verze pro tisk

Jak zazimovat muškáty?

27. září 2014

Muškáty čili pelargonie jsou během léta ozdobou mnoha oken a balkónů. Jak přijde konec léta, je třeba muškáty uklidit a zazimovat. Nesnesou totiž ranní mrazíky, které by je mohly nenávratně poškodit. Jak správně zazimovat tyto rostliny, aby vám příští rok zase krásně rostly a kvetly? Stačí se řídit následujícími radami.

Reklama

Příprava rostlin na zimu

Na konci léta, tj. od poloviny do konce září, je třeba začít muškáty připravovat na zimu. Odstraňte všechny staré a suché listy a všechny květy a rostliny seřízněte asi na třetinu jejich velikosti. Základní větvení zachovejte. Během září začněte pomalu omezovat zálivku a rostliny rozhodně nepřihnojujte. Zazimujte pouze zdravé a silné rostliny.

Kam muškáty na zimu uskladnit?

Základem pro správné přezimování muškátů je vhodné úmístění. Muškáty potřebují i přes zimu denní světlo. Místo by mělo být suché, světlé, bez průvanu a se stálou teplotou kolem 5-10°C. Pokud pro muškáty takové místo nemáte, raději je na podzim zlikvidujte a pořiďte si na jaře nové.

Květiny můžete také umístit za okno, například v chladnější chodbě.

Muškáty nikdy nepřenášejte z venku přímo do přetopeného bytu, aby neutrpěly teplotní šok. Je třeba jim dopřát čas na postupnou adaptaci.

Zálivka přes zimu

Přes zimu muškáty zalévejte jen asi jedenkrát za měsíc. Substrát by neměl úplně vyschnout, ale moc vody škodí. Jinak se začne na rostlinách tvořit plíseň a začnou uhnívat.

Zazimování v truhlíkách

Nejjednodušším způsobem zazimování je muškáty přenést na vhodné místo přímo v nádobách, ve kterých je pěstujete. A na jaře tyto rostliny můžete rovnou vynést na své místo ven. Aby květiny bohatě kvetly, je nutné je ale každé 2 roky přesadit do nového substrátu. To platí zejména pro velkokvěté muškáty.

Zazimování v rašelině

Někteří pěstitelé dávají přednost druhé možnosti jak muškáty zazimovat.

Rostliny opatrně vyndejte z květináče, odstraňte z kořenů hlínu a kořeny nechejte proschnout. Příliš dlouhé kořeny můžete opatrně zkrátit nůžkami. Poté rostliny naskládejte zpět do truhlíku nebo do bedýnky a kořeny zasypte rašelinou a pískem. Ke kořenům by nemělo jít světlo. Takto nachystané muškáty uložte na připravené místo. Rašelinu jen mírně zalévejte.

Na jaře rostliny zasaďte, zalijte a přihnojte a uvidíte jak krásně pokvetou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak pěstovat levanduli?

Jak pěstovat levanduli?

„Ty jsi má, levandulová…. „ zní v jedné známé písni. Tato fialová bylina nás okouzlí nejen svým úžasným aroma, ale především svojí nevšední krásou a širokým využitím jak v lékařství, kosmetice, tak i v domácnosti. Takové voňavé relaxační koupeli, či provoněnému prádlu v prádelníku se vyrovná máloco.

Jak pěstovat jahody na balkoně?

Jak pěstovat jahody na balkoně?

Mít vlastní zahrádku je snem každého milovníka přírody, voňavých květin, čerstvého ovoce a zeleniny. Patříme-li mezi šťastlivce, kterým se sen o kusu přírody u domu stal skutečností, můžeme si gratulovat. V opačném případě nevěšme hlavu, vždyť trochu té zeleně si můžeme vypěstovat i na balkoně. Pěst…




Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!