
Jak funguje krokoměr?
15. únor 2015Chůze je přirozený pohyb, který denně vykonává většina z nás. Podle odborníků bychom denně měli ujít alespoň 7 kilometrů, což odpovídá 10 tisícům kroků. Chůze je také dobrým pomocníkem při boji s obezitou a pokud chcete mít přehled o tom kolik kroků denně uděláte, pořiďte si krokoměr. A jak takový krokoměr funguje?
ReklamaJak vypadá krokoměr
Krokoměr, čili pedometr, je malý elektronický přístroj, který zaznamenává počet ušlých kroků za sledovanou dobu. Nejčastěji se nosí za opaskem kalhot, ale ty přesnější a citlivější přístroje je možné nosit prakticky kdekoliv - v kapse, v kabelce, atd.
Čím se od sebe liší
Jednotlivé krokoměry se liší velikostí, designem, velikostí displeje a množstvím funkcí. Ty obyčejné umí kromě počtu kroků, změřit počet ušlých kilometrů a také určit množství spálených kalorií. Lepší krokoměry mívají navíc stopky, mají možnost ukládat data do paměti nebo možnost propojení s počítačem.
Cena krokoměrů se pohybuje od pár stovek až po tisíce.
Jak funguje krokoměr
Krokoměry reagují na houpavou lidskou chůzi a po každém došlapu přičtou jeden krok. Úplně první krokoměry fungovaly na mechanickém principu - uvitř měly olověnou kuličku nebo kyvadélko, které dávaly impuls počítadlu při každém pohybu strojku.
Krokoměry s pružinovým kyvadélkem
Jde o princip, který využívají levnější krokoměry, které bývají také hlučnější a méně přesné. Obsahují pružinové kyvadélko, které se pohybuje při chůzi sem a tam a v krajní poloze spojí elektrický obvod a tím dá impuls k započítání jednoho kroku. Tento typ krokoměru se umísťuje nejčastěji na bok v pase.
Krokoměry s MEMS
Dražší přístroje využívají mikro-elektro-mechanické sensory (MEMS), které zaznamenávají pohyb nebo akceleraci. Jde o přesnější a méně hlučné krokoměry, které dobře fungují také v kapse nebo v batohu.
Záleží na vás, do jakého typu krokoměru budete investovat. Vždy je nutné počítat s jistou nepřesností, ale pokud chcete například hubnout, může být krokoměr dobrým pomocníkem.
Podívejte se také na to, jaké další sporty jsou vhodné pro hubnutí.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3.11 hvězdiček / Hodnoceno: 9x

Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!