verze pro tisk

Alergie na břízu - projevy a jak je zmírnit

21. květen 2014

Každé jaro, od března do května, vám teče z nosu, kýcháte jako o závod a pálí vás oči. Pak s velkou pravděpodobností máte alergii na pyl břízy. Jaké jsou projevy této alergie a jak je zmírnit? Pojďme se na to podívat.

Reklama

Alergie na břízu - pylová alergie

Alergie na pylová zrna břízy patří mezi nejčastější pylové alergie. Objevuje se v období kvetení bříz, tj. od března do května.

Alergie je onemocnění, kdy organismus přehnaně reaguje na styk s alergenem, v tomto případě s pylem z břízy. Lidí s alergií každý rok přibývá a tak se vždy na jaře plní ordinace alergologů.

Bříza produkuje veliké množství pylu, který je roznášen větrem do velkých vzdáleností. Pro vznik alergie je důležitá koncentrace pylových zrn ve vzduchu. K propuknutí alergie stačí 10-20 pylových zrn v metru krychlovém vzduchu. Alergie dokáže postiženému člověku pěkně znepříjemnit život, pylu je navíc nemožné se vyhnout.

Pokud se s alergií léčíte, nejde jen o odstranění nepříjemných projevů alergie, ale postupným podáváním protizánětlivých léků nebo vakcinací jde o prevenci vzniku alergie. Během vakcinace vám je do těla vpraveno určité množství alergenu a postupným zvyšováním jeho dávky si tělo na alergen zvyká a postupně ho může začít i tolerovat, takže alergie může i zmizet.

Projevy alergie

Mezi hlavní projevy pylové alergie patří vodnatá rýma, otok nosní sliznice spojený s pocitem ucpaného nosu, kýchání, pocit pálení a svědění očí, ale i kašel. V posledních letech přibývá závažnějších projevů alergie, hlavně astmatu, ale i ztrátě chuti nebo čichu.

Zkřížená alergie

Až 50% lidí alergických na pyl, trpí také alergií na určité druhy potravin. To je dáno podobností alergenů. Lidé alergičtí na pyl břízy mohou trpět alergií na jablka, broskve, hrušky, třešně, nektarinky, meruňky, mrkev, lískový oříšek, mandle nebo brambory.

Jak můžeme projevy alergie zmírnit?

I přesto, že se pyl vyskytuje všude, můžete svým chováním zmírnit projevy alergie. Stačí dodržovat několik pravidel, protože u pylové alergie platí, že čím více se alergenům vystavujete, tím více se alergie projevuje. A co můžete udělat?

 • sledujte pylové zpravodajství, abyste věděli kdy je koncentrace pylu vysoká a mohli se přizpůsobit
 • doma nebo v kanceláři nevětrejte přes poledne, kdy je koncentrace pylu největší, nejméně pylu je v ovzduší po ránu
 • při cestě autem mějte zavřená okénka
 • omezte procházky venku - ideální doba pro procházku je po dešti
 • po příchodu domů se převlečte, protože pyl ulpívá na oblečení
 • proplachujte si nos fyziologickým roztokem mořské vody
 • každý den si umyjte vlasy
 • noste u sebe léky na alergii, případně inhalátor
 • používejte čističky vzduchu, které zachytí pyl i prach
 • v pylové sezóně nesušte prádlo venku, aby nebylo plné pylu
 • dbejte na to, abyste měli především v pylové sezóně vysáté koberce a utřený prach vlhkým hadrem, tím bude odstraněno co nejvíce pylu z bytu; ale pokud možno, nedělejte tyto činosti vy sami
 • v pylové sezóně se snažte vyhýbat prašenému prostředí, nesekejte trávník
 • v sezóně alergie nekempujte; pokud chcete vyrazit do přírody volte raději pobyt u vody, v lese nebo na horách, kde je pylu nejméně. Ale pozor, v lese je pylu málo, naopak na okraji lesa je jeho koncentrace docela vysoká.

Pokud tedy trpíte na alergii, počítejte v sezóně s jistým omezením, ale věřte, že pak budou příznaky alergie menší a vy nebudete tolik trpět. Navíc, pylová sezóna netrvá věčně.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli!

Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.


Hodnocení

Hodnocení: 3.43 hvězdiček / Hodnoceno: 14x


Autor Monika Svobodová

Autor: Monika Svobodová

Jsem maminka dvou malých dětí a se svou rodinou žiji v Liberci. Momentálně věnuji většinu svého času péči o děti. Ráda chodím do přírody a zajímá mě zdravý životní styl. Ve svém volném čase tvořím pomocí různých kreativních technik. G+


Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Alergie na ovoce - příznaky a jak na ně?

Alergie na ovoce - příznaky a jak na ně?

V posledních letech stále přibývá různých alergií - na pyly, zvířecí srst, chemikálie nebo na různé potraviny. Mezi potravinové alergie patří i alergie na ovoce. Jaké jsou její příznaky a jak se s ní vypořádat?

Potravinové alergie, jak je odhalit?

Potravinové alergie, jak je odhalit?

Stále více lidí trápí různé alergie a to i ty potravinové. Jestli i vy máte podezření, že jste na nějakou potravinu alergičtí, máte několik možností jak si své podezření potvrdit. Co je potravinová alergie, jak se projevuje a jak ji odhalit?


Alergie na pyly - jaké potraviny také mohou vadit?

Alergie na pyly - jaké potraviny také mohou vadit?

Máte alergii na pyl? Pak si dávejte pozor, jaké potraviny jíte. Až 50% pylových alergiků trápí zároveň alergie na některé druhy potravin. Jaké potraviny vám při pylové alergii mohou vadit a čím je to způsobeno?

Jak se zbavit úzkosti?

Jak se zbavit úzkosti?

,,Šíleně se bojím, že mé děti přejede auto, onemocní nevyléčitelnou chorobou, a nebo se třeba jen ošklivě pořežou. Mám tenhle stísněný pocit pořád, neustále, celou mě to ovládá. Když se nestrachuji o děti, bojím se o manžela. Cestou z práce se na něj vyřítí kamion, pojede po prostředku a bác! A nebo…
Vložit komentář

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!