Jak cvičit v těhotenství?
18. únor 2014Říká se, že těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy, ale přináší sebou také spoustu otázek. Jde o přirozený stav, a pokud probíhá vše bez komplikací, není důvod výrazně měnit svoje návyky. A to platí i pro sport a cvičení.
ReklamaPokud jste sportovala již před otěhotněním, nemusíte přestávat a pokud jste necvičila, nic vám nebrání s rozumem začít. Cvičením si udržíte dobrou kondici a psychickou pohodu, která se může ke konci těhotenství velmi hodit.
Jaká jsou omezení
Pokud zjistíte, že jste těhotná, platí pro cvičení jistá omezení. Vždy o svém stavu informujte trenéra, a pokud máte jakékoliv pochybnosti, kontaktujte svého lékaře. Řiďte se svým tělem, když se nebudete cítit dobře, se cvičením přestaňte.
Cvičení na začátku těhotenství
V prvním trimestru je nutné snížit délku zátěže na přibližně 20 minut a často odpočívat.
Nikdy necvičte, abyste hubnula. Dýchejte klidně a pravidelně. Pozor dávejte na přehřátí a dostatečně pijte, nejlépe vodu. Nikdy necvičte do stavu bez dechu a vyčerpání. Nezvedejte těžká závaží a neposilujte břišní svaly.
Při cvičení si hlídejte tepovou frekvenci. V těhotenství by neměla překročit hranici 140 tepů/min.
Poslední trimestr
V posledním trimestru se nesmí cvičit na zádech, protože děloha tlačí na krevní cévy. Ke konci těhotenství postupně ubírejte zátěž.
Dbejte na řádné protažení, ale nechoďte až do krajních poloh, protože s přípravou na porod dochází k uvolnění vazů a mohla byste se lehce zranit. Dejte si pozor u cviků vyžadujících rovnováhu, protože s rostoucím bříškem se vám posune poloha těžiště těla.
Speciální kurzy pro těhotné
Fitness centra, ale i porodnice nabízí různé kurzy a hodiny cvičení pro těhotné. Jedná se především o jógu, pilates a cvičení pro těhotné, kde se zaměřují i na dýchací techniky a posilování svalů pánevního dna.
Pokud nechcete sportovat, choďte alespoň na pravidelné procházky. I tak si můžete udržet dobrou kondici.
Aktivity a sporty, které se nedoporučují
V těhotenství se vyhněte sportům při nichž hrozí pád, týmovým sportům a sportům, kde hrozí údery do břicha. Potápění je v těhotenství úplně zakázané. V pokročilém stádiu těhotenství je třeba se vyhnout otřesům, protože s rostoucí váhou trpí klouby, proto se nedoporučuje aerobik nebo běh.
Signály, kvůli kterým přestat cvičit
Nikdy nezačínejte cvičit, pokud necítíte pohyby a už jste je cítila, máte časté kontrakce nebo tvrdnutí břicha.
S cvičení přestaňte vždy, když začnete krvácet nebo ucítíte výtok tekutiny (může se jednat o odtok plodové vody). Signálem pro přerušení jsou bolesti břicha, bolesti hlavy. Přestaňte vždy, když se objeví nevysvětlitelná slabost, závrať, výrazná únava nebo nezvyklé bušení srdce. Dále v případě otoků kloubů, obličeje nebo rukou a při bolesti nebo zarudnutí v lýtku.
Vždy myslete na to, že je třeba naslouchat svému tělu a řídit se svými pocity a v těhotenství to platí dvojnásob.
Kdy je sport zakázaný
V případě komplikací vám může váš lékař sport úplně zakázat. Jde především o tyto komplikace - pokud jste v minulosti prodělala potrat nebo předčasný porod, v případě vícečetného těhotenství, pokud se u vás objeví anémie, preeklampsie, špinění nebo krvácení, vcestná placenta nebo nedostatečnosti děložního hrdla.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!