verze pro tisk

Tejpovací pásky: jak je používat a proč?

6. březen 2014

Určitě jste si všimli sportovců oblepených barevnými náplastmi a říkali si, na co to vlastně mají. Jde o tejpovací pásky, které se používají v medicíně, a při rehabilitacích namožených svalů a kloubů. Je to jen záležitostí sportovců nebo můžete pásky využít i vy?

Reklama

Vlastnosti kineziotické tejpovací pásky

Existují dva druhy tejpovacích pásek - tejpy fixační (pevné) a kinezio tejpy. Fixační páska poskytuje zpevnění kloubů nebo svalů a není pružná. Dnes se dává přednost právě těm barevným náplastem - kinezio tejpům.

Kinezio tejp je elastická páska, která se může podle potřeby natahovat a zase se zpět smrští do původního tvaru. Páska se natáhne až na 160% své původní délky, je prodyšná a hypoalergenní. To platí i pro lepidlo, které je na pásce nanesené.

Oproti fixační pásce neomezuje rozsah pohybu ani průtok krve a lymfy. Nabízí se v různých šířkách. Na kůži vydrží 3-5 dní, poté se snižují její účinky. Pásku lze podle potřeby stříhat, konce se většinou zastřihují dokulata, aby se páska neodlepovala a nepřichytávala se k oblečení.

Na co a proč se používají?

Tejpy se používají v rehabilitaci nebo sportovní medicíně. Sportovci se díky tejpám mohou léčit i při sportu. Tejpují se kolena, záda, ramena, tenisové lokty, ale dá se použít třeba i proti kolikám u miminek, nebo u žen po porodu pro lepší zavinování dělohy.

Pomáhá snižovat otoky, podporuje hojení, zmírňuje nebo odstraňuje bolest, poskytuje podporu a ochranu svalům a kloubům, pomáhá předcházet zraněnín, zlepšuje hybnost a pohyblivost bolavých kloubů, snižuje únavu svalů.

Jak aplikovat?

Aby byl účinek co nejlepší, měl by tejpovat vyškolený fyzioterapeut, masér nebo lékař, který vás může naučit, jak sami dané místo oblepit.

Před nalepením tejpu se musí pokožka odmastit a usušit, případně i oholit. Jinak by se mohl tejp odlepovat a dobře by nedržel. Aplikuje se na natažený sval, při povolení napětí ve svalu se páska zvlní a způsobí odtažení pokožky od svalu, to zlepší proudění krve a lymfy a urychlí hojení.

 

Pokud myslíte, že by vám tejpy mohly pomoci, najděte si vyškoleného fyzioterapeuta a barevné náplasti vyzkoušejte na vlastní kůži.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Powerball - jak a proč ho používat?

Powerball - jak a proč ho používat?

Viděli jste někdy partičku lidí, kdy jeden z nich v ruce točí podivnou svítící koulí a ostatní ho povzbuzují? Pak šlo s největší pravděpodobností o powerball. Ale nejedná jen o zábavu, ale také o pomůcku vhodnou k posilování a rehabilitaci. Jak a proč powerball používat?

Proč používat sirup z agáve?

Proč používat sirup z agáve?

Chcete nahradit bílý cukr ve stravě za zdravější variantu a chcete něco jiného než med? Pak máte možnost vyzkoušet sirup z agáve. Jeho používání přináší spoustu výhod.


Proč používat olivový olej?

Proč používat olivový olej?

Olivový olej, tolik oblíbený ve Středomoří, používá u nás čím dál víc lidí. Pro svoje skvělé vlastnosti je nedílnou součástí kuchyně v Itálii, Řecku, Španělsku a dalších zemích. Čím je tak prospěšný a jaké výhody nám jeho používání přinese?

Jak zapojit LED pásky v koupelně?

Jak zapojit LED pásky v koupelně?

LED osvětlení je v dnešní době velice moderní. Využívá se v nejrůznějších prostorách, v domácnostech, firmách, galeriích či dílnách. Navíc sice počáteční investice není nejnižší, LED pásky však mají mnohem delší životnost, než běžné žárovky. Chcete si pořídit toto osvětlení jako osvěžení koupelny? P…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!