verze pro tisk

Proč se slaví svátek svatého Valentýna

5. únor 2016

Svatý Valentýn, svátek všech zamilovaných, se u nás slaví již pár let. Připadá na 14. února a má své příznivce i velké odpůrce. Zamilovaní si dávají na znamení lásky různé dárky a přáníčka. Víte, kde má tento svátek svůj původ a proč se slaví?

Reklama

Legenda o svatém Valentýnovi

Podle legendy byl Valentýn křesťanským knězem ve starém Římě ve 3. století, v době kdy vládl císař Claudius II.

Tento císař svým vojákům zakázal ženit se, protože byl přesvědčen, že dobří vojáci jsou jedině svobodní muži, kteří jdou oddaně do války, namísto toho, aby byli doma se svými manželkami a dětmi.

Kněz Valentýn ale i přes císařův zákaz dál oddával zamilované páry. Když na to císař přišel, nechal Valentýna zatknout a 14. února popravit.

Valentýnské přání

Když byl Valentýn ve vězení, stihl se ještě zamilovat do dcery dozorce. Před popravou mu dovolili napsat jeden dopis, který věnoval právě dozorcově dceři a podepsal ho "od Tvého Valentýna". Podle legendy to bylo první valentýnské přání.

Římské Luprecalie - předchůdce Valentýna

Ještě před vznikem svátku svatého Valentýna se ve starém Římě se slavil svátek zamilovaných, kterému se říkalo Luprecalie. Svátek spočíval v tom, že mladé dívky házely do urny lístečky se svým jménem a mladí muži si poté z těchto lístečků losovali, která z dívek bude jejich milenkou na celý další rok.

Za papeže Gelasia I. se začal namísto Luprecalií uctívat svatý Valentýn jako patron všech zamilovaných.

Obnovení svátku ve 20. století

Na začátku 20. století přišel jeden americký krachující obchodník s přáníčky s nápadem obnovit svátek svatého Valentýna. Bylo to čistě z komerčních důvodů, protože chtěl prodat co nejvíce přání. Jeho nápad se rychle ujal a lidé si svátek natolik oblíbili, že se začal šířit dál po světě.

Oslavy Valentýna u nás

A tak se svátek zamilovaných dostal i do Evropy. U nás se objevil po roce 1989 a postupně se stal oblíbený zejména mezi mladými lidmi. Zamilovaní si dávají drobné dárky, květiny, chodí na romantické večeře, posílají si zamilovaná přání nebo smsky.

Tak jestli i vy chcete své milované osobě poslat valentýnskou sms, nechte se inspirovat těmi opravdu romantickými.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

10 opravdu romantických valentýnských sms přání

10 opravdu romantických valentýnských sms přání

Svátek svatého Valentýna se blíží a vy už jistě přemýšlíte nad tím, jak vyjádřit své drahé polovičce to, že ji máte rádi. Jestli nechcete utrácet za dárky a přáníčka, zkuste poslat alespoň valentýnskou smsku. A jakou? Nejlépe nějakou romantickou, v tomto článku najdete hned deset takových.

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.


Jak a proč začít s poledance?

Jak a proč začít s poledance?

Přemýšlíte o tom, že zkusíte nějaký nový druh pohybu a narazili jste na kurzy poledance? Nemůžete se rozhodnout, jestli to bude to pravé právě pro vás? Co od kurzů očekávat a proč vlastně začít?

Proč pít zelený čaj?

Proč pít zelený čaj?

Pití zeleného čaje je velmi oblíbené v Číně, Japonsku a Korei. Do západní Evropy se tento čaj dostal až dlouho po čaji černém, ale pro svoje účinky na lidský organismus je velice populární.




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!