verze pro tisk

Co o nás prozradí řeč těla?

31. březen 2014

Řečí těla komunikujeme už od narození. Ukazuje na naše city, postoje, sympatii, pevné odhodlání či úzkost a strach. Někdo svoji řeč těla dokáže velice slušně ovládat a pracovat s ní. Co o nás tedy prozradí řeč těla?

Reklama

Řeč těla nás provází od nepaměti!

Při mezilidském styku dochází k neverbální komunikaci častěji a dříve, než ke komunikaci slovní. Aby se spolu dali dva lidé do řeči, musí nejdříve proběhnout určitá výměna informací beze slov. Tím, jak se tváříme nebo jaký zaujímáme postoj, dáváme najevo, v jakém emočním stavu se zrovna nacházíme a podle toho buď přitahujeme nebo odpuzujeme zájemce o komunikaci.

Intimní zóna

Každý člověk má okolo sebe pomyslně vytyčenou určitou vzdálenost, kterou považuje za své teritorium. Když někdo tuto hranici překročí a dostane se tak do naší intimní zóny, vyvolává to v nás kladnou či zápornou reakci. Odráží se tu vzájemný vztah dvou lidí. S někým hovoříme z dálky, s někým se snažíme zaujmout co nejbližší kontakt.

I to, jak stojíme o nás hodně řekne. Osoby, které stojí na zemi pevně oběma nohama jsou silné a rozhodné. Člověk, který nepostojí, obrací se nebo s námi mluví otočený bokem, působí nejistě a nevěrohodně.

Obličej a jeho mimika

Obličej je nejbohatším sdělovačem neverbálních zpráv. Ústa mohou vykouzlit upřímný, falešný i ironický smích. Úšklebek nebo pousmání vyjadřuje náš vztah k druhému. I na čele se projeví, jak  se momentálně cítíme. V případě, že máme starosti a problémy, naše čelo je plné vrásek.

Nejdůležitějším prvkem našeho obličeje jsou ale oči a to také proto, že je to většinou to první, na co se u druhého zaměříme. Oční kontakt prozradí opravdu mnoho. Pohled z očí do očí je mimořádně nabitý emocemi. Uhýbání očima patří do komunikace, ale nesmí být moc časté. V případě, že protějšek uhýbá často očima do strany, můžeme vycítit, že nám lže. Pohled očí do země může značit nejistotu a strach a oči těkající po stropě zase nezájem a nebo nudu.

A co naše ruce?

Pohyby rukou, tzv. gestikulace, provází hovor, monolog i diskusi. Někdo používá gesta široká, rukama rozmachuje do všech stran, jiný hovoří klidně a ruce má sepnuté.

Styl, jakým podáváme ruku, taky leccos napoví. Pokud nabídneme ruku jako leklá ryba, vypovídá to o nás, že jsme velice citlivá, nervózní duše a jsme plni strachu. Agresivního a dominantního člověka z nás udělá stisk poněkud tvrdší a hrubý. Pokud podáme ruku ,,tak akorát“, lidé to budou vnímat jako znak poctivosti a síly.

Ruce založené či zkřížené na prsou nebo ruce v pěst, zase prozradí naši uzavřenost a celkový odstup od protějšku. Vstřícného člověka ale poznáte podle otevřených dlaní položených podél těla.

Řeč těla může někdy prozradit i to ,co se nepřejete. A proto, čím více umíte řeč těla číst a používat, tím je vaše komunikace úspěšnější!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč začít cvičit s TRX?

Jak a proč začít cvičit s TRX?

Hledáte cvičení, které můžete dělat doma a je účinné a zábavné zároveň? Pak je tu pro vás cvičení s TRX závěsným systémem. Jde o cvičení, při kterém využíváte váhu vlastního těla a můžete ho provádět prakticky kdekoliv. Co vám cvičení s TRX přinese a jak začít?

Power jóga - proč se do ní pustit?

Power jóga - proč se do ní pustit?

Říkáte si, že jóga není nic pro vás? Spojujete si ji s meditací a slovíčkem OM? Power jóga je ale jiná. Jedná se především o cvičení, které vám přinese spoustu pozitivních věcí a relaxace je jen jednou z nich.


Jak se obléci k soudu?

Jak se obléci k soudu?

Každá příležitost si žádá to své, a tak pokud vás v dohledné době čeká soud, je lepší se nad oblečením, v kterém půjdete, zamyslet už teď. Najdete v šatníku něco vhodného pro soudní jednání? Určitě ano, jen je třeba důkladně promyslet, co se hodí a co ne. Jak se tedy obléci k soudu?

Začínáme cvičit BOSU - na co se připravit?

Začínáme cvičit BOSU - na co se připravit?

Už jste vyzkoušeli různé druhy cvičení a stále si nemůžete vybrat to pravé? A vyzkoušeli jste BOSU? Je to cvičení, které vypadá jednoduše, ale opak je pravdou, pěkně se u něho zapotíte. Co vám tohle cvičení přinese a na co se připravit?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!