verze pro tisk

Kdy a jak správně sázet brambory?

29. květen 2015

Brambory patří k oblíbeným přílohám. I když je koupíte v téměř každém obchodě, není nad ty doma vypěstované a čerstvě vykopané. Tak jestli máte tu možnost, zkuste si vypěstovat svoje vlastní brambory. A jak na to?

Reklama

Sadbové brambory

Abyste mohli brambory pěstovat, musíte si nejprve pořídit sadbu - sadbové brambory. Obyčejné brambory z obchodu s potravinami jsou ošetřeny přípravky proti klíčení, takže by z nich nic nebylo.

Na výběr máte z velkého množství druhů brambor a záleží jen na vás, které vyberete.

Jaké vybrat stanoviště?

Brambory potřebují slunné stanoviště a půdu bohatou na živiny.

Nikdy nepěstujte brambory na stejném místě jako předchozí rok. Stanoviště je třeba měnit, jinak hrozí výskyt mandelinek, háďátek a hniloby. Na stejné místo můžete bramobry zasadit až za 4 roky.

Jak připravit záhon?

Protože brambory potřebují kyprou půdu, je nutné záhon pořádně zrýt a to už na podzim a poté ještě jednou na jaře před výsadbou.

Hnojení brambor

Brambory jsou velmi náročné na živiny. Záhon je tedy nutné řádně prohnojit. Můžete použít čerstvý hnůj nebo kompost, ale také umělé hnojivo s dostatkem hořčíku. Hnůj či kompost použijte na záhon již na podzim, umělá hnojiva až před sadbou přímo do přichystaných brázd.

Kdy sázet brambory?

Doba, kdy se brambory sází, se řídí především počasím. Je třeba, aby odezněly ranní mrazíky a teplota neklesala pod nulu. To nastává většinou ke konci dubna nebo začátkem května.

Bramobry můžete samozřejmě zasadit i později, ale také úroda bude později.

Po odeznění mrazíků se sází také další zelenina, tak se podívejte jakou zeleninu sázet v květnu.

Jak naklíčit brambory?

Před tím, než vsadíte brambory do záhonu, se nechávají naklíčit.

Připravte si dřevěnou bedýnku nebo přepravku a vyrovnejte do ní jednu vrstvu sadbových brambor. Tu zasypte tenkou vrstvou zeminy tak, aby brambory byly stále vidět a umístěte je na světlé místo s teplotou mezi 10-18°C.

Asi za 4 týdny by měly být brambory naklíčené a připravené k sázení.

Jak sadit brambory?

Brambory se sází do mělkých brázd, které jsou od sebe vzdáleny asi 75cm. V jedné brázdě by měly být brambory od sebe asi 30cm daleko, ranné brambory můžete dát o kousek blíž k sobě.

Naklíčené brambory opatrně sázejte do mělkých důlků a zahrňte je zeminou, aby nakonec byly asi 5-8 cm hluboko.

Před sázením ranných brambor je vhodné záhon na týden dopředu přikrýt folií nebo netkanou textilií, aby se půda dostatečně prohřála.

Brambory lze pěstovat také na černé folii, kdy se sázejí do vyřezaných křížů ve folii vzdálených od sebe 30-40cm. Výhodou této metody je dřívější sklizeň a také není nutné odstraňovat plevel a přihrnovat zeminu.

Jak pěstovat brambory?

V průběhu vegetace je třeba záhon s bramborami alespoň 2x okopat, vyplet plevel a přihrnout zeminu. Okopávejte opatrně, abyste nepoškodili kořeny. Jakmile začnou brambory kvést, již dále neokopávejte a do záhonu nezasahujte.

Pokud je málo vláhy, je třeba brambory pravidelně zalévat.

Jak sklízet a uskladňovat brambory?

Když začne žloutnout nať, přichází čas sklizně. Nejprve odstraňte všechnu nať a za 14 dní můžete začít brambory vykopávat. Vyčkejte na sucho s teplotami nad 12°C. Brambory vykopávejte opatrně, abyste je nepoškodili.

Jak brambory dále uskladnit si přečtěte ve článku Jak skladovat brambory.

Jestli vás zahradničení baví, mohlo by vás také zajímat jak sázet fazole nebo kdy sázet česnek.

Tak ať se vaší zahrádce daří a úroda je zdravá a bohatá.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.22 hvězdiček / Hodnoceno: 86x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak skladovat brambory?

Jak skladovat brambory?

Bramboráky, zapečené francouzské brambory, hranolky a další a další bramborové pokrmy jsou u nás velmi oblíbené. A není se čemu divit, brambory jsou levnou surovinou, že které se dá vykouzlit vždy něco jiného. Máte k dispozici brambory vypěstované doma nebo plánujete koupit brambory do zásoby? Dobrý…

Jak a kdy sázet česnek?

Jak a kdy sázet česnek?

Také už vás nebaví kupovat česnek v obchodech, protože ve finále jeho chuť nestojí za nic? Okolo sebe nemáte žádného pěstitele, který by vám ho mohl dodávat? Pak se pusťte do pěstování česneku sami. Není to žádná věda. Jak tedy na sázení česneku?


Jak a kdy sázet fazole?

Jak a kdy sázet fazole?

Fazole jsou oblíbené jako příloha i jako samostatné jídlo. Jsou lehce stravitelné, chutné a obsahují spoustu vitamínů. Jejich pěstování není nijak složité, takže si je můžete vypěstovat i vy sami. Jak a kdy se sází fazole?

Jak a kdy sázet červenou řepu?

Jak a kdy sázet červenou řepu?

Této sytě červené zelenině s bohatou nasládlou zemitou vůní, neholduje úplně každý. Jedná se ale o zeleninu velice výživnou, bohatou na kyselinu listovou, draslík, obsahuje vlákninu a látky, jako jsou antokyany a saponiny, které v trávicím traktu vážou cholesterol a snižují tak riziko srdečních chor…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!