verze pro tisk

1O symptomů, jak se projevuje únavový syndrom

13. leden 2015

Každý z nás je občas unavený a v tu chvíli bývá naším jediným snem, padnou do postele a odpočinou si. Pokud ale únava trvá několik týdnů a nepomáhá ani spánek, mohlo by se jednat o únavový syndrom.  Jak se tento syndrom projevuje? Jaké jsou jeho příznaky?

Reklama

Chronický únavový syndrom

Únavový syndrom je chronické onemocnění, které nejčastěji postihuje ženy v produktivním věku. Vyznačuje se dlouhodobým pocitem únavy a vyčerpanosti organismu.

Příčina tohoto stavu není doposud úplně známá, odborníci se ale domnívají, že nemoc může způsobit akutní infekce, deprese, dědičnost a nedostatečně fungující imunitní systém. I přesto, že příčinou není pouze jeden virus, mnoho pacientů s únavovým syndromem již dříve prodělalo onemocnění podobné chřipce, které příznaky tohoto syndromu vyvolalo.

Jaké jsou symptomy nemoci?

Podobné příznaky jako chronický únavový syndrom má řada onemocnění, proto by měl váš ošetřující lékař vyloučit jiné choroby a příčiny vaší únavy, například chudokrevnost, cukrovku nebo infekci.

Nejčastějšími příznaky je:

 1. dlouhodobá únava v řádu měsíců
 2. často trvale zvýšená teplota (do 38° C)
 3. vyčerpání a slabost může doprovázet bolest hlavy, svalů, zad a kloubů
 4. naprostá ztráta výdrže, pokles výkonnosti
 5. pocit bolesti a škrábání v krku (zánět hltanu)
 6. zvětšené a citlivé mízní uzliny na krku v podpaží
 7. poruchy spánku
 8. poruchy vidění, potíže se zrakem
 9. bolest břicha, nadýmání, průjem, zácpa

10.  psychické problémy – deprese, poruchy paměti, pocit vnitřního neklidu, napětí, podrážděnosti, panických poruch

Jak se léčit?

Nejdůležitější je ujasnit si to, zda některé problémy nemohou pramenit z  životního stylu. Nepijete před spánkem mnoho kofeinových nápojů? Trápí vás dlouhodobě nepříjemná atmosféra v zaměstnání, nebo je tu jiný problém, co vás ,,žere“?

Přibližně polovina nemocných se uzdraví sama a to bez jakékoliv léčby. Ti ostatní musí podstoupit některá vyšetření. Jestliže v těle probíhá zánět, je zaléčen antibiotiky, bolest je tlumena analgetiky. Proti únavě mohou také pomoci léky, které zvyšují energii.

S nemocným je prodiskutován dosavadní život, události, které ho ovlivnily, životní mezníky, konflikty a podobně. Někdy je vhodná individuální psychoterapie, meditace, ale třeba i hypnóza. U nemocného tak dojde k uvolnění, relaxování a leckdy i ke zvýšenému sebevědomí. Někteří nemocní však potřebují i přesto léky na spaní nebo antidepresiva.

Pár rad na závěr, jak nemoci předcházet!

 • Dbejte na vhodný harmonogram spánku a pracovních činností
 • Najděte si čas na svého koníčka
 • Pravidelně relaxujte a sportujte!
 • Věnujte se své rodině!
 • Polevte v pracovním životě
 • Pěstujte zdravou sebedůvěru!
 • Udržujte dobré přátelské a rodinné vztahy

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Stanislava Štěpánová

Autor: Stanislava Štěpánová

Autorka žije v malém městě na Vysočině. Po vystudování sociální školy setrvala v oboru a několik let se věnovala práci se seniory a rodinami v nouzi. Nyní pečuje o čtyři děti, miluje přírodu, zpěv a hraje ochotnické divadlo. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Alergie na ovoce - příznaky a jak na ně?

Alergie na ovoce - příznaky a jak na ně?

V posledních letech stále přibývá různých alergií - na pyly, zvířecí srst, chemikálie nebo na různé potraviny. Mezi potravinové alergie patří i alergie na ovoce. Jaké jsou její příznaky a jak se s ní vypořádat?

Potravinové alergie, jak je odhalit?

Potravinové alergie, jak je odhalit?

Stále více lidí trápí různé alergie a to i ty potravinové. Jestli i vy máte podezření, že jste na nějakou potravinu alergičtí, máte několik možností jak si své podezření potvrdit. Co je potravinová alergie, jak se projevuje a jak ji odhalit?


Alergie na pyly - jaké potraviny také mohou vadit?

Alergie na pyly - jaké potraviny také mohou vadit?

Máte alergii na pyl? Pak si dávejte pozor, jaké potraviny jíte. Až 50% pylových alergiků trápí zároveň alergie na některé druhy potravin. Jaké potraviny vám při pylové alergii mohou vadit a čím je to způsobeno?

Jak vyléčit tenisový loket?

Jak vyléčit tenisový loket?

Onemocnění lokte, které je známé pod názvem tenisový loket, dokáže pěkně potrápit. Tenisový loket se mu říká, protože vzniká při jednostranném zatěžování ruky a často se s ním setkáváme u tenistů. Projevuje se nepříjemnou bolestí, které se budete chtít rychle zbavit. To ale nebývá zdaleka tak jednod…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!