verze pro tisk

Jak často hnojit trávník?

25. srpen 2014

Máte-li svoji zahrádku, jistě máte radost, pokud je váš trávník pěkně hustý a zelený. K tomu je potřeba o něj pečovat - ve velkém suchu ho pravidelně zalévat, ale hlavně nezapomínat na hnojení. Protože bez pravidelného přihnojování pěkný trávník mít nebudete. Jaké hnojivo můžete použít a jak často?

Reklama

Proč hnojit?

Abyste si vypěstovali hustý trávník, který bude mít krásně zelenou barvu, je třeba mu dodat dostatek živin hnojením. Trávník tak dostane základní živiny, které potřebuje pro správný růst. Hnojiva obsahují především dusík, draslík, fosfor, hořčík a vápník. Tyto prvky podporují správný růst a regeneraci, odolnost proti suchu i mrazu, růst kořenů i správný průběh fotosyntézy, díky které má tráva pěkně zelenou barvu. Pokud byste trávník nepohnojili, nebude mít dostatek živin a brzy byste měli místo trávy jen mech a plevel.

Hnojivo můžete použít buď organické nebo chemické.

Organické hnojivo

Nejznámějším organickým hnojivem je hnůj nebo kompost, ale dá se použít také tráva nebo listí. Někteří lidé mu dávají přednost pro svoji ekologičnost. Můžete použít vlastní hnojivo nebo ho koupíte v zahradnictví.

Organické hnojivo se na trávník používá zpravidla jednou ročně a to na podzim. Na trávník naneste rovnoměrnou vrstvu kompostu nebo hnoje a hráběmi ho urovnejte. Používáte-li hnůj od vlastních zvířat, je nutné ho nechat alespoň 6 měsíců odležet, abyste trávník nespálili.

Několikrát ročně můžete trávník pohnojit také čerstvě posekanou trávou. Při sekání trávy nepoužijete sběrný koš, ale trávu nechte volně ležet a ona se během pár dní rozloží. Je nutné trávu posekat včas, aby nebyla příliš dlouhá.

Chemické hnojivo

Další možností, jak hnojit trávník, je chemické hnojivo. Zde záleží na tom, z jakého důvodu chcete váš trávník hnojit. Podle toho můžete vybrat z hnojiva s dlouhodobým nebo krátkodobým účinkem.

Hnojení chemickými hnojivy je rychlé a jednoduché, ale při velkém dešti může dojít k odplavování hnojiva z trávníku. Zdravotní nezávadnost pro lidi i zvířata by měla pro trávníková hnojiva být samozřejmostí.

Nedoporučuje se hnojit, pokud je ranní rosa nebo velké sucho. Před použitím hnojiva trávník mírně zalijte. Podle velikosti trávníku si vypočtěte množství hnojiva, které je uvedené v návodu. Použijete-li hnojiva příliš, trávník spálíte.

Dlouhodobé hnojivo

Tento typ hnojiva se používá 2-3x ročně - na jaře po prvním nebo druhém sekání, v červenci a na konci září. Dlouhodobá hnojiva se prodávají ve formě granulí, které rovnoměrně rozhodíte na trávník. Živiny se uvolňují pozvolna, takže tráva může pěkně růst.

Krátkodobé hnojivo

Krátkodobá hnojiva bývají ve formě tekutého koncentrátu a mají velmi rychlý účinek, takže tráva začne po aplikaci hnojiva velmi rychle růst. Pokud byste používali jen tato hnojiva, museli byste jej aplikovat 7-15x za rok, ale jejich použití se doporučuje hlavně v případě poškozeného trávníku k jeho rychlé regeneraci.

Tak nezapomínejte na svůj trávník a uvidíte, že vám ho budou všichni závidět.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak často běhat?

Jak často běhat?

Běh nebo jogging je velmi oblíbený sport po celém světě. Jeho velkou výhodou je, že kromě dobré obuvi a vlastního odhodlání k němu nic víc nepotřebujete. A obliba tohoto sportu roste i u nás. Pokud se i vy rozhodnete běh také vyzkoušet, jistě se budete ptát jak často běhat, aby byl běh zdraví prospě…

Jak často odčervovat psa?

Jak často odčervovat psa?

Jestli máte doma psa, jistě s ním chodíte k veterináři na pravidelné očkování. Mezi základní péči o psa patří také pravidelné odčervení, které má psa chránit proti parazitům. Víte, jak často psa odčervovat a jaké prostředky k tomu můžete využít?


Jak často doma cvičit?

Jak často doma cvičit?

Patříte mezi lidi, kteří neradi cvičí mezi cizími lidmi a v posilovně nebo na hodině zumby se necítíte zrovna ve své kůži? Pak můžete v klidu a soukromí cvičit také doma. Možností domácího cvičení je spousta, stačí si jen vytvořit plán. A proto se možná ptáte, jak často doma cvičit?

Jak často kojit novorozence?

Jak často kojit novorozence?

Doba, kdy matky dostaly přísný pokyn kojit přesně po třech hodinách a ani o minutu dříve, či déle, je ta tam. Nyní se ke kojení přistupuje s novým pohledem a je na každé matce i dítěti, jak vyladí své soužití. Pro prvorodičku může být celý ten kolotoč kolem péče o dítě, domácnosti a kojení velmi vyč…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!