
Jak začít s běháním?
23. únor 2015Běh je pro člověka hned po chůzi nejpřirozenějším pohybem. Je to skvělý prostředek pro udržování fyzické kondice i pro hubnutí. Navíc jde o docela levný sport, který můžete vykonávat kdekoliv a kdykoliv. Stačí jen začít. A jak na to?
ReklamaZačněte hned
Jestli uvažujete nad tím, že začnete běhat, začněte hned a nic neodkládejte. Jinak nevyběhnete nikdy, protože se vždy najde nějaký důvod proč to nejde - máte moc práce, jste unavení, je moc horko, je moc zima, prší, atd. Přečtěte si také pár dalších rad, jak začít běhat.
Vybavení pro běh
Pro úplně prvních pár běhů nepotřebujete žádné speciální vybavení. Oblékněte si obyčejné tričko, legíny nebo kraťasy a vyražte. Funkční oblečení nebo běžecké boty si kupte později, až budete vědět, že s během chcete pokračovat.
Podívejte se, jak vybrat boty na běhání.
Začněte pozvolna
Pokud jste nikdy neběhali, nepočítejte s tím, že hned napoprvé poběžíte souvisle 30 minut.
Indiánský běh
Prvních několik týdnů bude váš běh připomínat indiánský běh - chůze se střídá s během. Začněte například s 5 minutami chůze střídanými s 1 minutou běhu a to po dobu 30 minut. Když toto tempo budete dobře zvládat, můžete prodloužit čas běhu a naopak zkrátit dobu chůze. Za pár týdnů uvidíte, že zvládáte souvislý běh.
Existuje spousta konkrétních plánů, jak se dopracovat k souvislému 30 minutovému běhu za 8 týdnů atd., ale jde především o to, abyste si zvolili takové tempo jaké bude vyhovovat vám osobně. Nemá smysl se striktně držet nějakých plánů, pokud by vás kvůli tomu běh nebavil.
Nesledujte kilometry, ale dobu běhu
Nedívejte se na uběhnuté kilometry, ale na dobu po kterou jste běželi. Se zlepšující se fyzičkou budou kilometry přibývat, ale pro začátek nejsou vůbec důležité.
Rozhodně ale začátek nepřepalte, jinak se zničíte tak, že vás to odradí od dalších běhů. Nohy vás bolet budou, ale musí to být přijatelné.
Nestyďte se před okolím
Hlavně ženy mohou mít problém s tím, že je někdo při běhu uvidí.
Neřešte, že vás někdo při běhu potká a vy budete udýchaní a spocení. Nikdo neví, jak dlouho a jak rychle jste běželi, kolik kilometrů máte v nohách a kolik před sebou. Většina lidí se u běhu potí a občas se hodně zadýchá, to je normální a k běhu to patří.
Běh je v současnosti velmi populární a potkat běžce na procházce v parku nebo v lese není nic neobvyklého. Spousta "neběžců" vás ani nezaregistruje, natož aby zkoumali jak moc jste spocení nebo zadýchaní. Většinou si řeknou: ten je dobrý, že běhá, to já bych nemohl.
Jak často běhat
Pro začátek je dobré běhat alespoň 4-5x týdně, aby se pro vás z běhu stal návyk. Běhejte v dobu kdy se vám to hodí - ráno před prací, odpoledne či večer. Ze začátku se vám nebude chtít, ale po čase zjistíte, že bez běhu nemůžete být a že vás to opravdu baví.
Nezapomínejte však ani na dny volna, které jsou nutné pro regeneraci. Více se o tom dočtete ve článku Jak často běhat?
Běh se stane koníčkem
Když s během vydržíte dostatečně dlouho, stane se vaším koníčkem. Odměnou vám bude lepší fyzická i psychická kondice, silnější srdce, lepší imunita a celkově se budete cítit lépe.
Tak neváhejte a udělejte první krok a vyběhněte.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 5x

Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!