verze pro tisk

Jak správně dělat dřepy?

10. září 2014

Dřepy všichni známe z hodin tělocviku. Málokdo je měl rád, přitom ale správně provedený dřep je tolik účinný pro tvarování nohou a hýždí a také pro tvorbu svalové hmoty. Správně provést dřep ovšem není jen tak a spousta lidí ani neví jak na to. Není to jen o tom se rovně postavit a jít do dřepu a zpět. Jak správně dřepy provádět?

Reklama

K čemu jsou dřepy dobré?

Ač se to na první pohled nezdá, dřepy jsou velmi náročné a namáhavé. Jsou ideálním prostředkem k posílení stehen, lýtek, hýžďových svalů, ale také k posílení středu těla. Jejich největší výhodou je, že je můžete provádět prakticky kdekoliv, protože pracujete jen s vahou vlastního těla.

Jak má vypadat správný dřep?

Udělat správně dřep, ale není tak jednoduché. Špatně prováděné dřepy nemají ty správné účinky a můžete si také uškodit - budou trpět vaše kolena, ale i záda. Před cvičením se nikdy nezapomeňte rozcvičit a zahřát.

Abyste prováděli dřepy správně, vyžaduje to dostatek koordinace, síly, ale také flexibilitu. Bez pružných kotníků není možné provést dostatečně hluboký dřep.

Na co si dát při provádění dřepů pozor?

Správný postoj

Pro správné provedení dřepu je nutné po celou dobu držet rovná záda, hlavu mít vzpřímenou a chodidla držet asi na šíři ramen. Dřepy provádějte plynule a po celou dobu mějte zpevněné břišní svaly a celý střed těla. Při poklesu do dřepu vysunujte zadek za sebe, v horní pozici vždy zpevněte hýždě.

Pozor na kolena

Velkou pozornost věnujte svým kolenům. Ta by se nikdy neměla ohnout více jak do pravého úhlu, protože jinak dochází k nadměrnému namáhání kolenních kloubů. Kolena by se také neměla dostávat před špičky nohou. Když budete svůj zadek tlačit dozadu, nemělo by se vám toto stávat.

Hlavu vzpříma a rovná záda

Je nutné držet hlavu vzpříma a mít rovná pevná záda, tedy žádné předklánění se nebo naopak zaklánění. Pokud byste hlavu drželi příliš nízko, budete se hrbit. Když budete dávat hlavu příiš vysoko, budete se zaklánět příliš dozadu a můžete ztratit balanc. Při provádění dřepů se tedy dívejte přímo před sebe.

Paty na zemi

Paty by měly po celou dobu zůstat na zemi. Jestliže vás to při poklesu dolů vytahuje na špičky, zapracujte na protažení lýtkových svalů. Vždy jděte jen tak hluboko, aby paty zůstávaly na zemi.

Dýchejte správně

Důležité je také správné dýchání. Při poklesu dolů se zhluboka nadechněte a intenzivní výdech proveďte až když se vrátíte nahoru do výchozí pozice. Takovéto dýchání vám pomůže udržet rovnováhu a páteř bude lépe fixovaná.

Různé varianty dřepu

Existuje spousta variant jak dřepy provádět, které se liší náročností. Můžete dřepovat s činkami, s cvičební gumou, s velkou činkou, v širokém postoji, atd.

U všech variant dřepu je třeba dbát na správné provedení.

Pokud máte při cvičení možnost provedení dřepu zkontrolovat v zrcadle, využijte toho. Vždyť správně provedený dřep je tolik účinný.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.78 hvězdiček / Hodnoceno: 18x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Kam po maturitě – 5 možností, co dělat!

Kam po maturitě – 5 možností, co dělat!

Poslední rok na střední škole je velice náročný. Od studenta se očekává, že skvěle zvládne maturitu a vydá se na vysokou školu. Někdo takové ambice opravdu má a jiný chce svoji životní cestu nasměrovat úplně někam jinam. Jaké jsou možnosti? Co můžete dělat po zvládnutí maturitní zkoušky?

Jak správně cvičit kliky?

Jak správně cvičit kliky?

Rozhodli jste se, že uděláte něco pro své tělo a začnete cvičit a posilovat? Každému se ale nechce hned do posilovny mezi zkušené sportovce. Lze i tak najít způsob, jak správně a efektivně posilovat doma? Co takhle milované i nenáviděné kliky? Jak je správně cvičit?


Jak správně vybrat lyže?

Jak správně vybrat lyže?

Jízda na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Na trhu se nabízí veliké množství různých druhů lyží a vybrat ty správné bývá někdy obtížné. V jednom z předchozích článků jsme vám poradili jak vybrat běžky, nyní se zaměříme na sjezdové lyže. Jak tedy lyže správně vybrat?

Jak správně stolovat?

Jak správně stolovat?

Je velký omyl myslet si, že lidé jedí jen proto, aby se nasytili. Pokud by tomu tak skutečně bylo, těžko by vznikl kuchyňský stůl. Stůl se stal místem, kde lidé nejen jedí, ale kde se setkávají po náročném dni, vytváří zde rodinnou pohodu, pospolitost. Správně vychovaný člověk ví, jak se u takového …
Vložit komentář

Komentáře

Adam

neděle, 11. leden 2015
22:50

Dřepy jako doplňující cvik dělám už pět let. Sport dělám jen rekreačně - turistiku. Nebudu se rozepisovat o rozcvičování, to je nutnost. Také začátečník udělá více dřepů, když je nedělá rychle za sebou. Počet závisí nejen na celkové kondici i na rychlosti jakou daný cvik provádíme (např. počet dřepů za minutu). Zkuste si dát jeden dřep za čtyři vteřiny, i začátečník jich v pohodě udělá 100 bez zastavení. Ale udělat 100 kvalitních dřepů rychlostí dva za vteřinu (bez přerušení), to už je náročnější. Nejsem žádný extra sportovec, ale dostal jsem se na 80 dřepů v 8 sériích. A každou novou sérii začínám po pěti minutách (v čase pěti minut je 80 dřepů i odpočinek, pauzy neprotahuji). Vypadá to jako nic moc výkon, ale zkuste si to dát, třeba i v menším počtu a uvidíte. Důležité je nepřetahovat přestávky. Zajímavý cvik na procvičení nohou.


Napsal: Adam [Odpovědět]

Sir McDonald

pondělí, 14. září 2015
08:14

Skutecny drep je provaden v plnem rozsahu. To je prdeli k zemi. To jen nase neflexibilita nam to casto nedovoluje. Pokud drep zastavime v pulce, je to naprosto degenerujici cvik. Priroda nas navrhla, abych dokazali udelat hluboky drep, kdyz se podivame na batolate, tak s tim nemaji problem. Take lidsky tvor nejlepe vymesuje stolici v hlubokem drepu, to jen tak na okraj


Napsal: Sir McDonald [Odpovědět]

Martin

úterý, 22. březen 2016
07:20

to Sir McDonald: Naprostá pravda, Sire.Hluboký dřep je skvělý a naprosto přirozený.


Napsal: Martin [Odpovědět] [Skrýt]