1O symptomů, jak se projevuje únavový syndrom
13. leden 2015Každý z nás je občas unavený a v tu chvíli bývá naším jediným snem, padnou do postele a odpočinou si. Pokud ale únava trvá několik týdnů a nepomáhá ani spánek, mohlo by se jednat o únavový syndrom. Jak se tento syndrom projevuje? Jaké jsou jeho příznaky?
ReklamaChronický únavový syndrom
Únavový syndrom je chronické onemocnění, které nejčastěji postihuje ženy v produktivním věku. Vyznačuje se dlouhodobým pocitem únavy a vyčerpanosti organismu.
Příčina tohoto stavu není doposud úplně známá, odborníci se ale domnívají, že nemoc může způsobit akutní infekce, deprese, dědičnost a nedostatečně fungující imunitní systém. I přesto, že příčinou není pouze jeden virus, mnoho pacientů s únavovým syndromem již dříve prodělalo onemocnění podobné chřipce, které příznaky tohoto syndromu vyvolalo.
Jaké jsou symptomy nemoci?
Podobné příznaky jako chronický únavový syndrom má řada onemocnění, proto by měl váš ošetřující lékař vyloučit jiné choroby a příčiny vaší únavy, například chudokrevnost, cukrovku nebo infekci.
Nejčastějšími příznaky je:
- dlouhodobá únava v řádu měsíců
- často trvale zvýšená teplota (do 38° C)
- vyčerpání a slabost může doprovázet bolest hlavy, svalů, zad a kloubů
- naprostá ztráta výdrže, pokles výkonnosti
- pocit bolesti a škrábání v krku (zánět hltanu)
- zvětšené a citlivé mízní uzliny na krku v podpaží
- poruchy spánku
- poruchy vidění, potíže se zrakem
- bolest břicha, nadýmání, průjem, zácpa
10. psychické problémy – deprese, poruchy paměti, pocit vnitřního neklidu, napětí, podrážděnosti, panických poruch
Jak se léčit?
Nejdůležitější je ujasnit si to, zda některé problémy nemohou pramenit z životního stylu. Nepijete před spánkem mnoho kofeinových nápojů? Trápí vás dlouhodobě nepříjemná atmosféra v zaměstnání, nebo je tu jiný problém, co vás ,,žere“?
Přibližně polovina nemocných se uzdraví sama a to bez jakékoliv léčby. Ti ostatní musí podstoupit některá vyšetření. Jestliže v těle probíhá zánět, je zaléčen antibiotiky, bolest je tlumena analgetiky. Proti únavě mohou také pomoci léky, které zvyšují energii.
S nemocným je prodiskutován dosavadní život, události, které ho ovlivnily, životní mezníky, konflikty a podobně. Někdy je vhodná individuální psychoterapie, meditace, ale třeba i hypnóza. U nemocného tak dojde k uvolnění, relaxování a leckdy i ke zvýšenému sebevědomí. Někteří nemocní však potřebují i přesto léky na spaní nebo antidepresiva.
Pár rad na závěr, jak nemoci předcházet!
- Dbejte na vhodný harmonogram spánku a pracovních činností
- Najděte si čas na svého koníčka
- Pravidelně relaxujte a sportujte!
- Věnujte se své rodině!
- Polevte v pracovním životě
- Pěstujte zdravou sebedůvěru!
- Udržujte dobré přátelské a rodinné vztahy
Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Stanislava Štěpánová
Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!