verze pro tisk

Jak zvládnout po mateřské nástup do práce?

25. duben 2014

Uteklo to jako voda a období, kdy jste se naplno věnovali rodině a dětem, je fuč. Nyní vás čeká celkem přelomové období a to sice nástup zpět do práce. Většinou se tato situace týká žen, ale v dnešní době není nic neobvyklého, když je na rodičovské dovolené  muž. Jak vše dobře zorganizovat a zvládnout nástup do práce?

Reklama

Vytvořte si plán!

Před nástupem do práce je dobré si v klidu sednout a vše důležité promyslet spolu s partnerem a většími dětmi. Jaká bude vaše pracovní doba? Kdo bude děti ráno vypravovat do školky, či školy a kdo je vyzvedávat? Jak to bude fungovat o víkendu v případě, že budete muset do práce? A kdo se postará o děti, když se v práci zdržíte?

Tyto otázky si v pohodě proberte, jen tak se vám utvoří plán, jak to bude ,,šlapat“.

Dítě do školky

Je první den nástupu do práce také prvním dnem nástupu vašeho dítěte do školky? Pokud je to možné, zkuste dávat dítě do školky již několik dní či týdnů předtím. Dítě si zvykne na nové prostředí, na nový rytmus a i rodič bude mít víc času se smířit s tím, že doba rodičovské dovolené je pryč. Připravte se také na to, že je většina dětí po nástupu do školky často nemocná.

Obavy hoďte za hlavu

Pokud vás již měsíc před nástupem do pracovního procesu v noci probouzí děsivé sny a každé ráno máto pocit, že to zkrátka nezvládnete, je třeba s tím něco udělat. Zjistěte, čeho se nejvíce bojíte! Pokud nastupuje do stejného zaměstnání na shodnou pozici, máte velkou výhodu a tou je, že víte do čeho jdete. I tak ale máte obavy, že svoji práci nebudete stíhat, nezvládnete a na rodičovské jste všechno zapomněli? Netrapte se, věřte, že po nástupu se brzo zase zajedete.

Když se ale není kam vrátit?

Patříte mezi ty, kteří nastupují do nového zaměstnání? Není divu, že pokud je někdo v domácnosti třeba i celé desetiletí, má velké obavy. Vše se dá ale dohnat. Během péče o děti jste přece také rozvíjeli své schopnosti a dovednosti! Naučili jste se dělat více věcí najednou, stihnout vše, co bylo třeba, najít si čas, na každé dítě zvlášť! A pokud jste se stále zajímali, alespoň částečně, o novinky ve vašem oboru, váš všeobecný přehled rozhodně neutrpěl.

Věnujte se svým dětem!

Snažte se, aby vás vaše dítě nevidělo jen pozdě večer, když mu přijdete dát pusu. Několik let jste byli pouze s ním a teď by mu měla stačit pusa na dobrou noc? Pokud máte flexibilní pracovní dobu, pracujte v době, kdy je dítě ve školce. Jestli děláte na směny, pokuste se dítěti vynahradit vše o víkendu!

Vysvětlete dítěti, proč musíte chodit do práce. Některé malé a citlivé děti najednou nechápou, proč nemůže vše fungovat jako doposud. Mohou mít pocit, že něco provedly, a proto už s nimi tolik nejste. Ubezpečte je, že je máte rádi a práce k životu zkrátka patří.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a kdy se hlásit na úřad práce?

Jak a kdy se hlásit na úřad práce?

Přijít o zaměstnání může každý. Když už k něčemu takovému dojde je třeba vyřešit vše potřebné a vydat se hledat novou práci. Může pomoci i úřad práce. Není sice povinný, může vám ale v ledasčem usnadnit život. Jak se tedy hlásit na úřad práce?

Jak zvládnout rozchod?

Jak zvládnout rozchod?

Každý z nás to zažil...každý z nás ví, jak je těžké se po rozchodu opět vzchopit a jít dál. Některé rozchody bolí méňě, jiné více a jsou i takové, ze kterých se dostáváme roky. Vztah, o kterém jste si mysleli, že vydrží do konce vašich dní se najednou rozpadnul a vy máte pocit, že váš život je u kon…


Jak zvládnout ústní maturitu?

Jak zvládnout ústní maturitu?

Květen je nejen měsícem lásky, ale je to i čas, kdy studenti čtvrtých ročníků mají v hlavě jen to, aby to už konečně všechno skončilo. Řeč je samozřejmě o maturitě. Z písemné práce většina maturantů nemá takový strach, jako z části ústní. Máte pocit, že vás semele tréma? Začnou se vám potit ruce a n…

Jak dlouho kojit?

Jak dlouho kojit?

Kojení je v dnešní hodně propagované a není se čemu divit. Mateřské mléko je pro novorozeně nenahraditelnou přirozenou výživou. Začátky mohou být někdy těžké, ale většina matek přesto své dítě kojí. A jak dlouho vlastně kojit? Stačí pár měsíců, rok, nebo ještě déle?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!