verze pro tisk

Jaké sporty zvýší vaši výkonnost?

14. květen 2014

Chcete zvýšit svoji výkonnost a nevíte jaký sport je pro to nejlepší? Jsou to ty sporty, při kterých dochází k anaerobní zátěži. Co to je anaerobní zátěž a při kterých sportech k ní dochází? Na to vám odpoví tento článek.

Reklama

Anaerobní zátěž

K anaerobní zátěži dochází při velmi intenzivním cvičení, kdy jste velmi zadýchaní a srdce vám tluče jako o závod. Tělu se nedostává dostatek kyslíku a vzniká tak kyslíkový dluh. Při této činnosti jsou spalovány především cukry.

Anaerobní cvičení je velmi intenzivní a oproti aerobnímu cvičení výrazně kratší. Je zaměřené na výbušnost a sílu. Díky němu zlepšujete svůj kardiovaskulární systém, kondici a budujete svalovou hmotu. I když se při této aktivitě nespaluje skoro žádný tuk, tak díky větší svalové hmotě se zlepšuje schopnost těla spalovat tuky mimo trénink.

Aby cvičení bylo efektivní, měli byste při maximálním nasazení cvičit nejvýše dvě až tři minuty a pak dopřát svalům krátký odpočinek. Pokud byste zatížili tělo delší dobu, vyčerpali byste volný cukr a tělo by si pro energii sáhnulo do svalů a mohlo by dojít k nechtěnému úbytku svalové hmoty.

Anaerobní zátěž je určena zkušeným osobám, které již nějakou dobu cvičí. Doporučuje se takto cvičit 2-4x týdně. Jde už v podstatě o sportovní trénink.

Tepová frekvence při anaerobní zátěži

Při anaerobní zátěži by se vaše tepová frekvence měla pohybovat kolem 80-90% maximální tepové frekvence.

Maximální tepovou frekvenci spočítáte tak, když od 220 odečtete váš věk. Z této hodnoty můžete spočítat rozsah vaší tepové frekvence pro anaerobní činnost.

Rozvoj kondice a výkonnosti

Pokud nejste profesionální sportovec, pro zvýšení výkonnosti nemusíte nutně jít až na 90% svého maxima, protože už při 70-80% vaší maximální tepové frekvence dochází k rozvoji zdatnosti a také výkonnosti. Tím si zajistíte efektivnější práci plic, zlepšíte činnost srdce a postupně budete moci přidávat na zátěži a stanete se výkonnějšími.

Sporty při kterých zvyšujete svoji výkonnost

Jde o sporty, při kterých vaše tělo pracuje na 70-90% vaší tepové frekvence. Patří mezi ně:

  • Spinning
  • Kick-box
  • Tae-bo
  • Zumba
  • Bojová umění
  • Intervalový trénink
  • Posilování s činkami a Body building

Záleží jen na vás, jaký sport si vyberete.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jaké sporty jsou vhodné pro hubnutí?

Jaké sporty jsou vhodné pro hubnutí?

Chcete hubnout a vybíráte ten nejlepší sport pro vás? Vězte, že výběr toho správného je opravdu důležitý. Ne při každém sportu dochází k optimálnímu spalování tuků a tak by výsledky nemusely být takové, jako očekáváte. Jaký sport je tedy pro hubnutí a spalování tuků nejvhodnější?

Jak zvýšit prestiž vaší firmy? Pronájmem kanceláří v Praze

Jak zvýšit prestiž vaší firmy? Pronájmem kanceláří v Praze

PR. Pro úspěch vaší firmy si musíte všímat jakýchkoliv detailů. Proč je konkurence úspěšnější a mezi klienty žádanější, přestože oproti ní máte lepší předpoklady? Jedním z důvodů může být fakt, že disponuje kvalitně zařízenými kancelářemi v centru Prahy. Pokud chcete zvýšit prestiž vaší společnosti,…


Jak si rychle a snadno zajistit rezervaci ve vaší oblíbené restauraci?

Jak si rychle a snadno zajistit rezervaci ve vaší oblíbené restauraci?

Určitě jste už někdy zažili situaci, kdy jste se společně s přáteli či partnerem chystali navštívit některou z restaurací ve vašem městě, ale po příchodu do ní jste zjistili, že jsou všechny stoly obsazené a museli jste buď dlouho čekat, nebo odejít. Dnes už si ale vše můžete pojistit, a to velmi sn…

Jaké vybrat dětské povlečení?

Jaké vybrat dětské povlečení?

Zatímco při výběru povlečení pro dospělé si nemusíte příliš lámat hlavu, výběr dětských variant je přeci je složitější. Je třeba brát v potaz už jen takovou maličkost, zda jde o povlečení pro kluky či holky.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!