
Co o nás prozradí řeč těla?
31. březen 2014Řečí těla komunikujeme už od narození. Ukazuje na naše city, postoje, sympatii, pevné odhodlání či úzkost a strach. Někdo svoji řeč těla dokáže velice slušně ovládat a pracovat s ní. Co o nás tedy prozradí řeč těla?
ReklamaŘeč těla nás provází od nepaměti!
Při mezilidském styku dochází k neverbální komunikaci častěji a dříve, než ke komunikaci slovní. Aby se spolu dali dva lidé do řeči, musí nejdříve proběhnout určitá výměna informací beze slov. Tím, jak se tváříme nebo jaký zaujímáme postoj, dáváme najevo, v jakém emočním stavu se zrovna nacházíme a podle toho buď přitahujeme nebo odpuzujeme zájemce o komunikaci.
Intimní zóna
Každý člověk má okolo sebe pomyslně vytyčenou určitou vzdálenost, kterou považuje za své teritorium. Když někdo tuto hranici překročí a dostane se tak do naší intimní zóny, vyvolává to v nás kladnou či zápornou reakci. Odráží se tu vzájemný vztah dvou lidí. S někým hovoříme z dálky, s někým se snažíme zaujmout co nejbližší kontakt.
I to, jak stojíme o nás hodně řekne. Osoby, které stojí na zemi pevně oběma nohama jsou silné a rozhodné. Člověk, který nepostojí, obrací se nebo s námi mluví otočený bokem, působí nejistě a nevěrohodně.
Obličej a jeho mimika
Obličej je nejbohatším sdělovačem neverbálních zpráv. Ústa mohou vykouzlit upřímný, falešný i ironický smích. Úšklebek nebo pousmání vyjadřuje náš vztah k druhému. I na čele se projeví, jak se momentálně cítíme. V případě, že máme starosti a problémy, naše čelo je plné vrásek.
Nejdůležitějším prvkem našeho obličeje jsou ale oči a to také proto, že je to většinou to první, na co se u druhého zaměříme. Oční kontakt prozradí opravdu mnoho. Pohled z očí do očí je mimořádně nabitý emocemi. Uhýbání očima patří do komunikace, ale nesmí být moc časté. V případě, že protějšek uhýbá často očima do strany, můžeme vycítit, že nám lže. Pohled očí do země může značit nejistotu a strach a oči těkající po stropě zase nezájem a nebo nudu.
A co naše ruce?
Pohyby rukou, tzv. gestikulace, provází hovor, monolog i diskusi. Někdo používá gesta široká, rukama rozmachuje do všech stran, jiný hovoří klidně a ruce má sepnuté.
Styl, jakým podáváme ruku, taky leccos napoví. Pokud nabídneme ruku jako leklá ryba, vypovídá to o nás, že jsme velice citlivá, nervózní duše a jsme plni strachu. Agresivního a dominantního člověka z nás udělá stisk poněkud tvrdší a hrubý. Pokud podáme ruku ,,tak akorát“, lidé to budou vnímat jako znak poctivosti a síly.
Ruce založené či zkřížené na prsou nebo ruce v pěst, zase prozradí naši uzavřenost a celkový odstup od protějšku. Vstřícného člověka ale poznáte podle otevřených dlaní položených podél těla.
Řeč těla může někdy prozradit i to ,co se nepřejete. A proto, čím více umíte řeč těla číst a používat, tím je vaše komunikace úspěšnější!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!