verze pro tisk

Jak napravit nevěru?

17. srpen 2014

Nevěra je dnes nejčastější příčinou rozvodů a rozchodů. Mnoho manželských či partnerských dvojic ji dokáže překonat, jiní se ji naučí tolerovat, někdo zkrátka není schopen hodit za hlavu to velké zklamání a ztrátu důvěry. Jestliže vám ale stále není všechno úplně jedno a chcete o váš  vztah bojovat, jděte do toho! Jak ale napravit nevěru?

Reklama

Co teď?

Když to všechno praskne, většinou jsou obě strany v šoku. Podváděný partner z toho, že mu to mohl druhý udělat, nevěrník je strachy bez sebe, jak to všechno partner přijme a co se bude dít.

Co v takové chvíli dělat? Nedělejte nic! Rozhodně né do té doby, než vystydnete. Rozhodnutí, které uděláte v rozčílení, stresu, nenávisti a afektu, nemají smysl.

Spolu nebo každý sám?

Jestliže opadlo první rozčílení, musíte si každý sám odpovědět na jednu nejpodstatnější otázku: ,,Chci dál zůstat se svým partnerem? Stojí mi za to, abych dál pokračoval? Dokážu pro to udělat maximum?“

Pokud se oba shodnou, že chtějí dál ve vztahu setrvat a ,,napravit“ ho, ještě není nic ztraceno. Jestli ale jeden z partnerů pokračovat nechce, je konec! Nemá cenu se snažit a nutit do něčeho, co pro druhého není přirozené. Povedlo se vám partnera přece jen přemluvit? Jste výjimka a nebo vás bude podvádět dál.

Proč ke krizi došlo?

Rozhodli jste se, že to spolu ještě zkusíte? Pak se zamyslete nad tím, z jakého důvodu k nevěře došlo. Neházejte vinu jen na toho, který podváděl a každý sám si na papír sepište vlastní verzi toho, proč se to stalo.

Jste v pozici ublíženého partnera? Pak tedy, jak se chováte k partnerovi, jak s ním jednáte? Neponižujete ho? Je problém v sexu, komunikaci, nebo jde o staré křivdy?

Nevěrník by měl pojmenovat všechno to, co ho k podvádění vedlo. Co vám ve vztahu scházelo?

Promluvte si z očí do očí!

Manželství často trpí tím, že si po letech společného žití, nedokážou partneři sednout a promluvit si. Nyní ale nastává ta chvíle, kdy si navzájem řeknete to, co jste si sepsali jako příčiny nevěry.

Debata by měla probíhat v klidném duchu, vzájemně se neosočujte, neobviňujte, neskákejte si do řeči. Neprovokujte jeden druhého a i přesto, že máte chuť odejít, vydržte!

Seznam potřeb!

K tomu, aby k nevěře nedocházelo, musí dojít ve vašem společném žití, k nějaké změně! Sepište si nebo si otevřeně řekněte, co byste chtěli změnit, jaké máte připomínky, co dělat, aby byly obě dvě strany spokojené? V čem by měl být partner pozornější, co byste si přáli? Společně si vytvořte ,,seznam potřeb“ a snažte se je druhému naplňovat!

Nová pravidla!

Ze společného sezení by měli vzniknout nová pravidla a ta by se měla dodržovat! Zde jeden příklad:

  • Manžel si stěžuje, že když přijde z práce, je doma nepořádek a nemá teplou večeři.
  • Žena oponuje tím, že když vyzvedne jejich dvě děti, nestíhá po práci uklidit a uvařit, a proto navrhuje, že by děti mohl brát ze školky a školy manžel a ona by zatím měla čas na domácí práce.
  • Manžel souhlasí, je vše v pořádku.

Problém nastane tehdy, když manžel děti nevyzvedne, nebo i přesto, že je vyzvedne, doma je nepořádek a manželka si čte u televize časopis.

Jakmile tedy někdo poruší domluvená pravidla, může dojít k hádkám, rozepřím a po čase třeba k opakované nevěře.

Je důležité, abyste se s partnerem navzájem respektovali, na vztahu pracovali a dohody plnili.

Chce to čas!

Nemyslete si, že potom, co přijmete nová pravidla, bude vše dobré a zapomenuté. Podváděný většinou potřebuje nějakou dobu na to, aby zase začal druhému věřit. Vztah bez důvěry je totiž velice křehký, navíc postupem času může přijít další krize plná obviňování, výčitek a podezírání!

Co s tím? Udělejte za nevěrou konečně tlustou čáru a už se k ní nevracejte! Jen tak můžete pracovat na ,,novém“ vztahu.

Odpusťte si a začněte zase normálně žít!

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak napravit vztahy v rodině?

Jak napravit vztahy v rodině?

V životě jsou chvíle, kdy se dokážeme rozkmotřit i s nejlepším přítelem, matkou, nebo sestrou. Obvykle neshody trvají jen pár dnů či týdnů, ovšem někdy se stane, že kdysi blízcí lidé se na sebe, až dokonce života ani nepodívají, nemluví spolu nebo promluví, ale jen tím nejhorším možným tónem. Je to …

Jak se vyrovnat s nevěrou?

Jak se vyrovnat s nevěrou?

Máte pocit, že váš vztah nemůže nic ohrozit. Žijete celkem spokojený život a najednou rána. Dozvíte se o tom, že je vám partnerka či partner delší dobu nevěrný. A co teď? Začít znova od začátku, spálit mosty, anebo před tím zavřít oči? Jak se vyrovnat s nevěrou?


5 rad, jak zachránit vztah?

5 rad, jak zachránit vztah?

Máte dlouhodobější vztah a občas cítíte, že je na pokraji záhuby? Přitom svého partnera milujete, ale tak nějak vašemu vztahu došla šťáva. Co udělat pro to, aby to bylo zase jako na začátku? Jak zachránit skomírající vztah?

Hlíva ústřičná a její účinky

Hlíva ústřičná a její účinky

Možná jste si v obchodě všimli, že kromě žampionů můžete koupit i hlívu ústřičnou. Nikdy jste se neodvážili ji koupit? To byste měli rychle napravit, protože tato houba nejen dobře chutná, ale má i léčivé účinky.
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!