verze pro tisk

Maturita z jazyka – jak na ní?

30. květen 2014

Každý, koho čeká maturita z jazyka, by určitě uvítal příručku, která by mu zaručeně dopomohla k úspěšnému zvládnutí zkoušky. Naopak ti, kteří již maturitu z jazyka absolvovali, dobře ví, že stačí pravidelně docházet do školy a plnit svěřené úkoly. Dobrá slovní zásoba je základnou každé řeči. Jak tedy zvládnout maturitu z cizího jazyka?

Reklama

Jak probíhá maturita z jazyka?

Maturanti si mohou vybrat z pěti jazyků. Jedná se o angličtinu, francouzštinu, němčinu, španělštinu a ruštinu. Ze zvoleného jazyka se skládá písemný test, ústní zkouška a písemná práce.

Písemný test ověřuje schopnost maturanta porozumět psanému a mluvenému slovu, též odhalí znalost gramatiky a slovní zásoby.

Písemná práce vyžaduje zpracování textů. Dovedete logicky a vyváženě uspořádat text? To vše zjistíte během písemné práce. Klade se důraz i na pravopisné vědomosti a znalosti jazykových prostředků a útvarů.

A co zkouška ústní?

Ústní zkouška má 4 části, z nichž některé mají více oddílů. Na některé se z jejich podstaty dá připravit na potítku, u jiných se zkouší vaše připravenost a schopnost reagovat. Víte tedy třeba pouze téma okruhu a konkrétní znění se dozvíte až od zkoušejícího. Ve většině případů jsou všechna témata různá, může se ovšem stát, že se 3 budou překrývat.

Svou formou se nyní konečně řadí ke zkoušce mezinárodního formátu.

Zdokonalte své slabé místo!

V každém předmětu je třeba zjistit, kde máte mezery a u cizího jazyku to platí dvojnásob. Dělá vám problémy spíše gramatika, znalost slovní zásoby nebo máte problémy s přeložením textu? Zaměřte se na to, co vám přidělá vrásky ze všeho nejvíc. Je těžké dohnat slovní zásobu, pokud se tomu celé roky studií nevěnujete, ale něco se přece jen lze doučit. Tak se o to určitě pokuste!

Učte se společně!

V jazyce jsou některé věci, které se musíte zkrátka naučit. U maturitní zkoušky se ale i prověřuje vaše schopnost konverzace v daném jazyce a tu je nejlepší procvičovat minimálně ve dvou.

Co takhle vyrazit se spolužáky na odpolední drink a celou dobu spolu mluvit maturitním jazykem? Zdá se vám to uhozené? Proč? Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou. Nejenže se budete aktivně připravovat na ústní část maturity, ale alespoň na chvíli se vysvobodíte ze čtyř stěn.

Nalaďte mezinárodní stanice, kupte noviny!

I poslech či četba v cizím jazyce vám může pomoci k úspěšnému složení maturitní zkoušky.

Sledováním cizojazyčné televize nebo poslechem rádia si nejen rozšíříte slovní zásobu, ale také si osvojíte přízvuk a melodii jazyka.

Noviny, časopisy a třeba i díla světových autorů v originále vám mohou vzít hodně času, ale je dobré zkusit i tento způsob přípravy k maturitě.

 

Dnes se maturita z jazyka nepovažuje za nic nadstandartního, znalost cizí řeči, i když jenom základní, je v dnešním světě nutností. Nezůstaňte jen u teoretických znalostí, ale zkuste jazyk opravdu používat!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak se připravit na ústní maturitu z češtiny snadno a rychle?

Jak se připravit na ústní maturitu z češtiny snadno a rychle?

Čekají vás v příštím roce či následujících letech maturitní zkoušky a bojíte se, jak se vše zvládnete naučit? Zdaleka největším strašákem bývá ústní maturita z češtiny. Už jen samotné zpracování otázek vám může zabrat desítky hodin času. Vše se dá ale usnadnit, a to díky unikátnímu projektu SnadnaMa…

Jak odmaturovat z češtiny?

Jak odmaturovat z češtiny?

Čeština je naší rodnou řečí, a proto by mělo být naší povinností český jazyk dobře znát. Mnoho českých autorů napsalo knihy, které rozhodně stojí za přečtení, ale příliš často po těchto publikacích bohužel mladá generace nesáhne. Berte proto maturitní zkoušku z českého jazyka a literatury i jako mo…


Jak se naučit cizí jazyk?

Jak se naučit cizí jazyk?

Je to už několik let, co jste si nakoupili hromadu slovníků a učebnic cizího jazyka s touhou vzdělat se a naučit se jiné řeči? Přestali jste chodit na hodiny angličtiny již po dvou lekcích z důvodu lenosti? A zatímco na stůl s knihami padá další vrstva prachu, vaše touha a odhodlání je na bodu mrazu…

Jak se připravit na maturitu?

Jak se připravit na maturitu?

Studentská léta jsou krásná. V prvním ročníku se člověk cítí jak Alenka v říši divů. Vše je najednou nové. Jiné prostředí, spousta nových lidí, učitelé, rozdílný režim a systém, než na Základní škole. A když slyší slovo ,,maturita“, připadá to každému nesmírně vzdálené. A pak se rok sejde s rokem a…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!