verze pro tisk

Jak připravit Arménský medovník?

11. březen 2014

Asi každý čas od času zažije stav, kdy ho takzvaně „honí mlsná“. Možností, jak chuť na něco dobrého uspokojit, je nepřeberné množství. Existují tisíce receptů na sladké i slané pochoutky, záleží jen na momentální chuti a náladě potencionálního strávníka.

Reklama

Pohodlnější z nás sáhnou do domácích sladkých či slaných zásob z obchodu anebo si nějakou tu dobrotu vychutnají v útulném prostředí některé z blízkých cukráren či kaváren. Ovšem opravdoví labužníci si svůj dezert vyrobí sami. Protože řekněme si to na rovinu, domácí, s láskou a chutí dělaný moučník, prostě nemá konkurenci!

Arménský medovník

Tradiční arménské nebo ukrajinské medovníky se v posledních letech staly doslova hitem. Najdeme je v obchodech, téměř v každé restauraci, nicméně cena této pochoutky se pohybuje poměrně vysoko. Proč si tedy takový dort nevyrobit sami, navíc z domácích surovin bez různých konzervačních látek?

Jaké kuchyňské pomůcky budeme potřebovat?

Základem je ruční šlehač a šlehací mísa, dále pak vařečka, stěrka, mašlovačka, nůž, váleček, vál, pečící papír a pečící plech.

Suroviny pro přípravu těsta

  • 100g másla
  • hrnek krystalového cukru
  • 4 vejce
  • 2-3 polévkové lžíce medu
  • 2 lžičky jedlé sody
  • hladká mouka dle potřeby
  • nasekané vlašské ořechy

Suroviny na výrobu krému

  • Plechovka slazeného kondenzovaného mléka
  • 250g másla
  • 20dkg moučkového cukru

Pracovní postup

100g másla rozpustíme na pánvi nebo v kastrolu a přidáme med. Hmotu spojíme a odstavíme z ohně. Do mísy rozklepneme vejce, rozkvedláme a přidáme jedlou sodu.

Vlijeme do pánve s rozehřátým máslem a medem a promícháme. Stále mícháme, dokud hmota nezhoustne a nezesvětlá a přitom dáváme pozor, aby se nám nevytvořily hrudky ze sražených vajec.

Hmotu necháme vychladnout, ale i po celou dobu chladnutí ji stále mícháme. Pokud se i přes naši snahu hrudky vytvoří, musíme je odstranit pomocí cedníku.

Poté přidáme hladkou mouku dle potřeby. Cílem je získat vláčné těsto, které se nebude lepit na váleček. Jsme-li s jeho hustotou spokojeni, rozdělíme si je na čtyři stejné díly, ze kterých budeme válet velmi tenké placky.

Těsto válíme přímo na pečícím papíře, který jsme vystřihli do požadovaného tvaru a potřeli rozpuštěným máslem.

Takto připravené pláty přeneseme na plech a jeden po druhém upečeme v troubě vyhřáté na 250°C do zčervenání, tzn. přibližně 2 minuty. Upečené pláty necháme zcela vychladnout.

Výroba krému

Pro přípravu krému použijeme slazené kondenzované mléko, které vaříme v neotevřené, do vody zcela ponořené plechovce na mírném ohni dvě hodiny.

Existuje již ale pohodlnější a rychlejší řešení a tím je koupě již zkaramelizovaného mléka. K dostání je ve všech obchodech a jeho cena není oproti klasickému mléku nijak závratně vysoká. Odečteme-li energii spotřebovanou vařením, pak je téměř stejná.

Zcela vychladlé mléko vlijeme do šlehací mísy, přidáme celé máslo pokojové teploty, 20 dkg moučkového cukru a šlehačem vyšleháme hustý krém.

Cukru můžeme dát případně i méně, protože už samotné karamelové mléko je hodně sladké. Hotový krém dáme na pár minut do mrazáku. Bude se nám s ním lépe pracovat.

Dohotovení

Vychladlé pláty těsta mažeme krémem, přičemž každou vrstvu hustě posypeme umletými nebo najemno nasekanými vlašskými ořechy.

Dort má celkem čtyři vrstvy, poslední z nich končí plátem pomazaným krémem. Nyní dort po stranách seřízneme a odříznuté okraje rozdrtíme. Vzniklou drť použijeme společně s mletými ořechy na posypání poslední vrstvy krému na horní placce.

Hotový dort uchováváme v chladničce, kde nám – nesmíme-li tuto božskou lahůdku dříve -  vydrží až měsíc !

Dobrou chuť !

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Iveta Zouharová

Autor: Iveta Zouharová

Autorka žije v Blansku, vystudovala Střední průmyslovou školu v Jedovnicich. Záliby - cestování, pěší turistika, sledování přírodopisných a cestopisných filmů, kultura. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Kombucha - jak ji připravit?

Kombucha - jak ji připravit?

Taky vám připadá název kombucha vtipný a nevíte co si pod ním vlastně představit? Jde o houbu, ze které se připravuje velmi zdravý nápoj, který chutná podobně jako burčák. Má blahodárné účinky na lidské tělo a proto ho pravidelně užívá spousta lidí. Navíc si tento nápoj můžete připravit sami doma. A…

Jak se připravit na přijímací zkoušky na vysokou?

Jak se připravit na přijímací zkoušky na vysokou?

Většina studentů se po maturitě hlásí na vysokou školu. A mnoho z nich má větší obavy z přijímacích zkoušek na vysokou školu, než-li z celé maturity. Je k tomu důvod? A jak se vlastně dobře připravit na přijímací zkoušky na vysokou školu?


Jak se připravit na maturitu?

Jak se připravit na maturitu?

Studentská léta jsou krásná. V prvním ročníku se člověk cítí jak Alenka v říši divů. Vše je najednou nové. Jiné prostředí, spousta nových lidí, učitelé, rozdílný režim a systém, než na Základní škole. A když slyší slovo ,,maturita“, připadá to každému nesmírně vzdálené. A pak se rok sejde s rokem a…

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Hledáte už delší dobu práci, ale pokaždé, když slyšíte o pracovním pohovoru, vstávají vám vlasy hrůzou? Bojíte se, že se u pohovoru totálně znemožníte? Nemějte strach, stačí dodržet několik zásad a příští měsíc možná nastoupíte na vysněné pracovní místo!
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!