verze pro tisk

Kam po maturitě – 5 možností, co dělat!

25. květen 2014

Poslední rok na střední škole je velice náročný. Od studenta se očekává, že skvěle zvládne maturitu a vydá se na vysokou školu. Někdo takové ambice opravdu má a jiný chce svoji životní cestu nasměrovat úplně někam jinam. Jaké jsou možnosti? Co můžete dělat po zvládnutí maturitní zkoušky?

Reklama

Studium na vysoké škole

Ano, většinou se od středoškoláků očekává, že po skončení střední školy zamíří na vysokou školu. Pokud máte svůj vysněný obor, který chcete studovat, určitě se pokuste na něj dostat. Podejte si více přihlášek na různé vysoké školy, sledujte přitom údaje a porovnání přihlášených a přijatých. Je dobré mít alespoň jednu přihlášku podanou tam, kde je pravděpodobnost opravdu velká.

Studium v zahraničí

Jestliže vás studovat baví, ale raději než českým vysokým školám byste dali přednost studiu v zahraničí, určitě do toho jděte. Zdokonalíte si nejen jazyk, ale poznáte novou kulturu a prostředí.

Některé zahraniční školy nabízí roční kurzy, které mohou být dotovány z evropských fondů, a tak školné nebude tak vysoké. Také různé agentury jsou schopné vyřídit vám studijní pobyt v zahraničí. Volte ale raději takové instituce, které jsou známé a osvědčené.

Nástup do zaměstnání

V případě, že si absolvent střední školy žádnou přihlášku na vysokou neposílá, může v okolí budit pozdvižení, i když zbytečné. Jsou tací, které další studium opravdu neláká, ani doma, ani v cizině. Cítí, že jejich místo je jinde, nebo si třeba ani pro studium tolik nevěří. Jejich cílem je najít dobré zaměstnání a budovat kariéru.

Najděte práci hned po maturitě!

Pokud po tom toužíte i vy, začněte s hledáním práce s předstihem, třeba ještě před maturitou. Zjistěte si, jaké jsou vaše možnosti, kde můžete uplatnit vaše získané vědomosti, co udělat proto, aby jste uspěli při výběrovém řízení.

Po maturitě se nahlaste na úřad práce, sledujte nabízené pozice, rozesílejte své životopisy, pozorujte tištěnou i internetovou nabídku volných míst.

Dlouho nemůžete sehnat ideální práci pro vás? Vezměte to, co je, spokojte se s málem. Nemarněte čas sezením doma, raději dočasně pracujte mimo obor či váš zájem. Praxe se vám bude hodit nejen v dalším zaměstnání, ale i pro život.

Rekvalifikační kurzy

Máte střední odbornou školu, ale již během studia jste zjistili, že chcete být kadeřnicí nebo pomáhat jako pracovník v sociálních službách? Proč ne. Zkuste rekvalifikační kurz.

Hledejte ale takový, který je akreditovaný Ministerstvem školství,mládeže a tělovýchovy. Některé kurzy trvají několik týdnů, jiné měsíce. Většina kurzů je placených.

Jste registrováni na úřadu práce? Po splnění určitých podmínek může dojít k proplacení kurzu. Určitě se ale vyplatí do rekvalifikace investovat čas i peníze, rozšíříte své schopnosti a vědomosti a budete tak mít vyšší šanci na uplatnění na trhu práce.

Cestování po světě!

,, Chci cestovat!“Ve většině rodičů se po vyslechnutí této věty nedají vyjádřit vnitřní pocity. Na jednu stranu mají o své, již dospělé dítě velký strach, na druhou stranu, ale chtějí, aby dítě poznalo to, co oni nestihli, třeba právě kvůli založení rodiny.

Zkušenosti nabyté pobytem v cizině se vám budou hodit. A to nemluvě o zdokonalení jazyka nenásilnou formou běžné komunikace. Zahraničí zkrátka láká v mnoha směrech.

Nejdůležitější je mít sebou dostatek peněz pro začátek, a pak už je jen na vás, jaké máte plány. Pokud máte opravdu velký balík peněz a nemusíte se starat o to, že jednou nebudou, můžete si opravdu jen užívat skvělých zážitků a poznávat kulturu.

Většinou ale peníze přece jen dojdou, a tak najděte takovou práci, která vám dovolí nejen si přivydělat, ale nechá vám i tolik prostoru, aby jste mohli poznávat cizí zem.

 

Ať už se po maturitě vydáte jakoukoliv cestou, pamatujte, že nikdy není pozdě na to, zkusit se otočit a vydat se jinam. Právě díky tomu je život takový, jaký si ho my sami uděláme.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

6 možností, jak posilovat doma

6 možností, jak posilovat doma

Blíží se začátek nového roku a spousta lidí si při té příležitosti dává různá předsevzetí - že přestanou kouřit, budou držet dietu nebo začnou cvičit. Ale předsevzetí si můžete dávat po celý rok a možná i vy jste se rozhodli, že začnete posilovat a nyní hledáte výmluvu, proč se do posilovny nedostan…

Jak správně dělat dřepy?

Jak správně dělat dřepy?

Dřepy všichni známe z hodin tělocviku. Málokdo je měl rád, přitom ale správně provedený dřep je tolik účinný pro tvarování nohou a hýždí a také pro tvorbu svalové hmoty. Správně provést dřep ovšem není jen tak a spousta lidí ani neví jak na to. Není to jen o tom se rovně postavit a jít do dřepu a zp…


Jak se připravit na ústní maturitu z češtiny snadno a rychle?

Jak se připravit na ústní maturitu z češtiny snadno a rychle?

Čekají vás v příštím roce či následujících letech maturitní zkoušky a bojíte se, jak se vše zvládnete naučit? Zdaleka největším strašákem bývá ústní maturita z češtiny. Už jen samotné zpracování otázek vám může zabrat desítky hodin času. Vše se dá ale usnadnit, a to díky unikátnímu projektu SnadnaMa…

Jak zvládnout ústní maturitu?

Jak zvládnout ústní maturitu?

Květen je nejen měsícem lásky, ale je to i čas, kdy studenti čtvrtých ročníků mají v hlavě jen to, aby to už konečně všechno skončilo. Řeč je samozřejmě o maturitě. Z písemné práce většina maturantů nemá takový strach, jako z části ústní. Máte pocit, že vás semele tréma? Začnou se vám potit ruce a n…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!