verze pro tisk

Návod, jak postavit dřevěný plot na zahradě

29. březen 2015

Když chcete mít na své zahrádce soukromí, postavte si kolem plot, který vytvoří pomyslný ochranný štít před zraky kolemjdoucích. Může to být plot dřevěný, který zvládnete postavit s trochou zručnosti a trpělivosti i sami. A jak ho postavit?

Reklama

Nakreslete si plánek

Nejprve je potřeba nakreslit si plánek. Rozměřit a rozvrhnout všechny rozměry, naplánovat, jak bude plot vypadat, kde bude branka, jak daleko od sebe budou sloupky, atd.

Plánování je velmi důležité, jen tak budete moci nakoupit dostatek materiálu a vše připravit. Čím důkladnější bude vaše příprava a plánování, tím rychleji od ruky vám půjde samotná stavba.

Nakupte materiál

Materiál pro stavbu plotu nakoupíte v hobby marketu.

Dřevo

Budete potřebovat dřevěný materiál - plaňky, dřevěné latě. Nejčastěji se používá smrkové dřevo. Plotovky, nebo taky plaňky, můžete zakoupit s různým zakončením (oblé, do špičky, seříznuté našikmo, atd.). Snažte se vybírat tak, aby byly rovné a pokud možno bez suků.

Sloupky

Podle typu sloupků, které budete používat, budete potřebovat materiál na sloupky - dřevěné nebo ocelové sloupky, ocelové patky do betonu, beton, atd. Vždy ale počítejte s tím, že 1/4 sloupku bude v zemi, proto musíte koupit sloupky dostatečně dlouhé.

Spojovací materiál

Pozornost věnujte spojovacímu a kotvícímu materiálu, který by měl být nejlépe pozinkovaný, aby odolával korozi.

Potřebné nářadí

Připravte si také potřebné nářadí - lopatu, rýč, kolečko, kladivo, šroubovák, vrtačku, pilu, vodováhu, zednickou lžíci, metr, provázek, svorky na upnutí dřeva, atd.

Přípravné práce

Nejprve si připravte a zkraťte plotovky na požadovanou délku, nachystejte sloupky a vodorovné latě na délku jednolitvých polí plotu. Vše pečlivě natřete. Připravte také terén v místě, kde bude plot stát. Vysekejte trávu a případné křoviny, srovnejte nerovnosti, atd.

Vhodně zvolený nátěr je velmi důležitý, protože bude chránit plot před povětrnostními vlivy. O tom, jak správně natřít dřevěný plot, se dočtete na našem druhém webu JakOpravit.cz.

Začněte sloupky

Máte-li nachystáno, můžete přejít k usazení sloupků. Záleží na tom, zda jste se rozhodli pro sloupky dřevěné nebo ocelové a na tom, jakým způsobem je budete usazovat.

Patky do země

Můžete nakoupit pozinkované patky, které se zabetonují do země a do nich se poté zasadí a upevní dřevěný sloupek. Výhodou je, že dřevo není v kontaktu se zemí a proto nebude od země uhnívat.

Existují také základové patky, které jen natlučete přímo do země a sloupek poté k patce přišroubujete.

Sloupky zabetonované do země

Pokud máte ocelové sloupky, je třeba je zabetonovat do země tak, aby jejich 1/4 byla v zemi. Vyhloubíte odpovídající díru, do ní nasypete štěrkovou drenáž, umístíte sloupek a zalijete ho betonem.

Ať už sloupky upevňujete jakýmkoliv způsobem, dejte pozor, aby byly pěkně svisle a měly správnou výšku.

Dřevěné sloupky přímo do země

Pokud zasadíte dřevěné sloupky přímo do země, začnou brzy hnít a to i v případě, že je máte natřené. Takovýmto způsobem můžete upevnit sloupky v případě provizorního plotu, který nemá sloužit více jak 3-5 let.

Připevněte vodorovné latě

K usazeným sloupkům připevněte vodorovné hranoly, které ponesou plotovky. Ty připevněte pomocí plotových držáků, které přišroubujete ke sloupkům. Dejte pozor, aby byly latě vodorovně a v odpovídající výšce.

Přitlučte plotovky

K vodorovným latím připevněte pomocí vrutů nebo hřebíků plaňky (plotovky).

Šablona pro mezery

Aby byly od sebe ve stejné vzdálenosti, vytvořte si šablonu, která vám usnadní práci. Tu vytvoříte z rovné latě, kterou upravíte na šířku mezery mezi plaňkami. Poté stačí k již připevněné plaňce přiložit šablonu a k ní přisadit novou plaňku a přišroubovat ji.

Dejte pozor, aby byli všechny plaňky ve správné výšce. K tomu vám pomůže provázek přivázaný mezi sloupky, který správnou výšku vymezí. Nezapomeňte pomocí vodováhy zkontrolovat, zda jsou plaňky svislé a nikam nepadají.

Závěrečné práce

Nakonec osaďte branku, plot zkontrolujte a opravte případné nedostatky a máte hotovo.

Když budete v budoucnu o plot i dál pečovat, bude vám dlouho sloužit a navíc budete mít dobrý pocit z toho, že jste ho zvládli postavit vlastníma rukama.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 2.4 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

8 tipů, jak si poradit se slimáky na zahradě

8 tipů, jak si poradit se slimáky na zahradě

Během jarních měsíců se začnou na zahradě objevovat první slimáci. Jejich počty neustále rostou a pokud nechcete, aby vám spořádali celou zahrádku a hlavně vaši drahocennou úrodu na záhoně, pusťte se s těmito ohavnými tvorečky do boje. Přinášíme vám 8 tipů, jak si se slimáky poradit.

Jak si najít informace o bydlení a zahradě

Jak si najít informace o bydlení a zahradě

Pohodové bydlení a krásně upravená zahrada jsou bezesporu velkým lákadlem pro všechny. Mnohým z nás se ale o všem pouze zdá, jelikož nemáte jednak dostatek finančních prostředků na vlastní bydlení a jednak také dostatečné množství invence k tomu, abychom si vše udělali podle svých představ.


Jak si postavit krb?

Jak si postavit krb?

Pohled na plápolající oheň v krbu dokáže zpříjemnit nejeden sychravý večer. Jestli krb ještě nemáte a rádi byste ho měli, pak se podívejte jak si krb postavit. Není to úplně jednoduché a chce to jisté zkušenosti. Vždyť krb tvoří dominantu ve vašem bytě, tak by podle toho také měl vypadat. A jak na t…

Jak si postavit bazén?

Jak si postavit bazén?

Když teploty stoupají ke třicítkám, spousta lidí zatouží po svém vlastním bazénu. Pokud máte zahradu, můžete si toto přání splnit. Někomu stačí obyčejný nadzemní bazén, který na konci léta uklidíte, jiný zatouží po velkém bazénu zapuštěném do země. Jak si takový bazén postavit?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

plot

středa, 21. listopad 2018
00:08

Dřevěný plot vypadá sice moc krásně, ale pochybuju o jeho zabezpečnovacích schopnostech. Proto jsem raději při montáží plotu sáhl po klasickém pletivu od http://www.amstor.cz/pletivo , které potencionální zloděj jen tak nepřekoná.


Napsal: plot [Odpovědět]

Ruda

středa, 24. duben 2019
23:12

Pořádný plot je podle mě jako zabezpečení pozemku základ. Ale jenom plot v dnešní době bohužel nestačí. Mně osobně se třeba jako zabezpečení zahrady dost osvědčily fotopasti. Dokonce se mi díky nim jednou podařilo chytit zloděje přímo při činu.


Napsal: Ruda [Odpovědět]

Reece

čtvrtek, 16. květen 2019
06:01

If some one desires to be updated with hottest technologies therefore he must be go to see this web
site and be up to date all the time.


Napsal: Reece [Odpovědět]

Tomas

pondělí, 3. červen 2019
20:17

Já mám teď zahradu obehnanou právě dřevěným plotem, který před x lety stavěl ještě můj táta. Bohužel už neslouží tak dobře, jako dříve. Třeba sousedův pes se pod ním často podhrabává a co je nejhorší, je přes něj vidět. Vidím to tedy tak, že jej asi letos nahradím nějakým modernějším pletivovým plotem, na který přidělám takovou tu stínící síť. Jeden můj známý to tak má a v jeho případě to funguje výborně, protože mu na zahradu prakticky vůbec není vidět.


Napsal: Tomas [Odpovědět]

Alberta

čtvrtek, 26. září 2019
01:43

Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog.
Any feedback would be greatly appreciated.


Irving

středa, 20. listopad 2019
16:58

I think the admin of this web site is in fact working
hard in support of his web page, because here every
material is quality based information.


Veronique

pondělí, 16. prosinec 2019
08:47

I every time used to study piece of writing in news papers but now as I am
a user of internet therefore from now I am using net
for posts, thanks to web.


Rueben

neděle, 29. prosinec 2019
05:37

I am sure this piece of writing has touched all the internet visitors, its really really good piece of writing on building up new
blog.


Thelma

úterý, 7. leden 2020
05:47

Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog.
Any suggestions would be greatly appreciated.