verze pro tisk

Jak pěstovat křen?

21. srpen 2014

Každý z nás si občas zahřeší v jídle a pak se nám dostane na talíř taková pochoutka jako je vepřové koleno nebo ovar. A k němu neodmyslitelně patří nastrouhaný křen, který dodá této pochoutce ten správný říz. A úplně nejlepší je čerstvý křen, který si můžete vypěstovat i vy sami. Jak na to?

Reklama

Křen selský

Křen selský je velmi odolná rostlina, která pochází z jihovýchodní Evropy. Má válcovitý kořen, silný asi 2 centimetry, s bílou dužinou, která má jemně štiplavou chuť. Podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Křen obsahuje především vitamín C a také minerály jako je draslík, sodík, hořčík, železo a vápník. V kuchyni se používá jako příloha k ovaru, uzenému jazyku, uzeninám, ale také na přípravu křenové omáčky nebo různých krémů se šlehačkou. Používá se také k zavařování okurek, aby se prodloužila jejich životnost.

Kořenový systém křenu

Křen má bohatě rozvětvený kořenový systém, který má velmi vysokou regenerační schopnost. Kořen se stále rozrůstá a vytváří nové a nové kořínky. Množí se pomocí kořenových řízků. Aby jste mohli sklízet pěkné silné kořeny, je nutné v průběhu roku zasahovat do vývoje kořenového systému a zabránit vývoji vedlejších kořínků.

Stanoviště

Pro pěstování křenu je nejlepší slunné místo nebo polostín. Křenu vyhovuje lehká písčitohlinitá půda s dostatkem živin, nejlépe dostatečně pohnojená.

Způsoby pěstování

Vypěstovat křen, takový jako koupíte v obchodě, není úplně jednoduché. Je třeba se mu během roku věnovat - správně zasahovat do kořenového systému a také odstraňovat květenství, které rostlinu vysiluje. Pěstování křenu má v Čechách dlouhou tradici. Můžete si vybrat z víceletého nebo jednoletého způsobu pěstování.

Víceletý způsob pěstování

Při víceletém způsobu pěstování vám bude jedna rostlina poskytovat chutné kořeny až deset let.

Pro výsadbu se používají kořenové řízky bez vegetačního vrcholu asi 2 cm silné a 10 cm dlouhé. Na podzim nebo na jaře vysaďte řízky do brázdy hluboké asi 15 cm ve vzdálenosti 60 cm od sebe. Dejte pozor na správnou orientaci řízků - sázejte tak, aby vrchní část směřovala nahoru. Kořenové řízky zahrňte a záhon urovnejte.

Když vyraší první výhony, je třeba provést jednocení křenu. Motyčkou odhrňte zeminu až k vysazenému řízku a odkopněte motyčkou skoro všechny tenké a přebytečné kořeny. Ponechte 1-2 výhony. Pozor dejte, abyste neponičili kořínky na spodním konci řízku. Poté půdu opět přihrňte. Tento postup je třeba v létě ještě jednou zopakovat.

Na podzim, když listy křenu zhnědnou, můžete křen sklízet. Kořen opět odhrňte a odkopněte zesílený výhon, mateční kořen ponechte na místě a opět ho řádně přihrňte. Záhon s křenem je vhodné pěkně pohnojit čerstvým kompostem.

Příští rok postupujte stejně a na podzim budete moci zase sklízet.

Jednoletý způsob pěstování

Jde o novější způsob pěstování, kdy musíte křen znovu sázet každý rok.

Pro výsadbu se používají boční kořeny konzumních kořenů, které by měly být silné jen 0,5-1cm a dlouhé asi 20cm. Z kořenů je třeba odstranit tenké kořínky tak, že kořínky setřete hadříkem. Takto připravené kořeny v březnu vysaďte do mělčích brázd. Sázejí se šikmo asi pod úhlem 40 stupňů, tak aby vrchní část byla těsně pod povrchem.

Co nejpozději na podzim můžete křen sklízet. Vykopejte celé rostliny i se všemi kořínky, které by mohly záhon v budoucnu zaplevelit. Silný kořen použijte ke spotřebě, ale ty tenčí postranní si uschovejte k výsadbě na příští rok.

Uchovávání křenu

Pokud si vypěstujete pěkný křen, je třeba ho po sklizni uchovat tak, aby si zachoval ten správný říz. Můžete ho nastrouhat a sterilovat ve sladkokyselém nálevu nebo ho uchovávat celý v ledničce. Nedávejte ho ale do mrazíku, protože by ztratil svoje aroma.

Pak jen stačí kdykoliv si pro křen sáhnout a přidat ho k jídlu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.43 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem, ale také v květináčích v bytě, který vám příjemně provoní.

6 rad, jak pěstovat amarylis

6 rad, jak pěstovat amarylis

Amarylis, neboli hvězdník, je krásně kvetoucí rostlina, která zdobí nejednu domácnost. Jestli i vy chcete tuto překrásnou rostlinu pěstovat, pojďte se podívat na následujících 6 rad, které vám pomohou vypěstovat a udržet zdravou a pěkně kvetoucí rostlinu. Jak pěstovat amarylis?


Jak pěstovat cuketu?

Jak pěstovat cuketu?

Cuketa je dnes nejpěstovanějším typem tykve. Mladé cukety jsou výborné k vaření, pečení, ale můžete ji použít i za syrova do zeleninových salátů. Popularita této zeleniny stále stoupá a to nejen proto, že je výborná na grilu, ale obsahuje spoustu důležitých látek pro naše tělo a mj.: pomáhá prý při…

Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Orchideje jistě patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám, které můžete doma pěstovat. Spousta lidí si myslí, že je jejich pěstování složité a že doma nikdy nebudou mít krásně kvetoucí rostlinu. Orchidej přitom není nijak náročná a při dodržení několika pravidel, není péče o tuto rostlinu vůbec slož…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!