
Jak naplánovat svatbu?
7. červen 2014Díváte se na prsten, který vám před nedávnem navlékl přítel a máte smíšené pocity? Jste nesmírně šťastná, ale zároveň máte obavy, jak zvládnete organizaci svatby? Období svatebních příprav provází mnoho malých kroků, které vás dovedou k té velké události. Každý chce na svoji svatbu v dobrém vzpomínat a svatební den si náležitě užít, proto je nutné svatební přípravy koordinovat a na den D vše dobře naplánovat! Ale jak?
ReklamaNámluvy a zásnuby!
Období příprav předchází i námluvy a zásnuby. Zásnuby jsou intimní záležitostí snoubenců bez účasti kohokoliv jiného. Oficiální námluvy se odehrávají v rodině nevěsty za účasti obojích rodičů, ale samozřejmě mohou být pozváni i přátelé. Tato slavnost patří již ke svatebním přípravám a jistě se neubráníte tomu, že všichni přítomní budou vyzvídat, jakou svatbu plánujete!
Co je tedy třeba zařídit?
Pokud rádi plánujete dopředu, což je u svatby ideální, začněte s přípravami hned po zásnubách, které bývají rok před svatbou.
Musíte předsvatební přípravy stihnout v kratším čase? Jistě se to dá zařídit, nemějte obavy.
Berme ale v úvahu, že času máte dostatek, a tak se podívejte na přehled, co je třeba před svatbou zařídit a nachystat.
Rok až 9 měsíců předem
Prodiskutujte představu vaší i partnerovu ohledně stylu a typu svatby. Chcete svatbu komorní nebo velkolepou? Bude se svatba konat v kostele, nebo budete mít civilní sňatek? Jakou máte představu o finančních výdajích za svatbu? Zvládnete přípravy nebo si najmete svatebního organizátora? Pomůže vám s organizací svědek?
Pečlivě vše zvažte a hledejte kompromis!
9 – 6 měsíců před svatbou
- Je nejvyšší čas vybrat datum svatby a rezervovat místo konání obřadu. Některá místa mohou být obsazená na několik sezón dopředu, takže s vyřizováním dlouho neotálejte. Dnes se lze brát prakticky kdekoliv. Hrad, zámek, park nebo klasická obřadní síň na úřadě. Oblíbené jsou svatby v kostele. Většinou se ale žádá, aby byl alespoň jeden ze snoubenců věřící.
- Vyberte a zarezervujte místo pro pořádání hostiny. Nejdůležitějším parametrem by měl být dostatečný prostor pro všechny svatebčany, dále pak příjemné prostředí a dobrá kuchyně. V každém kraji je mnoho restaurací, které se na svatební hostiny zaměřují, a tak určitě nebude problém s organizací. Na menu, výzdobě a dalších věcech se domluvíte s provozním později.
- Toužíte po zahradní slavnosti a místo pro ni není problém? Potom máte dvě možnosti, buď si objednat cateringovou firmu, která se postará o celkovou organizaci a nebo to můžete mít celé pod palcem vy a vaše rodiny. V tom případě ale počítejte s tím, že vám přibude o hodně víc práce a zařizování.
- Sestavte konkrétní rozpočet a domluvte se na jeho plnění. Většinou se o placení postarají rodiče snoubenců.
- Vytvořte společně seznam svatebních hostů.
- Nevěsta by si měla ujasnit představu o svatebních šatech.
6 – 3 měsíce před svatbou
- Kontaktujte a objednejte fotografa a muzikanta či kapelu.
- Vyberte si svědky a požádejte je o souhlas!
- Začněte s výběrem svatebních šatů! Projděte všechny půjčovny v okolí nebo se sejděte se švadlenou, která vám byla doporučena. Vezměte si sebou kamarádku, která vám upřímně řekne, zda vám to sluší, nebo jestli vypadáte jako přeplácaný dárkový baliček.
- Pokud vám při zkoušení vadí břicho nebo jiná partie těla, je poslední možnost s tím něco udělat! Upravte jídelníček, cvičte. Myslete ale na to, že až si šaty zamluvíte, neměl by se dostavit jo-jo efekt v podobě 10 kil navíc, ani byste neměla příliš zhubnout. Jeden dva centimetry švadlena při posledních úpravách zúží, ale o dvě čísla to těžko dokáže tak, aby šaty dobře seděly.
- Vyberte si snubní prstýnky
2 měsíce před svatbou
- Dokončete svatební seznam hostů
- Zajistěte si svatební oznámení včetně pozvánek ke svatebnímu stolu – výběr oznámení je dnes opravdu veliký a jistě si vyberete takové, které se vám bude nejen líbit, ale bude se k vám i hodit.
- Vyberte si květinářství, které zajistí kytice pro maminky, babičky, svědkyni(ě), květinu ženichovi do klopy, myrtu a květinové dekorace na svatbě – o květinu pro nevěstu, by se měl postarat ženich!
- Vyberte a objednejte svatební dort, cukroví, popř. začněte organizovat ,,pečení svatebních koláčků“
- Požádejte v zaměstnání o volno
- Objednejte se ke kadeřníkovi na zkoušku svatebního účesu i na samotný den obřadu
- Objednejte se na manikúru a pedikúru v termínu pár dní před svatbou, na kosmetiku a zkoušku líčení raději o něco dřív, aby vám nezůstala podrážděná pokožka.
1 měsíc před svatbou
- Rozešlete svatební oznámení
- Sestavte zasedací pořádek, upřesněte detaily ohledně menu na hostině, dořešte veškeré dekorace.
- Budete se během svatebního večera převlékat? Nezapomeňte tedy na vhodné šaty!
- Ženich by si měl v tuto dobu připravit oblek a zanést ho do čistírny. Pokud snoubenec oblek nemá, je možné ho půjčit nebo si jej nechat ušít přímo na míru.
- Zajištění auta či jiné dopravy na svatbu i ze svatby.
2 – 3 týdny před svatbou
- Kontaktujte každého, kdo se jakkoliv podílí na přípravě svatby, ujistěte se, že je vše domluvené, připravené a zařízené, upřesněte si detaily!
- Tradice si žádá roznos svatebních koláčů? Teď je právě ta vhodná doba na jejich pečení a následný roznos.
- Nevěsta by měla zajít na zkoušku šatů.
1 týden před svatbou
- Nezapomněli jste na loučení se svobodou? To určitě patří k předsvatebním přípravám! Většinou se loučí pouze snoubenec s kamarády, i nevěsta si však může zajít s kamarádkami na drink. Někdy se pořádá hromadná společná rozlučka.
1 den před svatbou
- Nevěsta by se měla nechat rozmazlovat, dojít si na manikúru, vyzvednout šaty.
Ale hlavně už nic nedělat! Vaše práce by tady, den před svatbou, měla rozhodně končit! Mnoho času jste věnovali svatebním přípravám, zařizovali a domlouvali. Teď je třeba, aby jste si svatební den opravdu užili, a proto od této chvíli přenechejte organizaci na někom jiném. Může to být svědek, otec, kamarádka, profesionální svatební organizátor, který vám pomáhal v průběhu celých příprav.
Nemyslete už na to, zda je třeba vyzvednout dort, nebo navázat mašle, udělat chlebíčky…myslete už jen na sebe a svého partnera.. zítra už budete mít stejné příjmení a půjdete na své cestě životem ruku v ruce..tak, hodně štěstí!
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!