verze pro tisk

Jaké sporty jsou vhodné pro hubnutí?

14. květen 2014

Chcete hubnout a vybíráte ten nejlepší sport pro vás? Vězte, že výběr toho správného je opravdu důležitý. Ne při každém sportu dochází k optimálnímu spalování tuků a tak by výsledky nemusely být takové, jako očekáváte. Jaký sport je tedy pro hubnutí a spalování tuků nejvhodnější?

Reklama

Aerobní cvičení - pro spalování tuků

Aerobní aktivita je taková, kdy máte dostatečný přísun kyslíku a vaše tělo se stíhá okysličovat. Děje se tak při nízké až střední zátěži. Pokud vydržíte při této činnosti 20-30 minut, dochází k maximálnímu spalování tuků. Při aerobních sportech tak nejde o nejvyšší tempo, ale o výdrž. Při vyšším tempu by vaše tělo spalovalo především cukry a to nechcete.

Optimální tepová frekvence pro aerobní cvičení

Tepová frekvence udává kolik máte tepů za minutu. Pro výpočet vhodné tepové frekvence pro spalování tuků musíte znát svoji maximální tepovou frekvenci (MTF).

  • MTF = 220 - váš věk

Od této hodnoty lehce spočítáte jakou tepovou frekvenci byste měli dodržovat během sportu, aby tělo spalovalo tuky.

Začátečníci spalují tuky při tepové fekvenci 55-65% MTF (to odpovídá spíše rychlé chůzi).

Zkušení sportovci mají své aerobní pásmo vyšší a to 60-80% MTF.

Jak zjistit tepovou frekvenci?

A jak zjistíte jakou tepovou frekvenci zrovna máte? Můžete použít například sporttester. Pokud ho nemáte, můžete použít test s mluvením. Pokud se pohybujete v aerobním pásmu, můžete při sportu prohodit ještě nějaké slovo nebo větu.

Jaké sporty jsou pro hubnutí nejvhodnější?

Jsou to ty sporty, které vykonáváte v aerobním pásmu.

Chůze nebo nordic walking

Svižná chůze nebo nordic walking je vhodná především pro začátečníky nebo pro lidi s velkou nadváhou. Vyražte na procházku v délce pěti až deseti km, udržujte ostré tempo, zapojujte do chůze i horní polovinu těla a nezapomínejte zhluboka dýchat.

Běh

Běh je vhodný pro lidi co mají jen lehkou nadváhu, jinak trpí vaše kluby. Zvolte takové tempo, abyste vydrželi běžet alespoň 30-45 minut. Ale nesmíte běžet zase moc pomalu, nejlepší je sledovat tepovou frekvenci pomocí sporttestru.

Jízda na kole, rotopedu nebo spinning

I tady je důležité dodržovat aerobní pásmo. To platí hlavně u spinningu, kde vybírejte takovou lekci, která je zaměřena převážně na spalování tuku. Pokud se pojedete na kole jen tak projet volným tempem, také vám to k redukci tuku moc nepomůže.

Tréninkový plán v posilovně

Nechte si sestavit tréninkový plán v posilovně s důrazem na spalování tuků.

Ostatní sporty

Běh na lyžích, tanec, in-line bruslení, plavání, aquaaerobik.

HIIT - intervalový trénink

Musím se také zmínit o velkém hitu, kterým je HIIT neboli intervalový trénink.

HIIT je zkratkou pro high-intensity interval training. Tento druh cvičení se rozhodně nedrží toho, že nejvíce tuku spalujeme při aerobní aktivitě. Pokud budete cvičit HIIT, rozhodně budete vysoko nad aerobním pásmem.

HIIT je kardio cvičení, při kterém dochází k maximální zátěži v krátkých intervalech. Probíhá například tak, že 30 vteřin cvičíte úplně naplno a pak 1 minutu odpočíváte a znovu 30 vteřin maximální zátěže a následuje odpočinek. Takto se cvičí 5-10 kol a celé cvičení trvá 15-20 minut.

Zastánci HIIT programu vycházejí z toho, že vaše tělo bude muset po zbytek dne vydávat energii na to, aby se po takto náročném cvičení zotavilo. Proto budete spalovat ještě několik hodin po ukončení cvičení. Ve skutečnosti spálíte víc kalorií než při aerobním cvičení a výsledky se tak dostaví rychleji.

Je potřeba upozornit na to, že HIIT není vhodný pro každého a je nutná již nějaká zkušenost se cvičením.

Jak často sportovat?

Rozhodně není nutné, abyste kvůli hubnutí dřeli každý den. Ba naopak je potřeba nechat tělo zregenerovat a nabrat síly pro další cvičení. Proto se doporučuje sportovat 3-4x týdně po dobu 45-60 minut.

Teď je jen na vás jaký sport si vyberete. Volte tak, aby vás pohyb bavil a mohli jste se mu věnovat pravidelně.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jaké sporty zvýší vaši výkonnost?

Jaké sporty zvýší vaši výkonnost?

Chcete zvýšit svoji výkonnost a nevíte jaký sport je pro to nejlepší? Jsou to ty sporty, při kterých dochází k anaerobní zátěži. Co to je anaerobní zátěž a při kterých sportech k ní dochází? Na to vám odpoví tento článek.

Jaké jsou zdroje bílkovin?

Jaké jsou zdroje bílkovin?

Dostatečný přísun bílkovin je důležitý pro každého člověka a nemusíte být ani sportovec nebo kutlurista, kterému jde především o vytvoření svalové hmoty. Pojďme se podívat proč jsou bílkoviny důležité a v jakých potravinách je najdeme.


Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu B

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu B

Víte, že když se řekne vitamín B, tak nejde jen o jeden vitamín, ale že jich existuje celá řada? Pojďme se podívat k čemu jsou nám tyto vitamíny prospěšné a v jakých potravinách je najdeme.

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu A?

Jaké potraviny jsou zdrojem vitamínu A?

Určitě si často říkáte, že jíst ovoce a zeleninu je zdravé, protože mají hodně vitamínů. Ale víte k čemu jsou nám jednotlivé vitamíny dobré? Pojďme se podívat na vitamín A - čím je prospěšný a v jakých potravinách ho najdeme.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!