verze pro tisk

Jak napravit vztahy v rodině?

21. srpen 2014

V životě jsou chvíle, kdy se dokážeme rozkmotřit i s nejlepším přítelem, matkou, nebo sestrou. Obvykle neshody trvají jen pár dnů či týdnů, ovšem někdy se stane, že kdysi blízcí lidé se na sebe, až dokonce života ani nepodívají, nemluví spolu nebo promluví, ale jen tím nejhorším možným tónem. Je to ale nutné? Je možné s tím něco dělat? Jak napravit vztahy v rodině?

Reklama

Rodina je základ!

Rodina je základem společnosti. V rodině mají děti nalézat lásku, pocit bezpečí, jistoty. Mnoho rodičů nemá v dnešní uspěchané době na své děti čas, a tak v rodině často méně a méně komunikujeme.

Rodina ale nejsou jen rodiče a děti, ale i prarodiče a další širší příbuzenstvo. Někdy se s příbuznými mnoho nevídáme, i když třeba bydlí ve stejné obci, a tak máme potom problém s navázáním komunikace. Často pak dochází k tomu, že si různé řeči, postoje, názory a třeba i mimiku, vykládáme úplně jinak, než tomu je ve skutečnosti. A to jen díky tomu, že se s příbuznými zkrátka tak málo vidíme a neznáme je.

Největší boje mezi snachou a tchýní!

Nejvíce problémů ale vzniká tam, kde se setkává více generací najednou. Není výjimkou, že v dvougeneračním domě bydlí rodiče a syn s rodinou, ale díky vztahu tchýně – snacha, spolu rodiny nekomunikují. Prostředí, v kterém žijeme ale ovlivňuje naše jednání, mnohdy také chování našich děti. Nejen z tohoto důvodu bychom se měli starat o to, abychom všechny neshody a sváry odstranili a pokusili se rodinné vztahy napravit. Ale jak?

Je to vůbec možné?

Ano, srovnat vztahy v rodině možné je, ale za určitých předpokladů. Nejdříve je nutné, pokusit se s druhým člověkem promluvit. Má i on zájem na tom, aby se vaše vztahy daly do pořádku? Jestliže usmíření odmítá a nechce o celé věci slyšet, měli byste tomu dát čas, třeba si to nakonec rozmyslí, momentálně ale rozhodnutí respektujte. Bohužel s tím prozatím opravdu nic neuděláte.

Odstěhujte se!

Bydlíte pod jednou střechou s tchýní, matkou nebo jiným rodinným příslušníkem, který vám leze víc a víc na nervy? Hádky jsou na denním pořádku? Nemůžete se dohodnout ani na tom, jaký bude u vstupních dveří kobereček?

Děláte si naschvály, navíc všechny neshody přenášíte ještě na děti? Jestli je to jen trochu možné, odstěhujte se! Nebo si alespoň vybudujte vlastní vchod! Možná, že sdílíte-li společné prostory, jako kuchyň, nebo koupelnu, úplně postačí, když budete mít každý své. Dvě ženy se zkrátka u jedné plotny těžko snesou – to je stará pravda.

Nebojte se změny!

Neznamená to, že po radikální změně rodinné vztahy nadobro pohřbíte! Právě naopak! Mnoha snachám se po tomto rozhodnutí změnil docela život a alergie na tchýni je rázem pryč!

Důvod rozkolu mezi vámi!

Pokud docílíte toho, že to příbuzný celou věc řešit chce, jste na dobré cestě. Sedněte si a promluvte si upřímně a bez emocí. Nevyhýbejte se příčině problému mezi vámi, naopak, proberte to, co mezi vámi visí a pokuste se věc vyřešit.

Jsou  ale v životě věci, na kterých se nemusíte nikdy shodnout. Pokuste se domluvit pravidla, například taková, že o dané věci nebudete mluvit, donekonečna to jeden druhému nebude připomínat atd.

Udělejte za věcí tlustou čáru a jděte dál.

 

Pracujte na vztazích v rodině!

Myslíte, že, když si podáte ruce, je všechno zase dobré a dál se o to již nemusíte zajímat? To není tak úplně pravda. Jestliže chcete mít dobré vztahy v rodině neustále, musíte na nich pracovat.

A jak?

  • Navštěvujte se! Vždy ale buďte ohlášeni dopředu.
  • Zajímejte se o své příbuzné! Ptejte se, komunikujte!
  • Nevynechávejte společné oslavy!
  • Témata, na kterých se neshodnete, raději nechte ,,u ledu

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak napravit nevěru?

Jak napravit nevěru?

Nevěra je dnes nejčastější příčinou rozvodů a rozchodů. Mnoho manželských či partnerských dvojic ji dokáže překonat, jiní se ji naučí tolerovat, někdo zkrátka není schopen hodit za hlavu to velké zklamání a ztrátu důvěry. Jestliže vám ale stále není všechno úplně jedno a chcete o váš vztah bojovat,…

Jak se vyrovnat s nevěrou?

Jak se vyrovnat s nevěrou?

Máte pocit, že váš vztah nemůže nic ohrozit. Žijete celkem spokojený život a najednou rána. Dozvíte se o tom, že je vám partnerka či partner delší dobu nevěrný. A co teď? Začít znova od začátku, spálit mosty, anebo před tím zavřít oči? Jak se vyrovnat s nevěrou?


5 rad, jak zachránit vztah?

5 rad, jak zachránit vztah?

Máte dlouhodobější vztah a občas cítíte, že je na pokraji záhuby? Přitom svého partnera milujete, ale tak nějak vašemu vztahu došla šťáva. Co udělat pro to, aby to bylo zase jako na začátku? Jak zachránit skomírající vztah?

1O symptomů, jak se projevuje únavový syndrom

1O symptomů, jak se projevuje únavový syndrom

Každý z nás je občas unavený a v tu chvíli bývá naším jediným snem, padnou do postele a odpočinou si. Pokud ale únava trvá několik týdnů a nepomáhá ani spánek, mohlo by se jednat o únavový syndrom. Jak se tento syndrom projevuje? Jaké jsou jeho příznaky?
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!