
Přípravné kurzy na VŠ – jak vybrat ten nejvhodnější?
31. květen 2014Na vysoké školy a obzvlášť na některé obory, je doslova tlačenice. Konkurence je veliká, každý by chtěl u přijímaček uspět, ale to se podaří jen těm nejlepším. Možností, jak zvýšit svoje šance u přijímacího řízení je mnoho a mezi ně patří i absolvování přípravného kurzu. Jak ale vybrat ten nejvhodnější?
ReklamaPřípravný kurz
Tyto kurzy připravují studenty na vybrané fakulty a obory. Kurzy organizují především školy, ale také nepřeberné množství různých vzdělávacích agentur. Vybrat je opravdu nelehké. Program přípravných kurzů je sestaven tak, aby obsáhl všechno potřebné k přijímacím pohovorům na zvolený studijní obor studenta.
Zeptejte se přátel!
Zajímejte se o zkušenosti vašich známých a kamarádů, kteří v předešlých letech absolvovali přípravný kurz. Můžete zkusit i internetové diskuse!
Jisté je, že každý má jiný názor a každý prošel jiným kurzem. Jak se tedy z toho rozhodnout, který je ten správný?
Pozorujte, co vaši přátelé považují v kurzech za přínosné a co pro ně naopak nebylo důležité. Určitě vám tyto informace utvoří obrázek o tom, co od kurzu očekáváte vy.
Doporučí vám určitý kurz hned několik známých? Zaměřte se tedy na něj, třeba to je zrovna ten, který vám pomůže k umístění na vysoké škole.
Kdo kurz povede?
Jestliže vás nějaký kurz zaujme, snažte si vyhledat co možná nejvíce informací. Kdo bude vašim lektorem? Má bohaté zkušenosti s vedením kurzů nebo se jedná o nováčka? Kvalita kurzu je totiž velmi závislá na kvalitě lektora. Nebojte se proto na vyučujícího pozeptat!
Nejlepší je, pokud se můžete účastnit ukázkové hodiny, potom bude vaše rozhodování lehčí.
Délka kurzu
Zohledněte i délku kurzu. Některé agentury mohou pořádat dlouhé, celoroční kurzy. Výhodou může být, že pokud nastoupíte po začátku, bude vám snížena cena kurzu.
Krátkodobější kurzy jsou vypisovány častěji a většinou se jedná o intenzivnější přípravu.
Kurzy mohou probíhat ve dvou termínech a to o víkendu nebo ve všední dny v rozsahu 4 – 6 hodin denně. Výuka může probíhat jednou nebo dvakrát za 14 dní a nejčastěji se jedná u kratších kurzů o 10 – 15 setkání.
Ceny kurzů!
I když je cena důležitým kritériem, neměla by být tím hlavním, co rozhodne. Při srovnávání porovnávejte cenu za vyučující hodinu. Cena za celkový kurz totiž může být o hodně vyšší, ale s tím,že i celkový počet hodin je navýšen.
Vybírejte proto mezi takovými kurzy, které splňují nejen vaše požadavky na cenu, ale zejména na kvalitu. Někdy je přece jen lepší si připlatit, ale získat to, co od kurzu opravdu vyžadujete, nemyslíte?
Nespoléhejte pouze na kurz!
Věříte tomu, že absolvování kurzu vám zajistí 100% přijetí na vysněnou fakultu? Ano, zvýší až třikrát vaši šanci na přijetí, ale samotný kurz vám úspěch u přijímaček nezaručí.
Konečný efekt záleží také na vašem úsilí a času, který věnujete samostudiu. Drahá příprava v prezenčním kurzu, která není podpořená pravidelným domácím procvičováním, je prakticky k ničemu.
Proto, když už do kurzu investujete nemalé peníze a svůj drahocenný čas, poctivě ho navštěvujte a nezapomínejte, proč jste se do něj přihlásili. Přijetí na vysokou školu pro vás bude obrovskou odměnou!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!