verze pro tisk

Jak často běhat?

26. srpen 2014

Běh nebo jogging je velmi oblíbený sport po celém světě. Jeho velkou výhodou je, že kromě dobré obuvi a vlastního odhodlání k němu nic víc nepotřebujete. A obliba tohoto sportu roste i u nás. Pokud se i vy rozhodnete běh také vyzkoušet, jistě se budete ptát jak často běhat, aby byl běh zdraví prospěšný.

Reklama

Proč běhat?

Běh je přirozený pohyb, díky kterému bude vaše tělo silnější, pevnější, štíhlejší a celkově budete v lepší fyzické i psychické kondici. Posílíte svoje srdce, plíce i imunitu, a i vaše střeva budou lépe pracovat.

Jak často běhat?

Určitě víte že, aby měl sport svoje blahodárné účinky, musí se provozovat pravidelně. Stejně tak je to i u běhu. Jak často byste měli běhat, záleží na důvodu kvůli kterému běháte, zda s během teprve začínáte nebo už máte nějaké ty kilometry za sebou.

Když s běháním začínáte

Jestli s běháním začínáte, je třeba jít na to pomalu, ale pravidelně. Pokud jste ještě nikdy neběhali, nepočítejte s tím, že vyběhnete a hned napoprvé uběhnete 5 km během 30-40 minut. V úplném začátku je nejlepší střídat volný běh se svižnější chůzí a úplně postačí 15-20 minut tohoto běhu. Časem budete prodlužovat svoji trasu i čas, po který poběžíte. Uvidíte, že vás běhání brzy začne bavit a během pár týdnů uběhnete původní trasu bez zastavení a za kratší čas.

Začátečníkovi tedy stačí, když vyběhne 3-4x týdně na 15-30 minut,postupně prodluží délku běhu na 30-40 minut.

Když chcete běháním zhubnout

Běhání je také výborný nástroj pro hubnutí a tvarování postavy. Pro hubnutí je nutné běhat alespoň 3-4x týdně po dobu 30-60 minut. Běhat kratší čas by nemělo smysl, protože tělo začíná spalovat tuky až po 20-25 minutách sportovní aktivity.

Existují různé teorie jakou rychlostí pro spalování tuků běhat. Jedna říká, že byste měli běhat v rozmezí 55-70% své tepové frekvence. Další teorie říká, že je pro hubnutí výhodnější měnit rychlost běhu a střídat velmi rychlý běh s pomalejším klusem. Je tedy na vás, abyste si vyzkoušeli, co vám bude vyhovovat, protože jde především o radost z pohybu. Když se budete za každou cenu držet na optimální tepové frekvenci a běh vás proto nebude bavit, moc dlouho u něho nevydržíte.

Když bez běhu nemůžete být

Může se ovšem stát, že běhu zcela propadnete a budete chtít běhat každý den. To je ale pro tělo velmi vyčerpávající a není to zdraví moc prospěšné. Je potřeba dát tělu čas na odpočinek a regeneraci. Když byste ho dlouhodobě zatěžovali, zvyšuje se riziko úrazu. Ideální je běhat 4-5x týdně. Naplánujte si svůj trénink tak, abyste střídali různé tratě a obtížnost terénu a budete jistě se svými výkony spokojeni.

Takže, ať už s během začínáte nebo už bez běhu nemůžete být, myslete především na své zdraví, protože i u sporu platí, všeho s mírou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak často odčervovat psa?

Jak často odčervovat psa?

Jestli máte doma psa, jistě s ním chodíte k veterináři na pravidelné očkování. Mezi základní péči o psa patří také pravidelné odčervení, které má psa chránit proti parazitům. Víte, jak často psa odčervovat a jaké prostředky k tomu můžete využít?

Jak často doma cvičit?

Jak často doma cvičit?

Patříte mezi lidi, kteří neradi cvičí mezi cizími lidmi a v posilovně nebo na hodině zumby se necítíte zrovna ve své kůži? Pak můžete v klidu a soukromí cvičit také doma. Možností domácího cvičení je spousta, stačí si jen vytvořit plán. A proto se možná ptáte, jak často doma cvičit?


Jak často kojit novorozence?

Jak často kojit novorozence?

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyč…

Jak často cvičit břicho?

Jak často cvičit břicho?

Jestli chcete mít vypracované a ploché břicho, nepůjde to bez pravidelného cvičení. Ale i posilování břicha má svá pravidla, která není dobré porušovat. Mezi lidmi také panují mylné představy o tom, jak často břicho cvičit. A jak je to tedy správně?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!