Jaké sporty zvýší vaši výkonnost?
14. květen 2014Chcete zvýšit svoji výkonnost a nevíte jaký sport je pro to nejlepší? Jsou to ty sporty, při kterých dochází k anaerobní zátěži. Co to je anaerobní zátěž a při kterých sportech k ní dochází? Na to vám odpoví tento článek.
ReklamaAnaerobní zátěž
K anaerobní zátěži dochází při velmi intenzivním cvičení, kdy jste velmi zadýchaní a srdce vám tluče jako o závod. Tělu se nedostává dostatek kyslíku a vzniká tak kyslíkový dluh. Při této činnosti jsou spalovány především cukry.
Anaerobní cvičení je velmi intenzivní a oproti aerobnímu cvičení výrazně kratší. Je zaměřené na výbušnost a sílu. Díky němu zlepšujete svůj kardiovaskulární systém, kondici a budujete svalovou hmotu. I když se při této aktivitě nespaluje skoro žádný tuk, tak díky větší svalové hmotě se zlepšuje schopnost těla spalovat tuky mimo trénink.
Aby cvičení bylo efektivní, měli byste při maximálním nasazení cvičit nejvýše dvě až tři minuty a pak dopřát svalům krátký odpočinek. Pokud byste zatížili tělo delší dobu, vyčerpali byste volný cukr a tělo by si pro energii sáhnulo do svalů a mohlo by dojít k nechtěnému úbytku svalové hmoty.
Anaerobní zátěž je určena zkušeným osobám, které již nějakou dobu cvičí. Doporučuje se takto cvičit 2-4x týdně. Jde už v podstatě o sportovní trénink.
Tepová frekvence při anaerobní zátěži
Při anaerobní zátěži by se vaše tepová frekvence měla pohybovat kolem 80-90% maximální tepové frekvence.
Maximální tepovou frekvenci spočítáte tak, když od 220 odečtete váš věk. Z této hodnoty můžete spočítat rozsah vaší tepové frekvence pro anaerobní činnost.
Rozvoj kondice a výkonnosti
Pokud nejste profesionální sportovec, pro zvýšení výkonnosti nemusíte nutně jít až na 90% svého maxima, protože už při 70-80% vaší maximální tepové frekvence dochází k rozvoji zdatnosti a také výkonnosti. Tím si zajistíte efektivnější práci plic, zlepšíte činnost srdce a postupně budete moci přidávat na zátěži a stanete se výkonnějšími.
Sporty při kterých zvyšujete svoji výkonnost
Jde o sporty, při kterých vaše tělo pracuje na 70-90% vaší tepové frekvence. Patří mezi ně:
- Spinning
- Kick-box
- Tae-bo
- Zumba
- Bojová umění
- Intervalový trénink
- Posilování s činkami a Body building
Záleží jen na vás, jaký sport si vyberete.
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Autor: Monika Svobodová
Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!