak založit firemní profil na Facebooku?

Firmy, které se chtějí udržet na trhu, musí jít s dobou. Jednou z možností, jak svou firmu zviditelnit, je profil na Facebooku. Ten používá většina mladých lidí, studentů, ale i lidí v produktivním věku. Využijte proto Facebook i pro vaše podnikání, rozhodně nebudete litovat! Ale jak na to?

Jak změnit jméno na Facebooku?

Jak změnit jméno na Facebooku?

Již nějaký čas máte svůj profil na Facebooku. Používáte ho každý den a díky němu jste ve spojení i s přáteli, se kterými jste se roky neviděli. Nyní ale potřebujete změnit své jméno. Jde to vůbec? A jak v takovém případě postupovat?


Jak změnit heslo na Facebooku?

Jak změnit heslo na Facebooku?

Jestliže vlastníte profil na Facebooku, musíte mít zřízené nejen přihlašovací jméno, ale samozřejmě také heslo, kterým potvrdíte, že se jedná skutečně o vás. Heslo brání před zneužitím osobních údajů. Aby se zvýšila bezpečnost, je dobré heslo čas od času změnit. Víte ale jak na to? Jak změnit heslo…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

offshore

úterý, 30. říjen 2018
00:01

Popravdě mě podnikání v česku docela přestalo bavit a proto jsem začal uvažovat o přetranformování mého byznysu trošku víc do zahraničí, to mě dovedlo k zajímavému článku o offshore podnikání: http://financni-zpravy.cz/vyhody-ktere-nabizi-offshore-spolecnost/ Tolik mě to nadchlo, že jsem do toho musel jít, nyní mám již několik let společnost v daňovém ráji a moje podnikání to posunulo na úplně jiný level.


Napsal: offshore [Odpovědět]

Panvedouci

sobota, 26. leden 2019
20:38

Když jsem zakládal společnost s ručením omezeným já, přišlo mi to jako španělská vesnice, ani po týdnu jsem si netroufl na ten úřad zajít a o něco zažádat, což je dost omezující, protože váš nápad nemůžete nijak rozvíjet. Po přečetní http://ideaclub.cz/media/postup-zalozeni-sro-ve-4-jednoduchych-krocich mi však díky jednoduchému rozložení do čtyř kroků všechno pochopil a zas tak složité to nebylo. Jen je hold vše v zákonech ukryté do složítých termínů, které nejdou jen tak lehce rozluštit.


Napsal: Panvedouci [Odpovědět]

Pablos01

úterý, 19. březen 2019
06:39

No, abych pravdu řekl, tak všechno tady to papírování a běhání po úřadech bylo vlastně dlouho to jediné, co mě od založení firmy odrazovalo... Ještě štěstí, že dnes existují zprostředkovatelé, kteří se o vše dokáží postarat za vás. Já třeba při zakládání své firmy využil služeb https://www.zalozeni.cz/ a to mi ušetřilo spoustu námahy a zbytečných starostí.


Napsal: Pablos01 [Odpovědět]

Emil Parizek

úterý, 19. březen 2019
22:28

Musím se přiznat, že nad založením vlastní společnosti už nějakou dobu také uvažuji... Ale ještě s tím asi nějakou dobu počkám... Teď spíše chci investovat do jiných věcí... Docela mě lákají třeba investice do akcií. Podle toho, co jsem se dočetl na investice.cz, tak je na to teď vhodná doba.


František

neděle, 24. březen 2019
16:42

No, já si myslím, že v dnešní době je založení s.r.o. mnohem jednodušší, než kdy dříve. Stačí si například koupit už hotovou ready made společnost. To mi příjde jako asi nejlepší volba pro začínající podnikatele. Navíc firem, které se specializují na prodej s.r.o. je už v dnešní době celá řada.


Radek

středa, 24. duben 2019
23:54

Pěkný a přehledný návod. Založení s.r.o. už naštěstí v dnešní době není taková věda. Já teď momentálně podnikám na živnost (mám svůj vlastní eshop), ale do budoucna bych si rád s.r.o. založil. Všechno ale postupně. Prvně musím trochu vyladit svůj eshop a zainvestovat něco do reklamy na něj. Už mám domluvené, že právě o tu se mi bude starat jeden PPC specialista.


Napsal: Radek [Odpovědět]